„Kup i trzymaj” vs. aktywne zarządzanie inwestycjami – co dla Ciebie jest bardziej odpowiednie? – Marcin Tuszkiewicz, Investio dla CMC Markets

Dostępność rynków finansowych oraz instrumentów, za pomocą których można dokonywać transakcji zwiększyła się kilkukrotnie od czasów, gdy Warren Buffet osiągał swoje pierwsze sukcesy. Pomimo tego, wciąż jego podejście bazujące na inwestycji w wartość i długoterminowym zaangażowaniu się w firmę, pokazywane jest jako wzór do naśladowania.

Czy w rzeczywistości jest to metoda dobra dla każdego?

Pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę, to fakt, że Buffet firmą Berkshire Hathaway Inc. zaczął zarządzać w 1970 roku. W tym okresie indeks giełdowy Dow Jones Industrial wahał się w przedziale od 580 do 1000 punktów.  Natomiast w 1982 roku zaczęła się największa hossa na rynku amerykańskim doprowadzając DJI30 w 2000 roku do poziomu 11 668 punktów. W ciągu 30 lat istnienia funduszu, benchmark wzrósł o 1900%! Każdy 1 mln złotych zainwestowany w 1970 roku dałby zarobić 19 mln. „Na papierze” inwestowanie wydaje się wybitnie proste w takich warunkach.

Po krachu w 2007 roku, indeks DJI30 również dynamicznie rośnie od poziomu 6469 punktów, aktualnie osiągając poziom 22 370 pkt. Trend trwa już 8 lat i w tym czasie indeks wzrósł o 245,8%. Być może jest to zaledwie początek drugiej, 30 letniej hossy. Kto wie? Może jeszcze nie jest za późno, by kupić wartościowe spółki i trzymać przez całe swoje życie.

Problem jednak jest w drugim aspekcie inwestycji prowadzonych przez Warrena Buffetta. Otóż fundusz prowadzony przez tego wybitnego inwestora złożony jest z zespołu analityków. Jednocześnie, gdy zadzwoni do spółki fundusz Berkshire Hathaway z pewnością dużo chętniej udzielają wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania niż w przypadku telefonu od inwestora indywidualnego. Pozwala to na uniknięcie błędu zwykłego niedoinformowania.

Nie każdego stać na to, by w taki sam sposób inwestować na rynkach finansowych. Nie mniej jednak, sposób doboru spółek oraz moment dokonywania transakcji jest godny naśladowania. Na ostatniej głośnej inwestycji w Bank of America, który był na skraju bankructwa, Buffett zarobił około 13,5 mld dolarów, angażując w tę inwestycję 5 mld dolarów w 2010 roku.

Aby Twoje inwestycje były przemyślane i rozsądne, CMC Markets przy współpracy z Investio zorganizowało serię bezpłatnych warsztatów w największych miastach w Polsce. Podczas nich, Marcin Tuszkiewicz przedstawi założenia trzech strategii, które stosuje na rynkach:

 • dla inwestora giełdowego, której wyniki pokazane są powyżej,
 • dla daytradera, która pozwala na racjonalne wykorzystanie dźwigni finansowej i korzystanie z dobrodziejstw rynku walutowego czy indeksów giełdowych,
 • oraz strategii „swingowej” idealnie nadającej się na rynkach towarowych, surowcach oraz na CFD na akcje.

Koniecznie bądź z nami podczas tych bezpłatnych warsztatów. Poza sprawdzoną wiedzą i konkretnymi strategiami, skorzystasz z szansy na otrzymanie książki „Jak to robi Warren Buffett” oraz innych bonusów jakie na Ciebie będą czekały. Terminy wykładów:

 • Katowice 10.10
 • Rzeszów 11.10
 • Wrocław 12.10
 • Sopot 17.10
 • Bydgoszcz 18.10
 • Łódź 19.10
 • Warszawa 24.10
 • Poznań  25.10
 • Kraków 28.10 (Konferencja-Sobota)

Zapisz się na seminaria.

Źródło: Materiał partnera
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl