REKLAMA

Lekarze pod lupą ZUS. Rośnie liczba kontroli zaświadczeń

2023-08-23 06:49
publikacja
2023-08-23 06:49

Po licznych uwagach dotyczących funkcjonowania ochrony zdrowia, rządzący najwyraźniej postanowili pokazać lekarzom, że ich praca może być cięższa. Jak zauważą "Rzeczpospolita", liczba kontroli zaświadczeń lekarskich systematycznie rośnie. Jednak statystyk sprzed pandemii, jak dodaje, nie ma co oczekiwać.

Lekarze pod lupą ZUS. Rośnie liczba kontroli zaświadczeń
Lekarze pod lupą ZUS. Rośnie liczba kontroli zaświadczeń
fot. Elle Aon / / Shutterstock

Z danych organu rentowego, na które powołuje się dziennik, wynika, że w pierwszym półroczu 2023 r. dokonano 222,9 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To więcej o ponad 6 proc. niż w tym samym okresie poprzedniego roku (209,7 tys. kontroli) – podaje "Rzeczpospolita".

"Dane pokazują, że co prawda liczba kontroli systematycznie się zwiększa, to jednak cały czas nie zbliżyła się do okresu sprzed epidemii" – zaznacza gazeta. Dodaje, że np. w I półroczu 2019 r. ZUS przeprowadził ich 324 tys.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, na którego powołuje się dziennik, nie jest możliwy powrót do takiej skali kontroli jak przed pandemią. Wyjaśnia, że jest to spowodowane m.in. zmniejszającą się liczbą kadr medycznych, co przekłada się też na niedobory wśród lekarzy orzeczników ZUS.

"ZUS ma narzędzia informatyczne do typowania zaświadczeń do analizy. Te narzędzia są wciąż udoskonalane, co jest w interesie nas wszystkich. Liczba kontroli nie jest kluczowa, ważniejsze jest to, ile udaje się wykryć nadużyć. Bo to daje realne oszczędności dla FUS, na który prawie wszyscy się składamy – zaznacza, cytowany przez dziennik rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting Oskar Sobolewski twierdzi z kolei, że jeżeli ktoś nadużywa zwolnień lekarskich, to nie liczą się dla niego statystyki dotyczące liczby kontroli – wskazuje gazeta. 

maja/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
rich6789rich6789
Bo to albo się daje górną granice wykonu na dniówkę ( wtedy przyjęcia pacjenta co 5 sekund nie przejdzie, chyba , że dniówka zrobiona w pięć minut - i można na ryby , albo do gabinetu ) , albo drugi , prosty wariant - musi być ręcznie wypisany status ręka danego lekarza ( a nie pielęgniarki czy salowej tudzież pani Krysi , ewentualnie Bo to albo się daje górną granice wykonu na dniówkę ( wtedy przyjęcia pacjenta co 5 sekund nie przejdzie, chyba , że dniówka zrobiona w pięć minut - i można na ryby , albo do gabinetu ) , albo drugi , prosty wariant - musi być ręcznie wypisany status ręka danego lekarza ( a nie pielęgniarki czy salowej tudzież pani Krysi , ewentualnie bota ) , ten wpis jest przechowywany na papierze- jako dokument i dowód realnej aktywności danego lekarza , natomiast skan jest umieszczany w dokumentacji elektronicznej , którą już może sobie NFZ przeglądać online . Wpisu ręcznego jeszcze żaden Chatbot chyba nie odwzoruje ( chyba , że się mylę ) .
zenonn
Jeśli masz drukarkę 3D i chcesz ją wykorzystać do pisania ręcznego, oto instrukcja jak podłączyć ją do długopisu. W ten sposób otrzymasz ręcznie napisany esej AI.
zenonn odpowiada zenonn
https://github.com/boy1dr/3DWriter
zenonn odpowiada zenonn
https://sekurak.pl/opracowal-maszyne-do-odrecznego-pisania-wypracowan-odrabiania-zadan-domowych-wykorzystuje-chatgpt/
maxykaz
Składka ZUS powinna być uzależniona od tego czy człowiek jest "chorowity" - tak jak to jest z ubezpieczeniem samochodów. Nie trzeba by było kontrolować lekarzy i lewych zwolnień.
peluquero
Tak ostatnio słuchałem kilku historii leczenia szpitalnego i pierwsze pytanie jakie się pojawia to czy za chwilę AI nie będzie musiała zastąpić anestezjologów
Raffmo
Aha kontrola to utrudnianie życia. Jeśli taki lekarz wystawia co 5 sek zwolnienie/receptę i tak 24h/7 dni w tygodniu. Kuriozalne.

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki