REKLAMA

Kurs złota powyżej 1900 USD/oz. Rynek wraca do trendu wzrostowego?

2021-05-26 09:27
publikacja
2021-05-26 09:27
Kurs złota powyżej 1900 USD/oz. Rynek wraca do trendu wzrostowego?
Kurs złota powyżej 1900 USD/oz. Rynek wraca do trendu wzrostowego?
fot. Pla2na / / Shutterstock

Notowania kontraktów terminowych na złoto po raz pierwszy od stycznia przekroczyły poziom 1900 USD za uncję trojańską. To kolejne potwierdzenie hipotezy o powrocie do trendu wzrostowego.

W środę o 9:25 uncja złota w ramach nowojorskich kontraktów terminowych była wyceniana na 1905,80 dolarów, a więc o 0,3% wyżej niż dzień wcześniej. Notowania królewskiego metalu rosną od początku kwietnia, zyskując od tego czasu przeszło 13%.

Z punktu widzenia analizy technicznej wiele przemawia za kontynuacją wzrostów. Kurs złota wręcz podręcznikowo zakończył przeszło 9-miesięczną korektę, w marcu 2-krotnie testując wsparcie na poziomie 1670 USD/oz. Następnie w połowie maja przebił od dołu linię trendu spadkowego oraz 200-sesyjną średnią kroczącą. Teraz najbliższym oporem jest poziom1960 USD, na którym zatrzymywały się próby zakończenia spadkowej korekty w listopadzie i styczniu.

Wsparciem dla notowań złota jest nie tylko sytuacja techniczna. Żółtemu metalowi sprzyjają zmiany „fundamentów”. Po pierwsze, jest nim odwrócenie kierunku na parze euro-dolar. Amerykańska waluta umacniała się od początku roku do końca marca, ale od kwietnia znów traci względem euro. Słabszy dolar sprawia, że złoto i inne metale szlachetne stają się tańsze dla inwestorów spoza USA.

Po drugie, między grudniem a marcem notowaniom złota ciążyły rosnące rynkowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie od ponad roku mamy do czynienia z trendem nasilających się oczekiwań inflacyjnych na amerykańskim rynku finansowym, którym od kwietnia już nie towarzyszy wzrost nominalnych rentowności obligacji. W efekcie od ponad miesiąca realna długoterminowa stopa procentowa w Ameryce znów spada, co skłania inwestorów do zabezpieczenia się przed inflacją długą pozycją na rynku złota.

Złotu sprzyja też postawa kierownictwa Rezerwy Federalnej, które od kilku tygodni intensywnie odżegnuje się od jakiejkolwiek szybkiej reakcji na bardzo wysoką inflację cenową w USA. Choć wskaźnik CPI już w kwietniu przekroczył 4%, to Fed nie zamierza w najbliższym czasie ani ograniczenia skupu obligacji (QE), ani pożyczenia polityki zerowych stóp procentowych.

- Obecnie przeważają ryzyka związane z rosnącą inflacją. Tu chodzi o zabezpieczenie przed inflacją. Nawet jeśli inflacja będzie wysoka, Fed wciąż będzie bardzo, bardzo gołębi. To, co naprawdę jest ważne dla złota, to realne stopy na początkowym odcinku krzywej. A Fed będzie je utrzymywał niskie,  co osłabi dolara i sprawi, że złoto będzie sobie radziło nieźle – skomentował Stephen Innes z SPI Asset Management cytowany przez agencję Reuters.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
chojnak
Kurs złota na wykresie tygodniowym W1 doszedł prawie idealnie do granic technicznych fali wzrostowej -1916,14 USD. Obecnie jest, technicznie, przestrzeń do fali spadkowej do ok. 1732 USD.
Proszę: https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/d3785b7d05b528a1
drzaraza
Pierdolety. Fizycznego złota nie kupuje w panice na chwilę lecz długookresowo. A to co robi banksterka w światowych finansach w zmowie z politykierami widać jak na dłoni od krachu w 2008.
dawcakapitalu
Czasem mam wrażenie ze te kreski na wykresach to z nudów ktoś rysuje
harrytracz
Wsparcia opory kanały trendowe.
Ja po czasie wywaliłem większość wskaźników i średnich a moja AT zeszła do TANIO/DROGO :)
chojnak odpowiada harrytracz
1. wysoki interwał 2.wolumen jako potwierdzenie reakcji rynku 3, poziomy S/R 4. formacje harmoniczne + fibo. Całą resztę można sobie darować.
kewals1969
te analityki znają się tyle co świnie na gwiazdach. Oni zawsze bez względu na sytuację co się dzieje potrafią dopasowac do tego co sie dzieje na rynku. Ta samo zdarzenie potrafią dopasowac do wzrostów a potem za miesiąc do spadków. Bez sensu. Nie ma co czytać ich wypocin.
talmud
fundusze emerytalne maja zakaz inwestowania w złoto - cały rynek złota jest manipulowany bo złoto to koniec $ czytaj bezwartościowej makulatury a co za tym idzie koniec systemu lichwiarskiego wyzysku.....reszta to bajka dla "analityków" & opłacanych szarlatanów.......
the_mind_renewed
„fundusze emerytalne mają zakaz inwestowania w złoto” Fałszywa wiadomość.!!! Z cyklu Ludki wszystko łykną jak Wykop.pl Możesz podać link w tym temacie?
chojnak
Wykres XAU/USD M1 (miesięczny) już tak prozakupowo nie wygląda. Złoto ma, teoretycznie, gdzie spadać. Kwestia stóp procentowych w USA i ich początku ich podwyżki to też osobny temat, A ja zwyczajnie nie wierzę, że FED pozostawi zerowe stopy w coraz silniejszym środowisku inflacyjnym. Więc kwestia czy w średnim, do końca Wykres XAU/USD M1 (miesięczny) już tak prozakupowo nie wygląda. Złoto ma, teoretycznie, gdzie spadać. Kwestia stóp procentowych w USA i ich początku ich podwyżki to też osobny temat, A ja zwyczajnie nie wierzę, że FED pozostawi zerowe stopy w coraz silniejszym środowisku inflacyjnym. Więc kwestia czy w średnim, do końca roku, terminie złoto przebije ostatni szczyt czy jednak wróci do dalszego pogłębienia spadków - jest cały czas otwarta. Piszę to będąc zadeklarowanym goldbugiem.
godojoshi
Niskie stopy i zauważalna inflacja to praktycznie jedyny sposób na redukcję długów.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki