REKLAMA

SPORT I PIENIĄDZESiódme poty dają pracę. Ale nie w Polsce

2023-08-01 09:00
publikacja
2023-08-01 09:00

Trenerzy, pracownicy centrów fitness i inne zawody związane z promowaniem sportu cieszyły się dużą popularnością w minionym roku. Zatrudnienie w sektorze sportu wzrosło o ponad 10 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Polacy deklarują aktywność fizyczną, ale przede wszystkim w formie spacerów.

Siódme poty dają pracę. Ale nie w Polsce
Siódme poty dają pracę. Ale nie w Polsce
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Fenomen Ewy Chodakowskiej czy Anny Lewandowskiej nie wziął się znikąd. Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej coraz chętniej sięgają po aktywności fizycznej, co nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Polacy nadal mocno odbiegają od unijnych liderów.

Polska w sportowym ogonie Europy

We wszystkich krajach Wspólnoty zatrudnienie w zawodach związanych z uprawianiem i promocją sportu wzrosło w 2022 roku o 10,9 proc., wynika z nowych danych Eurostatu. Całościowo sektor sportu wciąż odpowiada za niewielki kawałek rynku pracy - na koniec ubiegłego roku stanowił zaledwie 0,8 proc. całości, dając zatrudnienie 1,51 mln osób.

Eurostat

Najwyższym odsetkiem zatrudnionych w sporcie może pochwalić się Szwecja (1,4 proc.), niedaleko za nią w rankingu najliczniej zatrudnionych w sporcie uplasowały się Finlandia i Dania (po 1,2 proc.), Hiszpania i Francja (po 1,1 proc).

Polska znalazła się w unijnym ogonie, podobnie jak Słowacja, z zatrudnieniem w sporcie na poziomie 0,4 proc. W końcówce rankingu znalazły się też Rumunia (0,2 proc.) i Bułgaria (0,3 proc.).

Większość pracowników w sektorze sportowym to mężczyźni (55 proc. wobec 45 proc. zatrudnionych kobiet), co prawie dokładnie odpowiada proporcji płci na całym unijnym rynku pracy (mężczyźni - 54 proc., kobiety - 46 proc.).

Pracownicy tego obszaru reprezentują przede wszystkim grupę wiekową 30-64 lata (62 proc. wszystkich zatrudnionych w sporcie), prawie połowę mniej liczna jest grupa w wieku 15-29 lat. 35 proc. zatrudnionych w sporcie, a będących przed 30., oznacza nadreprezentację młodych pracowników względem całego rynku pracy. Wśród wszystkich pracujących grupa wiekowa 15-29 stanowi zaledwie 17 proc.

Polacy: Ćwiczymy. Głównie spacery

Dwie trzecie Polaków pytanych o aktywność fizyczną deklaruje, że taką podejmuje - wynika z opublikowanego przed wakacjami raportu MultiSportIndex 2023. Odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania w tym samym badaniu sugerują jednak, że daleko nam do zalecanych standardów.

– Gdy zawęzimy wyniki do ćwiczących raz w tygodniu i wykluczymy tych, którzy po prostu przemieszczają się na rowerze i spacerują, odsetek osób aktywnych spada do mniej niż połowy (48 proc.) – wyjaśniają autorzy raportu. Podają przy okazji, że "dwie trzecie badanych, którzy jako jedyną swoją aktywność deklarują spacery, jest przekonanych, że to zupełnie wystarczająca dawka sportu w ich życiu".

fot. MultiSport Index 2023 / 

Ulubione dyscypliny Polaków to jazda na rowerze (35 proc. wskazań), bieganie i ćwiczenia na siłowni/fitness (po 31 proc. odpowiedzi). Zaraz za podium uplasowała się aktywność w formie spacerów (25 proc. w rankingu dyscyplin).

– Millenialsi i „zetki” wykazują największą świadomość korzystnego wpływu regularnego ruchu na zdrowie i jakość życia, a świadomość ta najczęściej idzie w parze z aktywnością fizyczną – piszą autorzy w podsumowaniu raportu. Za Światową Organizacją Zdrowia przypominają też o zaleceniu, by w każdym tygodniu uprawiać co najmniej "2,5-5 godzin aerobowej aktywności fizycznej i umiarkowanej intensywności".

MW

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Żeby tak dawały przez dekady sumiennej, fachowej, wydajnej ,profesjonalnej i dochodowej wykonywanej pracy również i z niej godną płacę i oszczędności ???,w ogromie branż i zawodów.Niestety
innowierca
sport jak wszystko, moze szkodzic lub pomagac. Czesto spacer, ale z odpowiednim tempem, gdzie przejdziemy w 2 godziny 10 kilometrow, bedzie mial lepszy efekt dla zdrowia, niz pojscie na silownie.
lutobor
Polski robotnik po ośmiu godzinach za ie da lanie w robocie, ma całkowicie wyje. an e na te wszystkie fitnessy.
innowierca
bo wlasnie trzeba rozumiec i dostosowac aktywnosc fizyczna do stylu zycia, pracy jaka wykonujemy. Pracujacy fizycznie potrzebuje dac odpoczac stawom, jak pojdzie na silownie, to sobie je poniszczy. Kolega z nadwaga wybral silownie, jeszcze bardziej sie zmasowal (przytyl). Wiadomo, usiadl na maszyne, powyciskal, 2 minuty przerwy, bo wlasnie trzeba rozumiec i dostosowac aktywnosc fizyczna do stylu zycia, pracy jaka wykonujemy. Pracujacy fizycznie potrzebuje dac odpoczac stawom, jak pojdzie na silownie, to sobie je poniszczy. Kolega z nadwaga wybral silownie, jeszcze bardziej sie zmasowal (przytyl). Wiadomo, usiadl na maszyne, powyciskal, 2 minuty przerwy, i kolejna seria, czyli 15 minut posiedzial :) i kolejna stacja :).
nodd
Ludzie, którzy sponsorują celebrytę wypinającego się przed ekranem mają wyraźny problem, z samym sobą.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki