REKLAMA

Mamy najtańsze paliwo w Europie. Powinno być jednak sporo droższe

2023-10-03 07:45
publikacja
2023-10-03 07:45

Trudno nie odnieść wrażenia, że ceny paliw na stacjach w Polsce są mocno zaniżane. Dosyć łatwo można to również połączyć ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Jak podaje “Rzeczpospolita”, według ekspertów paliwo w Polsce powinno być sporo droższe. 

Mamy najtańsze paliwo w Europie. Powinno być jednak sporo droższe
Mamy najtańsze paliwo w Europie. Powinno być jednak sporo droższe
/ Zdjęcie nadesłane

Według tych informacji powinniśmy płacić za litr najtańszej benzyny nawet o 1,20 zł więcej niż teraz. Sprawa podobnie wygląda w przypadku diesla. 

“Wystarczy spojrzeć na ceny w Niemczech, Czechach czy na Słowacji, gdzie są one wyższe od tych w Polsce. Od kilku tygodni nie widzimy korelacji między cenami na rynku ARA i kursem dol./euro a cenami w kraju. Nie ma rynkowych podstaw, aby benzyna była wyceniana bliżej 6, a nie 7 złotych – podkreśla w “Rzeczpospolitej” Urszula Cieślak, analityczka rynków paliwowych firmy BM Reflex. Innymi słowy, trudno dziś powiedzieć, że to rynek dyktuje ceny w Polsce” - dodaje.

Polska ma najtańsze paliwo w Europie?

Przewoźnicy z firm transportowych sugerują, że Polska ma obecnie najtańsze paliwo w Europie. Tak twierdzi na przykład Piotr Magdziak, członek zarządu firmy Magtrans. “Dla nas, jako odbiorców wręcz hurtowych, ropa jest w Polsce tańsza niż na Zachodzie od 0,30 do 0,50 euro na litrze. Takich różnic nie było w przeszłości” - powiedział Magdziak. 

Tanie paliwo może generować problemy z jego dostępnością. Kilka dni temu informowaliśmy, że na stacjach Orlenu pojawiają się tajemnicze “awarie” dystrybutorów, które można powiązać z dostępnością paliwa. 

"Nikt ci tyle nie da, ile ja obiecam", czyli czego politycy nie powiedzą nam przed wyborami

Kampania wyborcza jest realizowana w myśl hasła: „nikt ci tyle nie da, ile ja obiecam”. Dlatego ważniejsze jest nie to, co politycy mówią, ale to, o czym zgodnie milczą.

PB

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (51)

dodaj komentarz
ficmiet
No, nie! Nie mamy najtańszego paliwa w Europie, bo na Ukrainie to ok. 4,5 zł, na Białorusi ok. 2,2 zł a w Rosji ok. 2,50 zł.
lebero654
PIS się nic nie nauczył na wpadce Orbana, który też sztucznie kontrolował ceny w tym benzyny, a po wyborach inflacja 20%+. Kredyt 2% jest pułapką dla młodych z mizerną projekcją dochodową. Za 10 lat będą przeklinali PIS albo wyciągną łapę po następną kroplówkę, jeżeli nie skończy się to tak jak USA i GB w 2008 roku. Prezes NBP pompuje PIS się nic nie nauczył na wpadce Orbana, który też sztucznie kontrolował ceny w tym benzyny, a po wyborach inflacja 20%+. Kredyt 2% jest pułapką dla młodych z mizerną projekcją dochodową. Za 10 lat będą przeklinali PIS albo wyciągną łapę po następną kroplówkę, jeżeli nie skończy się to tak jak USA i GB w 2008 roku. Prezes NBP pompuje inflację, którą miał zwalczać i dobrze mu radzę, żeby się popatrzył co się dzieje w Turcji. Za psucie pieniądza zawsze odpowiadają władcy a nie czynniki zewnętrzne. Wojna w Ukrainie dotknęła całą Europę. Dlaczego inflacja tam jest o połowę niższa od polskiej?
przemek_opinia
W Europie - doczytaj!
przemek_opinia
Antypisowska narracja trwa w najlepsze. Jak paliwo drożeje to lament, że na giełdach ropa idzie w dół a na stacjach pozostaje bez zmian. Jak jest na dobrym poziomie to lament, że jest ŹLE bo mamy NAJTAŃSZE PALIWO w Europie. Zawsze jest źle, żeby tylko krytykować PiS. Takie drogi redaktorze są plusy posiadania koncernu, który dyktuje Antypisowska narracja trwa w najlepsze. Jak paliwo drożeje to lament, że na giełdach ropa idzie w dół a na stacjach pozostaje bez zmian. Jak jest na dobrym poziomie to lament, że jest ŹLE bo mamy NAJTAŃSZE PALIWO w Europie. Zawsze jest źle, żeby tylko krytykować PiS. Takie drogi redaktorze są plusy posiadania koncernu, który dyktuje warunki w Europie Wschodniej.

I nie chodzi o wybory parlamentarne, tylko paliwo najniższe cenowo mamy od bardzo dawna. Nie pamiętacie własnych artykułów kiedy pisaliście, że Niemcy i Czechy przyjeżdżają do nas tankować?Nie dajcie drodzy Państwo wmówić sobie tej antypisowskiej narracji. Nie pamiętacie dlaczego PO przegrała wybory w 2015 r.? Ja wiem pamięć krótka ilość afer i niekompetencji była tak duża, że każdy miał ich dosyć nawet wyborcy PO.

Co PO zrobiła od tego czasu - NIC. Jedyny program jaki ma to nieustanna krytyka PiS, której wtórują media
przemek_opinia odpowiada (usunięty)
Jasne ty obrażając wszystko co nie jest lewicowe szczególnie wiesz co jest wszystko- bo faktów już nie potrafisz przyjmować i rzetelnych informacji. I przestań mnie obrażać - to wasza nowo mowa wszystko co jest wam przeciwne najchętniej byście zniszczyli
and00
Donald to wymyślił w 2011, i od tego czasu powtarza się co wybory
O co tyle krzyku?

Poza tym w UE W Malcie jest jeszcze tańsze paliwo i nie narzekają
dreustachy
Też robi się Wam niedobrze od tej nagonki politycznej?
Wchodzę na bankier żeby nie czytać o polityce, a tu ta sama POpaganda.
przemek_opinia
Wystarczy sprawdzić kto jest właścicielem danego medium i wtedy zaczyna się emocjonalna bez faktów i logiki nagonka na PiS.
dreustachy
Panie, kurła, som zainiskie ceny!! Araby obniżyły!
PiS wygro!! SKANDAL! Wina arabów!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki