REKLAMA

Płatności mobilne. W którym banku Blik, Google Pay, Apple Pay, HCE itd.?

Wojciech Boczoń2020-08-14 06:00, akt.2020-08-26 09:32analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-14 06:00
aktualizacja
2020-08-26 09:32
Shutterstock

Coraz więcej banków oferuje swoim klientom płatności mobilne, a płacenie telefonem staje się już dziś standardem. Jak wynika z danych Bankier.pl, w smartfonach mamy już ponad 3 mln kart płatniczych. Tymczasem banki wprowadzają nowy sposób płatności – za pomocą sportowych zegarków.

Pandemia koronawirusa sprzyja bezgotówkowym formom płatności za zakupy. Część specjalistów przekonuje, że płacenie za pomocą kart jest bezpieczniejsze niż przy użyciu gotówki, bo nie zachodzi konieczność dotykania banknotów, na których mogą przenosić się zarazki. Z tego względu zdecydowano się m.in. podnieść limit dla transakcji zbliżeniowych bez PIN z 50 do 100 zł. Ale płatności zbliżeniowe to nie tylko karty – Polacy mają do dyspozycji coraz więcej form płatności mobilnych. Zakupy można opłacić za pomocą smartfona lub sportowego smartwatcha.

Jak wynika z danych zebranych przez Bankier.pl, do tej pory do cyfrowych portfeli podpięliśmy ponad 3 mln kart płatniczych. I to nie licząc Apple Pay, które nie udostępnia takich danych szerszej publiczności. Płatności mobilne stają się więc powoli standardem, ale nadal nie we wszystkich bankach. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, jakie formy m-płatności oferują swoim klientom instytucje finansowe. Powszechne stają się płatności Blikiem, Google Pay i Apple Pay, ale coraz więcej banków inwestuje w takie systemy jak Garmin Pay i Fitbit Pay.

Płatności mobilne w Polsce

Płatności mobilne możemy podzielić na trzy grupy:

  • Blik – system wykorzystujący kody jednorazowe generowane przez aplikacje mobilne. Aby dokonać płatności, należy przepisać 6-cyfrowy kod do terminala POS lub formatki płatności elektronicznej. W niedalekiej przyszłości, dzięki współpracy z organizacją Mastercard, Blik zostanie „uzbrojony” w opcję zbliżeniową. Dziś za jego pomocą możemy płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów czy dokonywać przelewów na numer telefonu. System nie jest powiązany z kartami płatniczymi – działa niezależnie.
  • Karty wirtualne w smartfonach – Apple Pay, Google Pay i karty HCE. W przypadku dwóch pierwszych rozwiązań mamy do czynienia z cyfrowymi portfelami opracowanymi przez gigantów technologicznych. Do takiego portfela możemy podpiąć fizyczną kartę płatniczą („zwirtualizować” ją) i za pomocą smartfona dokonywać płatności zbliżeniowych w sklepach. Na podobnej zasadzie działają dostępne dla Androida karty HCE wydawane przez niektóre banki. Z tą różnicą, że nie w każdym przypadku zachodzi konieczność posiadania tradycyjnego plastiku – karty HCE można też wygenerować „z chmury”.
  • Karty wirtualne w zegarkach – Garmin Pay i Fitbit Pay. Działają na podobnej zasadzie jak płatności Google Pay i Apple Pay, z tą różnicą, że plastik podpinamy co cyfrowego portfela opracowanego przez jedną z dwóch firm zajmujących się produkcją sportowych akcesoriów. W tym przypadku płatności dokonywane są za pomocą zegarków lub smartbandów, które obsługują dany system płatności.

Nie wszystkie banki oferują swoim klientom każdą z dostępnych opcji. Zdecydowanie najpopularniejsze są systemy Blik, Google Pay i Apple Pay. Z kolei Garmin Pay i Fitbit Pay na tę chwilę wydają się wciąż ciekawostką skierowaną do dość wąskiego grona użytkowników - do płatności potrzebne są w tym wypadku specjalne zegarki, których ceny zaczynają się mniej więcej od 1 tys. zł.

Zestawienie opcji płatności mobilnych dostępnych w bankach

Bank

BLIK

Google Pay

Apple Pay

Karty HCE

Garmin Pay

Fitbit Pay

Alior Bank

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

Bank BPS

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

Bank Millennium*

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Nie

Bank Pekao

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Tak

Bank Pocztowy/Envelo Bank

Nie

Tak

Tak

Nie

Tak

Nie

Bank SGB

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

BNP Paribas

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

BOŚ

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Citi Handlowy

Nie

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

Credit Agricole

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

Getin Bank

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Nie

Idea Bank

Nie

Tak

Nie

Nie

Nie

Nie

ING Bank Śląski

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Nie

Krakowski Bank Spółdzielczy

Nie

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

mBank

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

Nest Bank

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

PKO BP

Tak

Nie

Tak

Tak

Tak

Nie

Plus Bank

Nie

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

Santander Bank Polska

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

* Bank Millennium oferuje Google Pay dla wybranych kart – to karty przejęte od Eurobanku i karty goodie

Wśród banków, które oferują zdecydowanie najszerszą paletę m-płatności prym wiedzie Santander Bank Polska –  znajdziemy tu każdą z dostępnych form płatności. Pozostałe banki oferują najczęściej Blika, Apple Pay i Google Pay. W bankach takich jak PKO BP, Pekao czy Millennium klient może wybrać płatności HCE zintegrowane z aplikacją mobilną. Są one dostępne na telefony z systemem operacyjnym Android (od 4.4 wzwyż) i nie wymagają podpięcia plastików do cyfrowych portfeli Google lub Apple.

Jak płacić telefonem?

W przypadku płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona czy smartwatcha cała operacja przypomina klasyczną płatność kartą. Wystarczy jedynie zbliżyć wybudzony smartfon (z podświetlonym ekranem) do terminala POS i w razie potrzeby wprowadzić kod PIN. Przy czym w systemach Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay kod PIN nie zawsze jest konieczny nawet przy płatnościach powyżej 100 zł. Dodatkowym zabezpieczeniem rządzenia jest bowiem biometria – odcisk palca bądź czujnik tętna (w przypadku zegarków). W Google Pay przy płatnościach powyżej 100 zł należy wprowadzić kod PIN, ale to też wkrótce ulegnie zmianie. Google pracuje bowiem nad umożliwieniem dokonywania płatności zbliżeniowych na wyższe kwoty z zabezpieczeniem biometrycznym – podobnie jak to ma miejsce w Apple Pay.

Z kolei płatności Blik opierają się o kody jednorazowe. By zapłacić za zakupy należy wygenerować w aplikacji 6-cyfrowy kod, który wprowadzamy do terminala POS. W niedalekiej przyszłości płatności Blikiem też będą mogły odbywać się zbliżeniowo. Polski Standard Płatności, operator Blika, nawiązał bowiem strategiczne porozumienie z organizacją Mastercard, która udostępni technologię zbliżeniową dla Blika.

Oprócz wspomnianych wyżej form płatności mobilnych na rynku działają także inne, niezależne od banków systemy m-płatności. Swoje rozwiązania mają sieci handlowe np. Lidl (Lidl Pay), Żabka (Żappka Pay) czy Orlen (Orlen Pay). Oprócz nich działają także takie rozwiązania jak Autopay czy Yanosik Pay, umożliwiające dokonywanie płatności za autostrady, czy Skycash lub mPay oferujące bezgotówkowe formy płatności za bilety komunikacji miejskiej lub parkingowe. Więcej na ten temat napisaliśmy w tekście Wysyp „payów”. Czym i jak najlepiej płacić?

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarystar
Błąd w tabelce. W citi brak jest Garmin Pay.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki