REKLAMA

Klauzula z umów mBanku trafia do rejestru UOKiK

2014-08-06 11:40
publikacja
2014-08-06 11:40

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał 5 sierpnia do rejestru klauzul niedozwolonych jeden z zapisów stosowanych w umowach kredytów walutowych udzielanych przez BRE Bank. Kredytobiorcy mogą zechcieć wykorzystać tę broń w kolejnych pozwach.

Niedawno informowaliśmy o złożeniu pozwu zbiorowego przez klientów Banku Millennium.  Klienci powołują się w nim na fakt, że UOKiK wpisał do rejestru klauzul zakazanych zapisy znajdujące się w ich umowach. Dotyczą one sposobu przeliczania kwoty wypłacanego kredytu oraz rat kredytowych z waluty na złote. Urząd uznał, że bank zbyt dowolnie określił w nich metodę ustalania należności, odnosząc się tylko do wewnętrznej tabeli kursów.

mBank jak Millennium?

5 sierpnia tego roku do rejestru klauzul abuzywnych pod numerem 5743 wpisano bardzo podobnie brzmiący zapis, który znajdował się w umowach kredytów walutowych zawieranych przez BRE Bank SA. UOKiK zakwestionował następujące sformułowanie:

"Raty kapitałowo-odsetkowe oraz raty odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej BRE Banku S.A. obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50"

Pozywający Bank Millennium twierdzą, że decyzja UOKiK powoduje, iż zapis z umowy przestaje obowiązywać i kredyt powinien stać się automatycznie zobowiązaniem w złotych. Niewykluczone, że kredytobiorcy mBanku mogą sięgnąć po podobne argumenty, chociaż w tym wypadku zastrzeżenia urzędu nie odnoszą się do procesu wypłaty kredytu, ale wyłącznie do spłaty rat.

Przypomnijmy, że bank przegrał niedawno sprawę wytoczoną przez około 1200 klientów spłacających zobowiązania we frankach. W tamtym przypadku kością niezgody był sposób ustalania oprocentowania dla kredytów tzw. starego portfela. Nie opierały się one na konstrukcji „LIBOR + marża”, lecz poziom oprocentowania ustalany był przez bank. W zeszłorocznym wyroku łódzki sąd okręgowy uznał, że bank powinien zapłacić klientom odszkodowania za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. Bank odwołał się od wyroku, ale w kwietniu tego roku apelacja została odrzucona.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~GrzesiekM
mBank bardzo lubi współpracę ze swoimi Klientami, jednak wie że dochodzenie na drodze sądowej jest kosztowne i długotrwałe. Ilu klientów stać na to aby zaryzykować na koszty sądowe 5-7 tysięcy złoty na to żeby bank pozwać na drugie tyle?
~pozwałemBank
Więcej na temat wyroków przeciwko mBankowi i klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych waloryzowanych kursem waluty tutaj:http://pozwalemBank.plhttp://www.facebook.com/pozwalemBank

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki