REKLAMA

Kościński: Z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce

2021-06-23 17:40
publikacja
2021-06-23 17:40
Kościński: Z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce
Kościński: Z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Eksport w Polsce rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych, konsumpcja prywatna jest na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią. Sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce – powiedział w środę szef MF Tadeusz Kościński.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wziął w środę udział w webinarium „Bloomberg Capital Markets Forum: Poland”.

„Eksport w Polsce rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych, konsumpcja prywatna jest na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią. Sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce" – powiedział Kościński.

Przypomniał, że w ubiegłym roku spadek PKB w Polsce wyniósł 2,7 proc., tymczasem oficjalna prognoza MF mówi o wzroście gospodarczym w tym roku o 3,8 proc., zaś według prognoz rynkowych można się spodziewać wzrostu PKB o 5 proc. i więcej.

„Mamy obecnie wysoką inflację, powodowaną z jednej strony przez czynniki zewnętrzne, ale także przez czynniki wewnętrzne, na przykład wzrost średniej płacy. Ale spodziewamy się, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,1 proc., a więc w II połowie roku ten wskaźnik spadnie” – powiedział minister.

Dodał, że obecnie około połowa Polaków została zaszczepiona, ale konieczne jest zachęcanie pozostałych do przyjęcia szczepionki. „Mamy obecnie w Europie Środkowej piękną pogodę, ludzie widują się, chodzą do sklepów, na plażę, więc nie można wykluczyć czwartej fali epidemii” – zaznaczył Kościński.

Odniósł się także do stwierdzenia, że Polska jest niechętna transformacji gospodarki w „zielonym” kierunku.

„Chcemy żyć w zielonym i przyjaznym środowisku. Ale mamy problem, związany z innym punktem wyjścia. Nie chodzi o to, że nie chcemy być zieloni do 2050 r., ale mamy znacznie więcej do zrobienia niż inne kraje” – zauważył minister. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mrbeast
Myslę, że sukcesy i raj gospodarczy Polaków, całe to pirszenie o dobrobycie i wybitnej roli Polaków jest tyle warte i tak samo wygląda jak gra na EURO 2020. Podsumowaując: kosztowne mydlenie oczu i głupota do kwadratu.
ameba1
Ale pitolenie! Zalewają ludziom mózgi takim szambem. Pomylił skutki z przyczynami... i śmie piastować urząd MF. (pewnie nie pomylił, ale gada co mu jest na rękę, bo ludzie i tak to łykną)

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki