REKLAMA

Koniec pacyfistycznej Japonii? Giełda w górę, jen słabnie

2016-07-10 15:07
publikacja
2016-07-10 15:07

[Aktualizacja 11.07 godz. 8:00] Rządząca w Japonii koalicja Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) premiera Shinzo Abego z buddyjską Komeito w niedzielnych wyborach do wyższej izby parlamentu odniosła miażdżące zwycięstwo. Umożliwi to jej zmianę konstytucji.

Premier Japonii Shinzo Abe / FORUM

PLD i Komeito zdobyły 70 mandatów w Izbie Radców, do której Japończycy wybierali połowę deputowanych, czyli 121 - podały sieci telewizyjne. Były to pierwsze wybory od czasu, kiedy w Japonii obniżono wiek wyborczy z 20 do 18 lat.

Koalicja rządząca dostanie również większość kwalifikowaną (czyli dwie trzecie), niezbędną, by po raz pierwszy zmienić powojenną pacyfistyczną konstytucję Japonii. Koalicja PLD i Komeito ma też większość dwóch trzecich w niższej izbie parlamentu - Izbie Reprezentantów.

Droga do zmiany konstytucji otwarta

LDP, która niemal nieprzerwanie rządzi od zakończenia II wojny światowej, zdobyła zwykłą większość po raz pierwszy od 1989 roku. Zdaniem agencji Reutera zdecydowanie wzmocni to w niej pozycję Abego. Jego polityka gospodarcza, tzw. Abenomika, jak dotąd nie uratowała Japonii przed deflacją; premier traktował wybory jako referendum w sprawie swojej polityki monetarnej, wydatków i reform, mających wyciągnąć kraj z kryzysu.

Po zamknięciu lokali wyborczych jeden z przywódców LDP, Tomomi Inada, zaapelował o zmianę ustawy zasadniczej, podkreślając, że partia już wcześniej przedstawiła projekt jej nowelizacji.

Nacisk na złagodzenie konstytucyjnych ograniczeń dotyczących wojskowych operacji może doprowadzić do napięć w stosunkach z Chinami, gdzie, jak przypomina Reuters, wspomnienia japońskiego militaryzmu wciąż budzą gniew.

Agencja przypomina także, że w Japonii gracze na rynkach finansowych obawiają się, że zmiany ustawy zasadniczej skierują energię premiera w inną stronę niż próby ożywienia gospodarki. Część Japończyków jednak zgadza się według agencji AP z poglądami Abego na bezpieczeństwo z uwagi na rosnące obawy związane z terroryzmem, ostatnimi próbami rakietowymi Korei Północnej i militarną pewność siebie Chin.

Giełda w górę

Wyborcze zwycięstwo zwolenników arcyłagodnej polityki monetarnej i zwiększania wydatków budżetowych po raz kolejny dało japońskiej giełdzie paliwo do wzrostów. Klimat na parkiecie w Tokio i tak byłby zapewne dobry po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, jednak wzrost aż o 3,98% trudno wytłumaczyć bez czynnika wyborczego.

Rezultatem głosowania uzasadnić można też zachowanie japońskiego jena. Waluta, która w ostatnich dniach umacniała się na skutek ogólnoświatowej rynkowej niepewności, dziś słabnie do dolara o 0,8%.

PAP/klm/ je/ BPL/mż

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~ciemnylud
polityka drukowania zwycieza az do calkowitej zaglady systemu
~Adam
a Trybunał Konstytucyjny brzmi znajomo - kto to powiedział? http://www.almoc.pl/img.php?id=6619
~doprzemyslenia
nie glupie dwa procent ale conajmniej kilkanascie na armie - poki jeszcze mozna . Poza tym taka ciekawostka : tzw indeks wojenny mial " dolek " w 2012/ 2013 , aczyt przypada na ok 2020 r. Nie jest on dla mnie zadna wyrocznia , ale cos w nim jest , gdy sie patrzy , co sie dzieje na swiecie .
ps mysle , ze taki Macierewicz
nie glupie dwa procent ale conajmniej kilkanascie na armie - poki jeszcze mozna . Poza tym taka ciekawostka : tzw indeks wojenny mial " dolek " w 2012/ 2013 , aczyt przypada na ok 2020 r. Nie jest on dla mnie zadna wyrocznia , ale cos w nim jest , gdy sie patrzy , co sie dzieje na swiecie .
ps mysle , ze taki Macierewicz doszedl do wladzy w ostatniej chwili - jest nadzieja na przetrwanie , chociaz jak sie patrzy na postawe wielu Polakow ( sic!) wobec jego zdecydowanej polityki wzmocnienia obronnosci , to czasami watpie . Z prostej przyczynu , panstwo podzielone nie przetrwa .
~normalny
a co ten swir zrobil w pol roku? dostep do broni zniosl? polska dalej jest rozbrojona, w szwajcarii organizuje sie szolenia strzleckie dla mlodziezy, a to kraj neutralny, a w polsce, ktora jest miedzy mlotem a kowadlem, przecietny ucznika zna bron z CSa !!
~Dżejms
Pełny, nierejestrowany dostęp do broni dla obywatela! Inaczej zawsze będziemy niewolnikami.
Ktoś uważa że nie jesteśmy godni posiadania broni? Tzn uważa że jesteśmy matołami - nie owijajmy w bawełnę. Proszę mówić otwarcie. Z wrogami sobie poradzimy gorzej w fałszywymi przyjaciółmi. Więc proszę nie owijać
Pełny, nierejestrowany dostęp do broni dla obywatela! Inaczej zawsze będziemy niewolnikami.
Ktoś uważa że nie jesteśmy godni posiadania broni? Tzn uważa że jesteśmy matołami - nie owijajmy w bawełnę. Proszę mówić otwarcie. Z wrogami sobie poradzimy gorzej w fałszywymi przyjaciółmi. Więc proszę nie owijać tyko otwarcie mówić a nie opowiadać że dobrze być bezbronnym bo jest policja. Ja nie sypiam w łóżku z policjantem/policjantką aby mnie obronił/ła.
A jak będą jakieś zawieruchy to kogo będzie bronić w pierwszej kolejności policja?
Dzięki za uwagę.
~KtośTam odpowiada ~Dżejms
Będą bronić tych, których będą atakować. A skoro tak, to nie masz się czym przejmować. Ciebie nikt nie ruszy, bo nie należysz do wyższych sfer. ;)
~KIMDZONGTUSK
bardzo naciągane te przyczyny takich wzrostów, bo polityka BoJ to tragedia, wystarczy spojrzeć na wskażniki makro; sam Kuroda przyznał, że już drukować nie będzie; prawdziwym problemem Japonii jest demografia, przy tak starzejącym się społeczeństwie trudno o przyzwoity wzrost gospodarczy, nawet dzisiejsze dane szorują bardzo naciągane te przyczyny takich wzrostów, bo polityka BoJ to tragedia, wystarczy spojrzeć na wskażniki makro; sam Kuroda przyznał, że już drukować nie będzie; prawdziwym problemem Japonii jest demografia, przy tak starzejącym się społeczeństwie trudno o przyzwoity wzrost gospodarczy, nawet dzisiejsze dane szorują po dnie i są gorsze mimo słabych oczekiwań
~rattaman
Przy obecnej sytuacji monetarnej faktyczna kondycja gospodarki ma znaczenie drugorzędne. Abe obiecał pompować pieniądze w rynek finansowy, więc ten rynek się ożywił. Jeżeli możesz pożyczyć niemal za darmo, to wszelkiego rodzaju spekulanci z tego korzystają (oczywiście umiarkowana spekulacja jest potrzebna, ale nie może Przy obecnej sytuacji monetarnej faktyczna kondycja gospodarki ma znaczenie drugorzędne. Abe obiecał pompować pieniądze w rynek finansowy, więc ten rynek się ożywił. Jeżeli możesz pożyczyć niemal za darmo, to wszelkiego rodzaju spekulanci z tego korzystają (oczywiście umiarkowana spekulacja jest potrzebna, ale nie może być fundamentem) i pompują wzrosty na giełdzie.
~miro
neoliberaliz to najgorsza zaraza jaka przytrafiła sie społeczenstwu
~doji
Moim zdaniem najgorsze co może przytrafić się społeczeństwu to socjalizm

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki