REKLAMA
Tour de spółki

KNF wszczęła postępowanie przeciw Getin Holding

2020-08-24 17:22
publikacja
2020-08-24 17:22
fot. Marcin Smolinski / Shutterstock

Getin Holding otrzymał 24 sierpnia zawiadomienie o wszczęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego postępowania administracyjnego - podał Getin Holding w komunikacie.

Getin podał, że postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem/możliwością niedochowania po dniu 21 kwietnia 2018 roku zobowiązania złożonego w dniu 10 maja 2011 r. w związku z zamiarem bezpośredniego objęcia akcji Idea Bank, dotyczącego utrzymania na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie wskaźnika płynności, pozycji kapitałowej oraz wskaźnika wypłacalności banku.

Przypomnijmy, że w fatalnym 2018 roku Idea Bank zanotował prawie 1,9 mld zł straty, co miało być "rozliczeniem z przeszłością". Choć od roku spółka notuje zyski, spuścizną wspomnianej "czarnej" przeszłości i licznych odpisów jest tragiczna sytuacja kapitałowa banku. Już w dniu 18 marca 2019 roku bank skierował do Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zawiadomienia o wystąpieniu niebezpieczeństwa naruszenia łącznego współczynnika kapitałowego. Problem z niedopełnieniem limitów bezpieczeństwa kapitałowego utrzymuje się do dziś.

/ Idea Bank

Na koniec marca 2020 roku współczynnik CET1 dla grupy wynosił 0,06 proc., dla banku zaś 1,82 proc., podczas gdy wymóg wynosi 7 proc. W przypadku Tier1 niedobór był jeszcze większy (0,06 proc. i 1,82 proc. względem 8,5 proc. limitu). TCR (limit 10,5 proc.) kształtował się zaś na poziomie 0,76 proc. dla grupy i 2,54 proc. dla banku.

Bank wymaga zatem dokapitalizowania, od półtora roku utrzymuje się jednak sytuacja, gdy jego wskaźniki adekwatności kapitałowej wyraźnie odbiegają od wymogów. Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Getin Holding, który posiada 55,8 proc. akcji spółki. W sumie jednak, razem z Getin Noble oraz Leszkiem Czarneckim, ten ostatni kontroluje 74,4 proc. Idei.

AT

Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jes
cd repolonizacji banków w wydaniu Nieinternowanego
blablak
Toc Getin i Idea zakładał Czarnecki, jak kojarze.
pazdzioch_indastries
działania pozorowane.
428ustka
moze oddadza swoim klienton ,,nabitym w polisolokaty,, kase

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki