Lekarze bez ubezpieczeń zdrowotnych

Szpitale coraz częściej nie płacą ubezpieczenia zdrowotnego za swoich pracowników. Tylko z tego tytułu winne są ZUS-owi 403 mln zł - pisze we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

"W efekcie nie wiadomo, czy lekarze, za których nie odprowadzono składek, mają prawo do bezpłatnego leczenia" - wskazuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dyrektorzy tłumaczą, że stojąc przed wyborem – kupić leki i opatrunki czy zapłacić za ubezpieczenie – decydują się na to pierwsze - stwierdza dziennik. "A eksperci podkreślają, że to kolejny dowód na fatalną sytuację finansową w służbie zdrowia. I ostrzegają, że może być jeszcze gorzej" - czytamy.

"DGP" zwraca uwagę, że z wyliczeń 125 szpitali powiatowych wynika, że tylko podniesienie minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2020 r. może je kosztować nawet 112 mln zł. "Przy czym dyrektorzy spodziewają się, że gdy podwyżkę dostanie salowa, to reszta personelu też upomni się o lepsze pensje" - zaznacza gazeta. Dodaje, że to może obciążyć budżety placówek tak bardzo, "że – jak same wyliczają – NFZ powinien podnieść wycenę ich kontraktów średnio o 7 proc". (PAP)

maja/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 20 fred_

Znam wielu lekarzy, ktorzy zarabiaja 5-7tys dziennie. Nie mam natomiast pojecia dlaczego jest tak malo miejsc na studia medycze, chyba po to by bylo komu brac lapowki. Zwiekszyc liczbe miejsc o 400% i sytuacja sie unormuje.

! Odpowiedz
4 2 zenonn

Nie ma tyle miejsc.
Jest mnóstwo studiujących medycynę za pieniądze.
np
kierunek:
lekarski – 33 500 zł za rok
lekarsko-dentystyczny – 40 000 zł za rok

! Odpowiedz
4 2 zenonn

Mało miejsc, mnóstwo chętnych, przyjmują najlepszych, a garstka kończy

! Odpowiedz
11 27 crazycat

Znane sa takie działania że lekarz w państwowej placówce powinnien przyjmować od 10-14 a przyjezdza na 12. Panstwowo czekasz w kolejce od samego rana prywatnie idziesz po godzinach do tego samego lekarza i wizyta od ręki, na badanie specjalistycznym sprzetem oczywiście do państwowej placówki.

! Odpowiedz
4 28 etre

To tylko pokazuje na jak "światowym poziomie" jest polska służba zdrowia skoro sami lekarze w nią nie wierzą. Tutaj nie pomogą kolejne miliardy wrzucane w czarną dziurę, tutaj konieczna jest natychmiastowa gruntowna reforma systemu.

! Odpowiedz
16 16 samsonn

koniec waszych rzadow bedzie jeszcze gorszy- durnie was wybieraja

! Odpowiedz
9 41 cowabunga

Sprywatyzować to i wprowadzić system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jak w normalnych krajach. Będzie wtedy można więcej płacić lekarzom, nie będa musieli emigrować i zostaną tylko te placówki, które się do czegoś nadają. A tak to dziura bez dna, w którą ciągle wrzucamy kasę z podatków a jest coraz gorzej.

! Odpowiedz
10 30 wektorwg

Spoko loko. Pan doktor ma prywatną praktykę tam sobie opłaca ubezpieczanie. A szpital służy tylko do naganiania klientów że prywatnie to od ręki i bez kolejki.....

! Odpowiedz
0 27 zenonn

Więcej zdechnie pod płotem. Medyczne ubezpieczenia korposzczurów pokazują co warte te prywatne ubezpieczenia.

! Odpowiedz
9 3 zenonn

Do 10 tys zł rocznie każdy pacjent płaci sam, powyżej płaci ubezpieczalnia w minimalnym zakresie. "Otakepolskiewalczylim"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne