REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Jakich języków warto się uczyć, by dostać pracę?

2012-10-17 08:20
publikacja
2012-10-17 08:20

Era globalizacji nie sprzyja osobom, które znają tylko język ojczysty. W dzisiejszych czasach znajomość dwóch języków obcych to absolutne minimum. Są języki, których warto się uczyć, aby mieć większe szanse na rynku pracy.

jakich języków obcych warto się uczyć
foto: thinkstock

Aż 41,3 proc. Polaków powyżej szesnastego roku życia nie potrafi posługiwać się żadnym językiem obcym. Najwięcej, bo aż 34,1 proc., deklaruje znajomość języka angielskiego, nieco mniej (28,2 proc.) „zna” rosyjski, a 20,7 proc. – język niemiecki. Jednakże jedna trzecia osób, które „znają” język obcy, rozumie i potrafi posługiwać się tylko wybranymi wyrażeniami i tylko do określenia znanych sobie rzeczy i sytuacji. Zaledwie 12 proc. zna jakiś język obcy w szerokim zakresie i potrafi płynnie mówić i biegle pisać.

Umiejętność posługiwania się poszczególnymi językami obcymi w % osób w wieku 16 lat i więcej

znajomość języków
źródło: GUS, 2011

Języki naszych sąsiadów

oszczedzanie » Weź udział w ankiecie: Jak kryzys wpłynął na twoje oszczędności

Obecnie na pewno warto znać język angielski. Większość osób wykształconych posługuje się nim w mniejszym lub większym stopniu. Niestety, jego znajomość nie czyni nas lepszymi z punktu widzenia pracodawcy – co najwyżej nieznajomość angielskiego może nas dyskwalifikować. Żeby zatem być bardziej konkurencyjnym niż reszta kandydatów, warto znać jeszcze jeden język obcy. Jaki?

Biorąc pod uwagę, że największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, niemiecki powinien być pierwszym wyborem niezdecydowanych. Zaraz po naszych zachodnich sąsiadach poważnym partnerem w eksporcie jest Wielka Brytania, w imporcie zaś – Rosja. Zatem kolejnym dodatkowym językiem powinien być rosyjski.

Na trzecim miejscu ex aequo plasują się języki francuski i włoski. Obroty w handlu zagranicznym z tymi krajami od lat są duże, a z uwagi na niewielką odległość i niższe koszty pracy w Polsce wiele francuskich i włoskich firm otwiera u nas swoje filie i fabryki. Coraz większego znaczenia nabiera też język chiński (niezdecydowanym polecamy dialekt mandaryński). Na razie jego znajomość w Polsce jest niewielka, ale z czasem może być coraz bardziej pożądana na rynku pracy.

Języki rzadkie

praca w norwegii » Pracuję w Polsce i w Norwegii, gdzie mam płacić podatek?

Kolejną grupą języków, których znajomość może być bardzo korzystnie oceniana przez pracodawców, są języki mało popularne. Mowa tutaj o językach, które przydają się głównie w firmach obsługujących klientów z całego świata, ale w wąskim zakresie outsourcingu, jak wsparcie IT lub księgowość. Wiele międzynarodowych korporacji ma departamenty, które zatrudniają osoby z biegłą znajomością portugalskiego, węgierskiego, japońskiego czy norweskiego. Osób znających takie języki jest mało, więc ktoś, kto podjął się trudu nauki któregoś z nich, może być cennym nabytkiem dla pracodawcy.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
[email protected]

 

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Adrianna
Moim zdaniem przede wszystkim należy skupić się na nauce języka angielskiego i niemieckiego.
Te dwa języki to potęga i przekonałam się o tym w Centrum Języków Obcych Astar.
Dzięki tym językom można wiele osiągnąć.
~Aneta
A gdzie jest hiszpański? To oficjalny język urzędowy w 22 krajach na całym świecie! Wstyd, że nie podaliście go tutaj...
~Imersia
Ja polecam język czeski, naprawdę teraz szukają pracowników władających tym językiem. U nas w Tivronie non stop jest rekrutacja na takich specjalistów.
~adka
Angielski znam biegle ale to niestety w dzisiejszych czasach nie wystarcza. Zapisałam się więc na niemiecki od podstaw w lincolnie i szybko robię postępy. Dzięki takim szkołom mogę wzbogacić swoje cv i z czasem poszukać lepiej płatnej pracy
~Sonka
Język francuski bardzo rozwojowy. Przekonałem się o tym w Teddy School Gliwice.
~Marta
Ja wam powiem, że poszłam sobie na kurs do szkoły Astar w Gdynii i tam mnie nauczyli języka od podstaw.
Dziś mam wyższe stanowisko.
~Iza
ja właśnie doszłam do wniosku że sam angielski już nie wystarczy i postanowiłam popracować nad drugim językiem, padło akurat na niemiecki bo miałam jakieś podstawy ze szkoły więc pomyślałam, że start będzie odrobinę chociaż łatwiejszy, zapisałam się na kurs w lincolnie i to był zdecydowany strzał w 10! mają ja właśnie doszłam do wniosku że sam angielski już nie wystarczy i postanowiłam popracować nad drugim językiem, padło akurat na niemiecki bo miałam jakieś podstawy ze szkoły więc pomyślałam, że start będzie odrobinę chociaż łatwiejszy, zapisałam się na kurs w lincolnie i to był zdecydowany strzał w 10! mają tam genialnych lektorów, super zaangażowanych którzy faktycznie w lekcje wkładają całe serducho, do tego fajnie wyrównują poziom w grupie i nikomu nie pozwalają zostać w tyle no a lokalizacja w centrum też boska bo gdzie by się nie było szybko można dotrzeć na kolejną lekcję
~Agatex
moim zdaniem i tak angielski króluję i wiadomo fajnie znać coś dodatkowego ale dobra znajomość angielskiego zawsze jest na pierwszy miejscu, ja z takim ogólnym językiem nie miałam problemów ale trochę trudności jednak nastręczył mi język biznesowy potrzebny w pracy którego ani w szkole, ani potem na studiach jakoś moim zdaniem i tak angielski króluję i wiadomo fajnie znać coś dodatkowego ale dobra znajomość angielskiego zawsze jest na pierwszy miejscu, ja z takim ogólnym językiem nie miałam problemów ale trochę trudności jednak nastręczył mi język biznesowy potrzebny w pracy którego ani w szkole, ani potem na studiach jakoś z nami nie przerabiano a przynajmniej nie tak jak powinno to wyglądać, oczywiście szybko postanowiłam nadrobić braki i tak trafiłam na kurs do lincolna kierując się głównie lokalizacją nie ukrywam bo centrum miasta bardzo mi odpowiadało, okazało się jednak że plusów jest znacznie więcej i teraz nie zamieniłabym tej szkoły na żadną inną bo kurs bardzo mi pomógł i nie mam już problemów w pracy zawodowej
~Anna
wydaje mi sie, że coraz bardziej egzotyczne języki są popularne typu japiński czy chiński. aczkolwiek sama jestem dopiro na etapie szlifowania języka angielskiego - mam nadzieję, że dzięki Pi School uda mi się wkońcu go opanować do perfekcji1
~madame
Na pewno podstawą jest angielski, ale warto się rozejrzeć za innymi językami, popularnymi w ofertach pracy: niemiecki, norweski, chiński. Dla szukających odpowiedniej szkoły językowej dla siebie polecam www.langzie.pl - porównywarka szkół i ofert w danych miastach, bardzo przydatna ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki