REKLAMA

Kuwejt obiecuje 2 mld dolarów pomocy dla Iraku

2018-02-14 11:04
publikacja
2018-02-14 11:04
ingimage

Władze Kuwejtu zadeklarowały w środę, że przeznaczą 2 mld dolarów na odbudowę Iraku, zniszczonego po trzyletniej wojnie z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS). Połowę sumy będą stanowiły pożyczki, a drugą połowę bezpośrednie inwestycje w liczne projekty.

"Jestem szczęśliwy, że mogę ogłosić, iż Kuwejt będzie zaangażowany w pomoc irackim braciom" - oświadczył emir Kuwejtu, Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah w trzecim i ostatnim dniu międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Iraku.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że jest to "zawrotna suma" zważywszy, że w 1990 roku Irak pod rządami Saddama Husajna dokonał inwazji na ten niewielki, ale bogaty w ropę naftową kraj. Oferta emira pokazuje głębokie zainteresowanie Kuwejtu, aby Irak stał się stabilnym i spokojnym krajem po wojnie z IS.

"Irak nie może rozpocząć misji odbudowy bez wsparcia z zewnątrz; dlatego zebraliśmy się tutaj dzisiaj wszyscy z całego świata, aby stanąć po stronie Iraku" - podkreślił Sabah.

Jednak rząd Iraku oświadczył, że potrzeby są wiele większe. W poniedziałek, w pierwszym dniu konferencji w Kuwejcie iracki minister ds. planowania Salman Ali Hasan al-Dżumajli poinformował, że rząd potrzebuje 88,2 mld USD, by odbudować kraj po wojnie z IS.

Wśród najbardziej zniszczonych obszarów w Iraku jest miasto Mosul na północy kraju, które irackie siły, wspierane przez szyicką milicję i koalicję pod wodzą USA, odbiły z rąk IS w lipcu 2017 roku. Zwycięstwo było jednak kosztowne - w wyniku nalotów koalicji i zamachów ekstremistów zniszczone zostały budynki rządowe i tysiące domów - podaje AP.

Iraccy eksperci szacują, że 17 mld USD potrzeba na odbudowę samych domów. Według ONZ tylko w Mosulu trzeba odbudować 40 tysięcy budynków.

W wyniku wojny z IS w Iraku ponad 5 milionów osób zostało zmuszonych do ucieczki i straciło dach nad głową; jedynie połowa z nich powróciła do rodzinnych miast.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zdaje się nie być zainteresowana bezpośrednimi inwestycjami w odbudowę Iraku - zauważa Associated Press. Same Stany Zjednoczone przez ostatnie dziewięć lat wydały 60 mld USD na ten kraj. Około 25 mld USD poszło na iracką armię, która rozpadła się w wyniku ofensywy IS w 2014 roku. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki