REKLAMA

KNF: GetBack żonglował portfelami, by ominąć przepisy

2018-05-29 15:17
publikacja
2018-05-29 15:17

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła, w jaki sposób GetBack żonglował portfelami wierzytelności, by ominąć przepisy rachunkowości. 

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Na podstawie dokumentacji uzyskanej w toku działań nadzorczych stwierdzono, że osoby z kierownictwa spółki GetBack przeprowadziły operacje prowadzące do uniknięcia konieczności wykonania wynikającej z obowiązujących przepisów MSR i ustawy o rachunkowości wyceny bilansowej części posiadanych przez grupę kapitałową GetBack pakietów wierzytelności. Przeprowadzenie tej wyceny prowadziłoby do obniżenia wartości przedmiotowych portfeli, czego skutkiem byłoby obniżenie wartości aktywów oraz wyniku finansowego spółki i jej grupy kapitałowej w sprawozdaniach finansowych za okresy sprawozdawcze 2017 roku.

- Emitent przeprowadzał przed końcem poszczególnych okresów sprawozdawczych operacje sprzedaży, których przedmiotem były portfele wierzytelności należące do jego grupy kapitałowej z podmiotami nie wchodzącymi w skład grupy kapitałowej GetBack. Miało to na celu rozpoznanie w rachunku zysków i strat sprawozdań finansowych spółki i jej grupy kapitałowej zysków z przeprowadzonych operacji sprzedaży, w miejsce strat które wynikłyby z wyceny bilansowej sprzedawanych portfeli wierzytelności - czytamy w komunikacie.

- Następnie, przed końcem innego okresu sprawozdawczego sprzedane portfele, ze zmienionymi danymi identyfikacyjnymi były odkupywane zwrotnie przez podmioty z grupy kapitałowej emitenta. Portfele te, jako nowo nabyte, wyceniane były według wartości wynikającej z ceny zakupu. Operacja taka pozwalała ponownie uniknąć wynikającej z przepisów o rachunkowości wyceny bilansowej tych portfeli, opartej na prognozach emitenta w zakresie odzysków z poszczególnych wierzytelności - kontynuuje KNF.

Skok w transakcjach z podmiotami powiązanymi

Wprawdzie KNF nie mówi, o które dokładnie transakcje chodzi, warto jednak zauważyć, że GetBack zanotował spory wzrost sprzedaży na rzecz podmiotów powiązanych w 2017 roku. W I półroczu ich wartość wyniosła - do jednostek stowarzyszonych - aż 202,5 mln zł przy skonsolidowanych przychodach netto na poziomie 337 mln zł. Dla porównania w całym 2016 roku sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych wyniosła 58 mln zł przy przychodach netto na poziomie 422,7 mln zł. Wcześniej transakcje z powiązanymi podmiotami były jeszcze niższe. Ten gwałtowny wzrost zauważył m.in. dr Jacek Welc, który prezentował swój wykład na temat GetBacku w ramach 22. Konferencji WallStreet, która relacjonowaliśmy na Bankier.pl.

fot. / / GetBack

Ponadto KNF ustaliła, że transakcja przeprowadzona w sierpniu 2017 roku, na podstawie której GetBack SA nabyła 100% akcji spółki EGB Investments SA za cenę 209 mln złotych, nie przyniesie Spółce przyszłych korzyści ekonomicznych i niezbędny jest odpis aktualizujący wartość wartości firmy ujętej w skonsolidowanych aktywach. 

Wciąż nie znamy raportu finansowego GetBack za 2017 rok. Spółka miała czas na jego publikację do końca kwietnia, później jeszcze dwukrotnie nie dotrzymywała ustalonego przez siebie samą terminu. Najnowsza informacja mówi o tym, że raport pojawi się dziś (choć równie dobrze, GetBack znów może "polecieć" w kulki). Już teraz wiadomo jednak, że w raporcie mają się pojawić solidne odpisy, w tym m.in. związane ze spółką EGB. Najprawdopodobniej kapitały własne GetBacku okażą się ujemne, co oznacza, że zadłużenie spółki przewyższa jej aktywa. Co ciekawe na jutro zaplanowana jest publikacja raportu za I kwartał 2018 roku. Choć wciąż nie ma wcześniejszego raportu spółka do tej pory nie wspomniała nic o przesunięciu publikacji raportu za I kwartał.

KNF krytykuje "proaktywne oferowanie obligacji"

KNF odniosła się dziś także do kwestii oferowania obligacji klientom banków. - Instytucje zaangażowane w proces oferowania takich obligacji, zwracając się do inwestorów, powinny uwzględniać indywidualną sytuację klientów, ich wiedzę i doświadczenie na rynku finansowym. Inwestorzy, którym w miejsce depozytów oferuje się obligacje powinni być informowani o charakterze i konstrukcji obligacji jako instrumentu nie stanowiącego lokaty bankowej i nie objętego żadnym systemem gwarantowania świadczeń, jak i o konieczności zachowania dywersyfikacji inwestycji i ryzyku związanym z inwestowaniem wszystkich środków w obligacje jednego podmiotu. Przed nabyciem obligacji inwestorzy ze względu na obszerność dokumentów ofertowych powinni mieć również możliwość swobodnego i nieograniczonego czasem zapoznania się z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym w przypadku oferty publicznej lub z dokumentami sporządzonymi na potrzeby przeprowadzenia oferty prywatnej obligacji dotyczącymi spółki i emitowanych papierów wartościowych, w tym jej sytuacji finansowej - czytamy w innym dzisiejszym komunikacie KNF.

Zdaniem Komisji banki powinny odgrywać większą rolę w zakresie podnoszenia świadomości ich klientów co do ryzyka i potrzeby dywersyfikacji inwestycji. - W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę znaczący wzrost wartości i liczby ofert obligacji przeprowadzanych przez emitentów, a także znaczne zaangażowanie się banków w oferowanie tych instrumentów inwestorom,  w ocenie Komisji Nadzoru Finansowego nie jest odpowiednim proaktywne oferowanie takich obligacji przez banki i oddziały zagranicznych instytucji kredytowych inwestorom indywidualnym (osobom fizycznym) posiadającym w danej instytucji środki o wartości nie wyższej niż podlegające ochronie z tytułu gwarantowania depozytów, które w przekonaniu klientów objęte są systemem gwarantowania - dodała Komisja.

Konkretów więc żadnych nie było, nie sposób jednak nie powiązać komunikatu KNF z doniesieniami o aktywnym wciskaniu obligacji GetBacku klientom przez sprzedawców m.in. Idea Banku, czy Lion's Banku. 

Interwencja Bankier.pl

Redakcja Bankier.pl na bieżąco przygląda się sprawie GetBacku. Pod adresem interwencja@bankier.pl czekamy na kontakt zarówno od posiadaczy obligacji, akcji, jak i pracowników.

Przypominamy też, że na naszym Forum trwa dyskusja o spółce.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
cds_rate
:-)
Abrakadabra...

https://www.youtube.com/watch?v=wPIc4DNHm2Q
janek43
chyba nadepnąłem komuś na odcisk jeśli stale jestem usuwany przez moderatora. Jeśli wpisując w google symbol drukarki pojawia się link do ceneo gdzie jest ostatnia cena ze sklepu takiej nowej drukarki i jak widać jest kilkadziesiąt razy niższa wartość używanej jaką deklaruję GetBack to znaczy że cała lista z pdf o której mówiłem chyba nadepnąłem komuś na odcisk jeśli stale jestem usuwany przez moderatora. Jeśli wpisując w google symbol drukarki pojawia się link do ceneo gdzie jest ostatnia cena ze sklepu takiej nowej drukarki i jak widać jest kilkadziesiąt razy niższa wartość używanej jaką deklaruję GetBack to znaczy że cała lista z pdf o której mówiłem jest przeszacowana kilkadziesiąt razy. A jeśli ktoś sprzedał jakieś śmieci które pochodzą z 1999 roku firmie która przecież istnieje od 2012 roku to o co tutaj chodzi? Jaka firma kupuje 13 letnią drukarkę za gigantyczne pieniądze? Albo żeby obniżyć sztucznie zysk do opodatkowania przez zawyżenie kosztó albo z drugiego wiadomo jakiego powodu. Kto się temu przyjrzy?
pjb
A co z opiniami audytora który potwierdzał poprawność transakcji GetBack i wycenę portfeli, jaka jest jego odpowiedzialność? Co do transakcji z EGB to wycenę firmy chyba też potwierdzał audytor? Chyba zarząd nie wydał tak dużej kasy bez opinii audytora bo to kryminał !!!
bialy_kruk
Ten syf przesiany został przez pierwsze sito zwane knf.Jeżeli taka instytucja pozwala na takie machloje to banksterzy tylko zacierają ręce.
wujeksasza
Kupno EGB to był gruby przekręt. Prezes musiał tu mocno zarobić. Kupić coś nic nie warte za 200 mln A potem płakać że to nie jego wina
janek43
uważajcie na mhm bo zgłasza mnie do moderatora a sam robi dezinformację pewnie za pieniądze. Znam się na drukarkach i firma HP nigdy nie powtarza symboli swoich produktów. Jak coś kiedyś wyprodukowało to nie używa symbolu drugi raz a Pan mhm twierdzi że używana drukarka z 1999 roku jest dziś warta 6075 zł. Kto tutaj jest śmieszny ??
mhm
Nie twierdzę, głupolku, że ta drukarka dziś jest warta 6075 zł.
Twierdzę, że pod koniec ubiegłego stulecia kosztowała ok. 2000 USD.

To były świetne maszyny (6. generacja LJ, choć 4 i 3 były jeszcze lepsze i trwalsze), przystosowane do dużego obciążenia (choć teoretycznie nie heavy-duty) i sprawnie działające, choć rzeczywiście
Nie twierdzę, głupolku, że ta drukarka dziś jest warta 6075 zł.
Twierdzę, że pod koniec ubiegłego stulecia kosztowała ok. 2000 USD.

To były świetne maszyny (6. generacja LJ, choć 4 i 3 były jeszcze lepsze i trwalsze), przystosowane do dużego obciążenia (choć teoretycznie nie heavy-duty) i sprawnie działające, choć rzeczywiście trochę dziwne, że jeszcze obecnie ktoś jej używa, może chodzi o jakieś specyficzne zastosowanie, np. jakiś system wymagający złącza centronics i PCL... W takim przypadku trudno ustalić konkretną wartość konkretnej drukarki dla konkretnej firmy (przypomina mi się, jak jakiś czas temu niektóre warsztaty kupowały drogie ostatnie modele laptopów z ze złączem szeregowym).

Tak czy inaczej, najwyraźniej w tym dokumencie GetBack podawał nie aktualną wartość rynkową danych środków trwałych, a raczej ich cenę zakupu (choć może jednak była to jakoś dziwnie wyliczana księgowa wartość bieżąca, nie wiem, na księgowości się tak nie znam).
mhm
Gdybyś napisał: „GetBack w swoim wykazie majątku umieścił 20-letnią drukarkę HP LJ 4050 i podał jej wartość jako 6075 zł, choć na Allegro można taką używaną kupić za kilkaset złotych” —
to bym tego nie skomentował, pewnie ograniczyłbym się do dania łapki w górę.

Ty jednak napisałeś „Drukarka HP LJ 4050 - wartość według
Gdybyś napisał: „GetBack w swoim wykazie majątku umieścił 20-letnią drukarkę HP LJ 4050 i podał jej wartość jako 6075 zł, choć na Allegro można taką używaną kupić za kilkaset złotych” —
to bym tego nie skomentował, pewnie ograniczyłbym się do dania łapki w górę.

Ty jednak napisałeś „Drukarka HP LJ 4050 - wartość według załącznika to 6075 zł a na ceneo taką kupisz za 99zł” — a to jest bzdurą, gdyż Ceneo to porównywarka nowych produktów, a nawet używanej takiej drukarki raczej się za 99 zł nie dostanie (chyba, że w bardzo złym stanie).
modulometer
To nie jest żadna sensacja. Przecież chyba nikt się nie spodziewał że nagle w KNF, u audytorów pojawiła się nagła amnezja, slepota czy atak pomroczności. Podsuwano lewe papiery i na ich podstawie wydawano decyzje i oceny.
I teraz tak. Obligatariusze nie dostaną całej kasy ze sprzedaży wierzytelnosci bo tej kasy tyle nie ma bo
To nie jest żadna sensacja. Przecież chyba nikt się nie spodziewał że nagle w KNF, u audytorów pojawiła się nagła amnezja, slepota czy atak pomroczności. Podsuwano lewe papiery i na ich podstawie wydawano decyzje i oceny.
I teraz tak. Obligatariusze nie dostaną całej kasy ze sprzedaży wierzytelnosci bo tej kasy tyle nie ma bo wyceny wierzytelnosci były zawyżane. Pojawiają się wiec pierwsze procesy odszkodowawcze wobec pośredników, którzy wpadną w kłopoty, ale najpierw mała lawina w funduszach, wysyp akcji, obligacji i tak dalej łancuszek poleci aż się cos poważnego przewróci. A wsszystko przez paru palantów ktorym zamarzyły się kariery na miarę Ryśka Fulda i innego bankstera. Jeśli odpowiedzialni za to nie skonczą w celi to PIS przegra wybory a Polska reputację

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki