REKLAMA

Medicalgorithmics miał w III kw. 3,4 mln zł straty netto

2020-11-24 18:12
publikacja
2020-11-24 18:12
Medicalgorithmics

Grupa Medicalgorithmics odnotowała w trzecim kwartale 2020 roku 3,4 mln zł straty netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 80 tys. zł zysku netto przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody grupy spadły w tym czasie do 25,1 mln zł z 42,2 mln zł przed rokiem.

Strata operacyjna Medicalgorithmics wyniosła w trzecim kwartale 10,5 mln zł wobec straty przed rokiem na poziomie 2,3 mln zł.

Narastająco, po trzech kwartałach 2020 r., grupa miała 7,9 mln zł straty netto jednostki dominującej i 25,2 mln zł straty operacyjnej przy przychodach na poziomie 84,3 mln zł. Przed rokiem zysk netto j.d. wyniósł 6 mln zł, EBIT 5,3 mln zł, a przychody 136,3 mln zł.

"Trzeci kwartał, ze względu na wciąż niepokojącą sytuację pandemiczną na świecie, był dla nas wymagający, ale pod względem odbudowy liczby wykonanych badań - satysfakcjonujący (...). Udało nam się zmienić zasady rozliczania z głównymi płatnikami w USA. Niestety, zgodnie z zapowiedziami, zmniejszenie stawek widoczne jest w naszych przychodach, niemniej zakładamy, że to stan przejściowy i sukcesywnie odbudowujemy liczbę świadczonych usług" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Marek Dziubiński.

"Szczególnie satysfakcjonujący jest powrót liczby wykonanych świadczeń po trudnym drugim kwartale br., kiedy to sytuacja pandemiczna mocno odcisnęła się na całym rynku. Zgodnie z naszymi obserwacjami obecnie, pomimo nadejścia drugiej fali pandemii, jej wpływ na naszą działalność nie jest już tak dotkliwy, jak wiosną br. Od kilku miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost liczby rozpoczętych sesji monitoringu w przeliczeniu na dzień roboczy i wniosków o płatność. W samym trzecim kwartale – w porównaniu z poprzednim kwartałem – złożyliśmy o 1/4 wniosków więcej, co dałoby o 22 proc. wyższe przychody, gdyby nie niekorzystne zmiany średniego kursu dolara" - dodał prezes.

Przychody grupy wzrosły w trzecim kwartale 2020 r. o 9 proc. w ujęciu kdk i - jak podał Medicalgorithmics - wpływ na to miała o 25 proc. wyższa liczba wyświadczonych usług medycznych, której wzrost związany był z odbudowywaniem wolumenów po drugim kwartale. Negatywny wpływ na przychody miało natomiast umocnienie PLN do USD.

"W porównaniu rok do roku, w trzecim kwartale 2020 r. liczba wyświadczonych usług medycznych zwiększyła się o 6 proc., natomiast przychody spadły o 40 proc., na co wpływ miała zmiana modelu biznesowego Medi-Lynx, spółki zależnej działającej na terenie USA. Efektem tego procesu są niższe średnie stawki uzyskiwane za badanie. Jednocześnie spółka oczekuje większego wolumenu świadczonych usług, który ma skompensować spadek stawek" - napisano w komunikacie prasowym.

Prezes ocenił, że pod względem dynamik rozpoczynanych sesji monitoringu i liczby wniosków o płatność czwarty kwartał rozpoczął się pozytywnie, ale zaznaczył, że historycznie grudzień jest słabszym miesiącem.

Dodał, że jeszcze w 2020 r. grupa planuje wprowadzić na rynek czwartą generację PocketECG - urządzenia do monitoringu arytmii i zmian w EKG, a w pierwszym kwartale 2021 r. ukończyć prace nad PatchECG – urządzeniem oferującym rozwiązania refundowane na rynku w USA.

Poza rynkiem Stanów Zjednoczonych, grupa sprzedała w trzecim kwartale łącznie ponad 300 nowych urządzeń, a największe przychody poza USA wygenerowano na rynku kanadyjskim.

"Zgodnie z planem przebiega także zmiana modelu biznesowego na rynku w USA na +in network+. Niedawno podpisaliśmy kontrakt z kolejnym znaczącym ubezpieczycielem, dzięki czemu nasze umowy pokrywają już ok. 85 proc. osób ubezpieczonych i zbliżamy się do postawionego na ten rok celu osiągniecia progu 90 proc." - powiedział Dziubiński.

Koszty działalności operacyjnej Medicalgorithmics w trzecim kwartale 2020 r. wyniosły 35,5 mln zł i były wyższe o 6 proc. w porównaniu z drugim kwartałem.

Grupa miała na koniec września 32,7 mln zł środków pieniężnych, wobec 41 mln zł na koniec czerwca. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki