REKLAMA

Konsorcjum z PGNiG i PGE złożyło wstępną ofertę nabycia działalności ciepłowniczej i chłodniczej Fortum Holding

2020-10-27 13:54
publikacja
2020-10-27 13:54
fot. Krystian Maj / FORUM

Konsorcjum, w którego skład wchodzi m.in. PGNiG, PGE i PFR, złożyło wstępną, niewiążącą ofertę nabycia od Fortum Holding działalności ciepłowniczej i chłodniczej prowadzonej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce - podały spółki w komunikatach. Konsorcjum ma kontynuować wspólne prace zmierzające do złożenia oferty wiążącej.

Jak podano, członkami konsorcjum są: PGNiG, PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju S.A., IFM Investors Pty Ltd oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

Przedmiotem transakcji są spółki zależne Fortum Holding B.V., które prowadzą działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.

PGNiG oraz PGE podały w komunikatach, że zakup udziałów w aktywach grupy Fortum jest zgodny ze strategią obu grup.

W październiku prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił, że PGE jest zainteresowane zakupem części aktywów CEZ i Fortum w Polsce, ale że w grę wchodzi tylko przejęcie aktywów komplementarnych wobec obecnej działalności grupy.

W październikowym wywiadzie dla PAP Biznes prezes PGNiG Jerzy Kwieciński oceniał natomiast, że PGNiG jest zainteresowany repolonizacją aktywów ciepłowniczych w Polsce i analizuje na bieżąco wszelkie okazje na rynku.

Kilka miesięcy temu Grupa Fortum zdecydowała o przeglądzie opcji strategicznych, w tym możliwości zbycia aktywów ciepłowniczych i chłodniczych w Polsce, w Estonii, na Litwie, Łotwie i Järvenpää w Finlandii. Jak podało Fortum, wstępne analizy wykazały, że te biznesy mogłyby zagwarantować wyższy wzrost przy innej strukturze właścicielskiej. W 2019 roku łączna sprzedaż ciepła w tych aktywach wyniosła 5,1 TWh, a energii 1,3 TWh. Łączna EBITDA wyniosła ok. 120 mln euro.

W Polsce Fortum ma aktywa ciepłownicze w pięciu miastach (Płock, Częstochowa, Bytom, Zabrze i Wrocław), w tym elektrociepłownie wielopaliwowe CHP w Częstochowie i Zabrzu. W 2019 r. spółka sprzedała 3,3 TWh ciepła i 0,6 TWh energii. EBITDA wyniosła 43 mln euro. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki