Kuczma: Francja i Niemcy będą nakłaniały Ukrainę do ustępstw wobec Rosji

Francja i Niemcy będą nakłaniały Ukrainę do ustępstw wobec Rosji w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie - oświadczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który przewodniczy ukraińskiej delegacji na rozmowy o Donbasie, prowadzone w Mińsku na Białorusi.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył wcześniej, że oczekuje, iż do końca września będzie rozmawiał o rozwiązaniu konfliktu z przywódcami państw tzw. czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja).

"Nie mamy wielkich nadziei. Zełenskiemu będzie bardzo ciężko. Będzie sam jeden przeciwko trójce" - ocenił Kuczma w wywiadzie dla agencji Associated Press, omawianym w sobotę przez media na Ukrainie.

Według byłego prezydenta partnerzy europejscy już dziś proszą Zełenskiego, "by realizował wszystkie zachcianki Moskwy". Chodzi przede wszystkim o przeprowadzenie w Donbasie wyborów samorządowych.

"Ciągle trwają rozmowy o tym, by przeprowadzić wybory w Donbasie. Ale o jakich wyborach mówimy, skoro tam ludzie chodzą z bronią? Wybory można przeprowadzać, gdy wojska (rosyjskie) pójdą z Ukrainy precz, kiedy wycofany zostanie sprzęt, pojawi się tam ukraińska władza, gdy będą mogli przyjechać dziennikarze" - oświadczył Kuczma.

W czwartek Zełenski poinformował, że Ukraina przygotowuje mapę drogową realizacji mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, z konkretnymi datami wypełniania zapisanych postanowień.

Powiedział również, że na spotkaniu czwórki normandzkiej "będzie omawiana tzw. formuła Steinmeiera i wszystkie punkty porozumień mińskich, a decyzje będą podejmowane przez przywódców czterech państw".

Formuła Steinmeiera to idea uregulowania konfliktu w Donbasie autorstwa byłego szefa MSZ Niemiec, a obecnie prezydenta tego kraju Franka-Waltera Steinmeiera. Zgodnie z nią parlament Ukrainy miałby przyjąć poprawki do konstytucji, które nadadzą Donbasowi szczególny status, a jednocześnie odbędą się tam uczciwe wybory. Kolejnym krokiem ma być wycofanie z Donbasu rosyjskich sił i sprzętu. Ukraina chce, by wycofanie wojsk było pierwszym punktem tego planu.

Nie ma mowy o specjalnym statusie dla Donbasu

Ukraina nie nada opanowanym przez separatystów prorosyjskich obszarom Donbasu żadnego statusu specjalnego; będą mogły one rozwijać się w ramach decentralizacji, jak pozostałe regiony kraju - oświadczył w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.

"W porozumieniach mińskich (w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie) zapisano, że przeprowadzona zostanie reforma ukraińskiego ustawodawstwa, reforma konstytucyjna, której podstawą jest decentralizacja" - powiedział na briefingu dla prasy.

Zdaniem ministra mieszkańcy niekontrolowanej przez Ukrainę części Donbasu powinni zrozumieć, że decentralizacja jest najlepszą szansą rozwoju. "Będą mogli łączyć się w hromady (odpowiednik gmin), co stwarza odpowiednie możliwości, w tym finansowe; takie, jak obecnie mają obwody i rejony na Ukrainie. Jest to maksymalna propozycja, którą możemy zaoferować" - podkreślił.

"Nie wprowadzamy do konstytucji żadnych szczególnych, czy nieszczególnych, statusów" - zapowiedział Prystajko.

Specjalnego statusu dla zajętego przez separatystów Donbasu domaga się Kreml. Ocenia się, że dzięki niemu Moskwa, z pomocą swoich ludzi w tym ukraińskim regionie, będzie mogła blokować integrację Ukrainy z Zachodem i że Kijów pozostanie w strefie wpływów Rosji.

Moskwa chce, by Donbas otrzymał status specjalny przed planowanym w najbliższej przyszłości spotkaniem przywódców państw czwórki normandzkiej, do której należą: Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oczekuje, że spotkanie w formacie normandzkim odbędzie się przed końcem września.

Konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy toczy się od wiosny 2014 roku. Wspierani przez Kreml separatyści prorosyjscy proklamowali tam wówczas dwie tzw. republiki ludowe: doniecką i ługańską. W walkach, które trwają w tym regionie, zginęło około 13 tys. osób.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 wrocek65

Jutro mamy rocznicę Rosyjskiej napaści na Polskę w 1939r. w tym kontekście to co chce rosja jest dokładnie tym samym co nam zafundowali w 1945r. Kilkadziesiąt lat Polska potrzebowała aby wyzwolić się z rosyjskiego "bratniego" uścisku. Ten sam scenariusz chcą wprowadzić w Donbasie, a znając rosyjski imperializm zaraz pojawią się podobne scenariusze dla Mołdawii, Gruzji, Kosowa itd. Rosja to samo zło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 czajos

Fakt jest taki, że Niemcy i Francja sprzedadzą Ukraińców.
Zresztą mają już w tym względzie doświadczenie historyczne.
Niebywałe jest jak trudno wyegzekwować wobec ruskich nienaruszalność granic Ukrainy i jak zakłamane są zachodnie rządy. Przecież sami im to gwarantowali w latach 90 a teraz co? - Uległość wobec sowieta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 23 karroryfer

Szczerze powiedziawszy nie rozumiem komentarzy ! Ukraina to bardzo bliski nam naród i możemy i pownniśmy się z nim dogadywać. Faktem jest że Wołyń itd - ale to było w warunkach szczucia wojennego - przypomnę że Niemcy wymordowali ~ 50 RAZY więcej w Polaków a przecież wszyscy teraz ględzą o niebywałej przyjaźni !. A sytuacja w której Ukraina się znalazła czyli agresja Rosji wspieranej (defacto) przez Niemcy i Francję tylko sprzyja naszemu dogadywaniu ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 23 cyklonb

Najpierw niech zabiorą swoje bydło na Zaporoże i wynoszą się z Polskiego Lwowa.

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
53 26 talmud

a polin w wielkiej czworce nie ma ? ??

! Odpowiedz
18 44 jes

Za to ta czwórka będzie działać na rzecz twojej kacapskiej ojczyzny. Tak się sprzedają a taki maładiec talmud się cieszy.

! Odpowiedz
10 4 (usunięty) odpowiada jes

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
45 9 ajwaj odpowiada jes

i znowu do roboty pien,
np. w lasach

! Odpowiedz
42 11 ajwaj

polin ma zaczyt zawiesc na UKR
nowe dawki mld. $$$ przez PADa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil