REKLAMA

Kolejna spółka Czarneckiego się kurczy. W tle GetBack

2019-08-14 13:45
publikacja
2019-08-14 13:45

MW Trade to ostatnia giełdowa spółka Leszka Czarneckiego, która przynosi zyski. Jej biznes kurczy się ostatnio w szybkim tempie. Wśród przyczyn jest afera GetBack.

fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Spółki Leszka Czarneckiego notowane na GPW to wielkie pasmo strat i problemów. Idea Bank - ogromna strata i poważny problem z wypełnieniem wymogów kapitałowych, Getin Noble - regularne straty i potrzeba dofinansowania, Getin Holding - ogromna strata w 2018 roku, Open Finance -  ogromna strata w 2018 roku. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się jedynie MW Trade - ostatnia notowana na giełdzie spółka kontrolowana przez Czarneckiego, która osiąga zyski. Te jednak także topnieją.

W II kwartale 2019 roku spółka zanotowała 4,7 mln zł przychodu wobec 7,8 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku. Spadł też zysk z 1,3 mln zł do 0,8 mln zł. Słabiej wygląda też całe I półrocze, przychody spadły z 16,2 mln zł do 9,5 mln zł, zysk zaś z 2,5 mln zł do 1,6 mln zł. I to nie są jednorazowe spadki, w IV kwartale 2018 roku spółka miała przecież pierwszą w giełdowej historii stratę, przychody zaś i zyski są obecnie kilkukrotnie niższe, niż w latach 2014-2015. Spadło też zatrudnienie, z 24 pracowników na 30 czerwca 2018 roku do 17 pracowników na 30 czerwca 2019 roku.

fot. / / Bankier.pl

Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest działalność finansowa. Jest ona instytucją specjalizującą się w oferowaniu produktów i usług finansowych dla Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej („SPZOZ”), innych podmiotów działających na rynku medycznym oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego. Pośredniczy ona m.in. w kredytach, które zaciągane są dla klientów... w bankach Getin Holdingu. MW Trade jest zatem jednym z trybów imperium finansowego Czarneckiego, które to imperium znalazło się w poważnych tarapatach.

Cięcia w biznesie

W sprawozdaniu za I półrocze nie znajdziemy bezpośrednich odwołań do problemów grupy, w sprawozdaniu za 2018 rok jednak już tak. - Powyższe wyniki są skutkiem drastycznie ograniczonych w ubiegłym roku możliwości pozyskiwania finansowania na rynku finansowym w Polsce powstałych na skutek niezależnych wydarzeń wpływających niekorzystnie na postrzeganie spółki jak i trudności kluczowego partnera spółki z grupy kapitałowej w obszarze pośrednictwa. Rok 2018 przebiegł w spółce pod hasłem poprawy struktury zapadalności aktywów i zobowiązań, zmian strukturalnych i operacyjnych - czytamy w raporcie, w którym spółka tłumaczyła się z gwałtownego spadku przychodów i zysków.

fot. / / Bankier.pl

W liście do akcjonariuszy uzupełniającym raport za 2018 rok prezes MW Trade zwracał uwagę, że okres niestabilności biznesowej wymusił podjęcie strategicznych zmian polegających na ograniczeniu zadłużenia zewnętrznego, dopasowania portfela wierzytelności do posiadanego i możliwego do pozyskania finansowania oraz zwiększenia bufora płynności. Spółka ma być mniejsza, ale efektywniejsza.

Obligacyjny problem z GetBackiem w tle

Warto także podkreślić wątek finansowania. W raporcie za I półrocze MW Trade chwali się ograniczeniem zadłużenia (co akurat jest sporym plusem i dla spółki i dla wierzycieli), to jednak bardziej skutek niż przyczyna. Tak jak bowiem i w 2018 roku, tak i w najnowszym raporcie znajdziemy narzekanie na sytuację na rynku obligacji, gdzie małym i średnim firmom dużo ciężej o finansowanie z powodu - jak stoi w raporcie - zdarzeń jakie miały miejsce w 2018 roku. Ciężko nie odnieść wrażenia, że chodzi o GetBack, spółkę która wyrosła z tej samej grupy co MW Trade, nazwa ta jednak nie pada. Spółka narzeka także na zmiany w przepisach dotyczących emisji obligacji (agent emisji, ograniczenia dla emisji prywatnych). Warto dodać, ze zmiany te Ministerstwo Finansów zaproponowało właśnie po aferze GetBack.  

Oczywiście nie można wszystkiego zrzucać na GetBack, jednak jeżeli głównymi przyczynami znaczącego spadku wyników MW Trade są problemy Idea Banku oraz trudności z pozyskaniem finansowania z powodu zawirowań na rynku obligacji, to ciężko uniknąć nawiązań do GetBacku. Szczególnie, że grupę z GetBackiem łączy nie tylko historia, ale i agresywna sprzedaż obligacji GetBacku przez Ideę. MW Trade narzeka zaś na problemy, jakie pojawiły się ze sprzedażą obligacji w 2018 roku (po wypłynięciu afery GetBacku). Trudno więc nie budować pewnej analogii, tym bardziej że MW Trade też z niezabezpieczonych emisji w trybie prywatnym wcześniej korzystało. Na Catalyście notowane są obecnie cztery serie obligacji MW Trade, których wartość emisji wynosi 38,1 mln zł, na 30 czerwca 2019 roku MW Trade w bilansie wykazała zaś 56,8 mln zł zobowiązań z tytułu obligacji, względem 76,8 mln zł przed rokiem.

Problemy "imperium" Czarneckiego to jednak nie tylko sam GetBack, ale także nakładające się na siebie błędy, które popełniono przez lata działalności Getinu, czy Idei z agresywną sprzedażą na czele. Kondycja MW Trade w sporym stopniu będzie zależała od tego, jak uda się rozwiązać problem braków kapitałowych banków ze stajni Czarneckiego, akcjonariusze spółki powinni więc pamiętać, że nawet mimo, iż MW Trade przynosi zyski, to powinni oni trzymać rękę na plusie również tego, co dzieje się w innych spółkach z grupy. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
_moonlight
Myślicie, że skoro do tej pory bank dał radę bez inwestora to nagle jakimś cuden sobie nie poradzi? To prawda, że Getin dostał solidnego kopniaka, ale wszystko wkskazuje na to, że daje radę.
1as
Nie da się rok w rok pokrywać gigantycznych strat. kapitał im się skończył.
staryznajomy
Czy bankier i ich pracoenik Adam Torchała sprostuje tekst MWTrade i tytuł, ze "się kurczy" ? Wymaga tego elementarna uczciwość!
karbinadel
"Kto podnosi rękę na władzę ludową, niech wie, że mu władza tę rękę odrąbie" (Cyrankiewicz)
staryznajomy
Torchala widze na pasku PiS siedzi. Artykul tendencyjny, wszystko do 1 worka, nie wspomniał ze MWT w lipcu uzyskało 81,9 mln a do pazdziernika 42,4 mln co znacząco poprawi i przychody i wynik netto.
staryznajomy
Czekam na wiecej czerwonych łapek od bankierowcow haha prawd boli i....sama sie wyzwoli
staryznajomy
W lipcu do spolki wpłynęło 81,9 mln zl, do 31 pazdziernika wpłynie 42,4 mln. Szkoda, ze bankier zapomniał o tym napisać!
staryznajomy
I za co czerwone łapki ? Hshaha ze napisalem prawdę? Bankieowcom nie w smak pisanie prawdy lepiej macic i ogrzewać stare kotlety :) takie to polskie i proPiSowskie, skoro żyją z ich reklam :D
szlachta-nie-pracuje
powiedzcie mi ile trolli ma leszek na telefon ? pamiętam jak w raporcie IDEA BANKU znalazłem kwotę 5mln zł rocznie na tzw marketing jak wiadomo reklam IB nie ma więc zakładam że ten tzw szeptany marketing to właśnie trolle kupowane na który Leszek i Prusak nie oszczędzają idą na trolle miliony :/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki