Kwieciński: FINN-y zamiast REIT-ów

2018-02-21 15:49
publikacja
2018-02-21 15:49

W najbliższych tygodniach Rada Mieszkalnictwa zajmie się propozycjami ustawowymi ws. polskich REIT-ów - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że REIT-y nazwano roboczo Funduszami Inwestycyjnymi w Najem Nieruchomości (FINN).

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Kwieciński w środę na konferencji prasowej przypomniał, że we wtorek na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa odbyła się rozmowa o tzw. REIT-ach, czyli - jak tłumaczył - "o instytucjach, które wspierają proces inwestycji, a w tym przypadku mają wspierać inwestycje mieszkaniowe".

Poinformował, że polskie REIT-y roboczo nazwano Funduszami Inwestycyjnymi w Najem Nieruchomości (FINN).

Zaznaczył, że FINN-y będą bezpiecznymi instrumentami finansowymi, bezpieczniejszymi niż inwestowanie w akcje czy różnego rodzaju fundusze. "Myślę, że to będzie bardzo atrakcyjna forma oszczędzania, która powinna przekierować, część środków finansowych Polaków z lokat, (...) na bardziej wysublimowane formy inwestowania jak te nasze FINN-y" - ocenił.

Jak tłumaczył, FINN-y będą "przekaźnikiem środków finansowych od społeczeństwa na rzecz inwestycji budowlanych, ale będą miały jeszcze inną bardzo ważną rolę dla rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". "Dzięki nim oszczędności Polaków będą rosły, bo będą alokowane w te instrumenty, to instrumenty kapitałowe, których nam brakuje. Będą one pobudzały rynek kapitałowy" - mówił Kwieciński.

"Myśląc o rozwoju mieszkalnictwa, myślimy nie tylko o samych działaniach instytucji, agend rządowych, ale o pobudzeniu całego rynku" - podkreślił.

Powiedział, że we wtorek "były dyskutowane założenia do tego rozwiązania, jako rozwiązania legislacyjnego i instytucjonalnego". "W najbliższych tygodniach już konkretne propozycje ustawowe, będą na Radzie Mieszkalnictwa debatowane i później po przyjęciu przez Radę Mieszkalnictwa będą kierowane w proces legislacyjny w rządzie" - podsumował.

autor: Katarzyna Fiuk, Marcin Musiał

edytor: Anna Mackiewicz

kfk/ mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
A co za różnica jak się to nazywa. Nie za to wam płacę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki