Korporacje w Polsce dbają o pracowników. Na co można liczyć?

Jagoda Klonowska2014-10-11 06:00
publikacja
2014-10-11 06:00
fot. google / google

Dawniej pakiety medyczne i bilety do kina, a dzisiaj wykłady z dietetykiem, darmowe jedzenie czy usługi manicurzystki – tak o zdrowie, urodę i rozwój pracowników dbają korporacje w Polsce. Czy dodatki pozapłacowe są skuteczne w walce o najlepszych?

Niedawno pisaliśmy w Bankier.pl o benefitach, którymi kuszą pracowników firmy w Dolinie Krzemowej. Co prawda daleko nam jeszcze w Polsce do finansowania przez pracodawców leczenia niepłodności czy operacji zmiany płci, ale i u nas duże firmy i korporacje starają się nadążać za zmieniającymi się oczekiwaniami pracowników. Wysoka wypłata nie wystarczy, żeby pozyskać najlepszych i wykorzystać ich potencjał.

Pakiet medyczny to podstawa

Dla wielu pracowników najistotniejszym czynnikiem pozapłacowym jest pakiet usług medycznych i dodatkowe ubezpieczenie, przysługujący zarówno im samym, jak i ich rodzinom. – Kandydaci zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną zainteresowani są głównie zabezpieczeniem socjalnym, takim jak np. opieka medyczna – informuje Agnieszka Maciejewska, dyrektor działu personalnego EY. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników największe korporacje w Polsce oferują abonamenty medyczne, dzięki którym zapracowani etatowcy nie muszą stać w kolejce do lekarza i mogą nieodpłatnie na przykład zaszczepić się przeciwko grypie – jak pracownicy Nestle. Taki dodatek do wynagrodzenia to jednak prawie standard i można powiedzieć, że nie wyróżnia pracodawcy w walce o najlepszych.

Proponujemy wszechstronny rozwój

Od jakiegoś czasu bardzo popularnym benefitem w korporacjach są programy kafeteryjne, w ramach których pracownicy mogą otrzymać dofinansowanie do karnetów na siłownię, biletów do kina, teatru czy na koncert. Ale na tym nie koniec. Korporacje chcą przyciągnąć utalentowanych pracowników, organizując dla nich warsztaty i szkolenia. I to nie tylko z zakresu, z którym wiążą się ich obowiązki zawodowe.

Czynniki pozapłacowe w korporacjach w Polsce

Firma

Przykładowe profity dla pracowników

Google

darmowe jedzenie, świeże owoce i lody, masaże, manicure, siłownia

Nestle

spotkania z dietetykiem, darmowe szczepionki przeciwko grypie, wykłady poświęcone ochronie środowiska

EY

program wsparcia rodzin, kurs pierwszej pomocy, diagnozy kosmetyczne

HP

elastyczny czas pracy, nagrody od managerów, program wellness

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Zatrudnieni w Nestle mogą skorzystać z porad dietetyka, EY z kolei kształci z zakresu udzielania pierwszej pomocy i oferuje spotkania ze stylistami, manicurzystami czy dermatologami. EY wprowadził także inicjatywę EY Family wspierającą osoby już posiadające lub dopiero planujące rodzinę. W ramach tej inicjatywy organizowane są np. specjalne warsztaty dla ojców.

Wygoda w pracy

Miejsce pracy i panująca w nim atmosfera mają ogromne znaczenie dla efektywności pracowników. Wie o tym firma Google. Z jej wrocławskiego biura nie chce się wracać do domu. Pokój do odpoczynku i zabawy – tzw. chillout room, pokój ze sprzętem muzycznym, ruchome biurka, siłownia, taras, świeże owoce i lody to tylko niektóre z atrakcji czekających na najzdolniejszych informatyków. A dla zmęczonych – masaże. W biurze pracownicy Google mogą też najeść się do syta, a nawet raz w miesiącu zaprosić kogoś bliskiego na wystawny i bezpłatny obiad.

Inne udogodnienia oferuje swoim pracownikom firma HP. Jej pracownicy mają elastyczny czas pracy, mogą też pracować z domu. Na najlepszych z nich czekają nagrody od managerów.

Po co i dla kogo są benefity?

Dla pracowników benefity mają nie tylko wymierną korzyść w postaci nieodpłatnej opieki medycznej, relaksu podczas masażu czy wiedzy zdobytej na szkoleniu z dietetykiem. Czynniki pozapłacowe mają przede wszystkim motywować ich do pracy. – Świadczenia pozapłacowe są elementem, który długoterminowo wpływa na motywację pracowników. Jednak, by tak się stało, muszą one spełniać dwa założenia – być odpowiednio dopasowane do profilu pracownika oraz prawidłowo komunikowane – tłumaczy Paweł Dziechciarz, kierownik ds. wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych, Nestlé Polska SA.

Co oprócz zmotywowanych i wydajnych pracowników zyskuje firma? Jak informuje Paweł Dziechciarz, benefity pozwalają wzmacniać te aspekty życia pracowników, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy. Nestle stawia na wykształcenie w członkach swojej organizacji zamiłowania do aktywnego i zdrowego trybu życia, co odpowiada misji i ofercie firmy.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~zdrowipracownicy
Podobno wiele firm korzysta już z dbania o profilaktykę zdrowia pracowników. Ciekawy tekst:http://kurapazurem.pl/aplikacje-dbaja-o-zdrowie-pracownikow-korporacji/ciekawe czy takie aplikacje przyjmą się w Polsce? Jak myślicie?
~techfan
A jak nie ma miejsca w korporacji bądź masz inny pomysł na życie ? Pozostaje samozatrudnienie i korzystanie z udogodnień np. polskich aplikacji na Androida http://bit.ly/fakturapro
~swinkasakrbonka
KASA, KASA i jeszcze raz KASA. To nas motywuje gdy zarabia się grosze
~dziadek
......to za co dostają profity posłowie i senatorowie ?....przecież oni nie pracują !....
~znawca
Tutaj jest ewidentna wina polityków, że przekazują środki w nieodpowiednie miejsca. Niekompetencja rządzących odbija się na nas - szarych obywatelach. Tak z rozmontowywaniem OFE, jak i z dodrukiem środków przez NBP, to my będziemy poszkodowani. Teraz politycy wmawiają nam, że inflacja jest dobrym zjawiskiem w kraju, demonizując Tutaj jest ewidentna wina polityków, że przekazują środki w nieodpowiednie miejsca. Niekompetencja rządzących odbija się na nas - szarych obywatelach. Tak z rozmontowywaniem OFE, jak i z dodrukiem środków przez NBP, to my będziemy poszkodowani. Teraz politycy wmawiają nam, że inflacja jest dobrym zjawiskiem w kraju, demonizując deflację. Tak naprawdę serwują nam ukryty podatek, który płaci każdy obywatel kraju. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: http://independenttrader.pl/246,jak_po_cichu_okradac_nas_z_oszczednosci_.html
~obserwator
Co za bzdury...W większości tych kapitalistycznych firemek gdzie zwykle pracuje się na umowach śmieciowych bez prawa do płatnego urlopu jedyne co jest rozbudowywane to system kar...
~marcinp89
to trzeba było się uczyć i iść do googla
~bezkorpo
buuuuuhhhhhhhaaaaaa plankton ma darmowe silownie i dietetykow za pincet na rok a szefowie czesza po killkadziesiat lub kilkaset kola bonusu na rok. To sie nazywa motywacja w Pomrocznej hahaha. Oplulem monitor haha.
~ksc
motywacją do pracy jest płaca i tyle. A dlaczego nienawidzę swojej pracy ? atmosfera, stosunek do pracownika jak do rzeczy, charytatywne nadgodziny.
~szefuf
Bzdury piszesz. Widać,że albo reprezentujesz frustrację starego pokolenia, bądź młodzież po gównianych studiach. Aby pozyskać - tak, chodzi o kasę. Ale skoro już zacząłeś o motywowaniu, to zupełnie inny temat. W motywowaniu kasa jest na baaaardzo odległym miejscu: jasny cel z którym pracownik się zgadza, misja z Bzdury piszesz. Widać,że albo reprezentujesz frustrację starego pokolenia, bądź młodzież po gównianych studiach. Aby pozyskać - tak, chodzi o kasę. Ale skoro już zacząłeś o motywowaniu, to zupełnie inny temat. W motywowaniu kasa jest na baaaardzo odległym miejscu: jasny cel z którym pracownik się zgadza, misja z którą się utożsamia, odpowiedni podział obowiązków, łatwe do ocenienia sukcesy (i doceniane przez szefów).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki