Jaki: W poniedziałek rząd przedstawi propozycję dla nauczycieli

Na poniedziałkowe spotkanie z nauczycielami rząd przyjdzie z "jakąś propozycją"; nie mam teraz upoważnienia, żeby ją przedstawiać; nauczyciele powinni usłyszeć ją jako pierwsi - powiedział w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W poniedziałek, 25 marca, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Jaki pytany był w niedzielnym programie "Śniadanie w Polsat News", czy na poniedziałkowe spotkanie strona rządowa przyjdzie z jakąś konkretną propozycją dla nauczycieli, co pozwoli im zrezygnować ze strajku.

"Bedzie jakaś propozycja. Ja nie mam teraz upoważnienia, żeby ją przedstawiać, dlatego że nauczyciele powinni usłyszeć ją jako pierwsi" - powiedział.

Dopytywany, w którą stronę ta propozycja będzie szła, odpowiedział: "Na pewno będziemy szukać takiej drogi, która sprawi, że nauczyciele poczują się upodmiotowieni, bo na to zasługują. I nie ma co do tego żadnej wątpliwości".

Według Jakiego, nauczycielom "oczywiście podwyżki się należą".

"Na pewno mamy wiele argumentów. Zobaczymy. Będziemy rozmawiać. I na pewno nauczycieli traktujemy wyjątkowo poważnie" - dodał.

W piątek podczas rozmowy w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o tym, że za rządów PiS udało się zmniejszyć biurokrację, co ułatwiło pracę nauczycielom. Zadeklarował, że minister edukacji Anna Zalewska zaproponuje dalsze działania w tym kierunku. "Chcemy, żeby pani minister Zalewska zaproponowała nowe działania wychodzące naprzeciw nauczycielom" - powiedział. Premier podkreślił, że "w ciągu kilku dni" minister zaproponuje listę takich zagadnień, które - jak powiedział ma nadzieję, "że będą bardzo dobrze odebrane".

Wszystkie trzy największe związki zawodowe działające w oświacie: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych domagają się podwyżek wyższych niż proponuje rząd.

W których szkołach będzie strajk nauczycieli [Mapa]

W obliczu ostatnich doniesień część rodziców zastanawia się, czy szkoły ich dzieci biorą udział w strajku. Mimo słów szefa ZNP Sławomira Broniarza o tym, że w zasadzie w każdej gminie na terenie kraju doszło do wszczęcia sporu zbiorowego, zdarzyły się i wyjątki. Inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole” przygotowała interaktywną mapę, na której można sprawdzić, czy dana szkoła zadeklarowała udział w strajku.

Od 11 marca w budynku kuratorium oświaty w Krakowie akcję okupacyjną prowadzą nauczyciele z sekcji oświatowej "Solidarności". W czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa poinformował, że jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele "Solidarności" rozpoczną protest głodowy. Decyzja o proteście głodowym zapadła podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krakowie.

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność Oświata" należący do FZZ, prowadzą referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. FZZ żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż o 650 zł od stycznia tego roku i kol

W piątek minister edukacji Anna Zalewska zaapelowała do nauczycieli o niezakłócanie przebiegu egzaminów. "Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów, w szkołach powołano już zespoły nadzorujące. Zwracam się do wszystkich nauczycieli z prośbą o to, by byli przy swoich uczniach" powiedziała. Kilka godzin później szef ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że to, czy dojdzie do strajku, zależy wyłącznie od szefowej MEN. "Jeżeli pani minister mówi: +opamiętajcie się+, to ja ten apel traktuję jako apel do koleżanek i kolegów w rządzie: do ministra finansów, do pana premiera, do posłów PiS, aby opamiętali się i nie doprowadzali do sytuacji, w której rzesza kilkuset tysięcy nauczycieli 8 kwietnia odmówi podjęcia pracy" powiedział. (PAP)

Autor: Aneta Oksiuta

aop/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 furgas

Sprawa jest prosta. Jeśli państwo gwarantuje jakieś "bezpłatne" usługi swoim obywatelom, to bezwzględnie musi zapewnić osoby, które te usługi będą wykonywały. Przekłada się to najczęściej na odpowiednie wynagrodzenie dla tych osób. Niestety, oznacza to także, że osoby te mają poteżną kartę przetargową - albo dacie nam podwyżki takie jak sobie zażyczymy, albo tych gwarantowanych usług nie będziecie w stanie zapewnić (w ogóle, albo na zadawalającym obywateli poziomie).
Rozwiązanie w gospodarce rynkowej jest oczywiste - jak najmniej gwarantowanych "bezpłatnych" usług.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 jaffa

Cały system wynagrodzeń dla nauczycieli jest chory, bo obojętnie czy nauczyciel jest dobry czy zły (słaby merytorcznie, nie potrafi uczyć) to dostanie tyle samo.
To stary komunistyczny system, w którym pensja jest zależna od stażu a nie od tego czy nauczyciel jest dobry, czy zwykła miernotą (a takich w szkołach jest przynajmniej 1/3)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 ojkonomist

Jak oni słabo zarabiają, to ja jestem ksiądz! Za 18 godz. pracy, do tego wmówili rodzicom, ze trzeba korepetycje dla dzieci bo inaczej ani rusz i tych dochodów nikt nie kontroluje, a rodzice chcą szczęścia swoich dzieci. Więc na pewno dostana po 500 zł w tym i 500 w przyszłym roku, a emeryci - ochłap - 2,86% waloryzacji czyli 70 zł. Żeby dostać 150 zł waloryzacji, to trzeba mieć ponad 6 tyś emerytury. Jaki procent emerytów ma w Polsce takie emerytury? Jakby nauczycielom lub innym domagającym się podwyżek zaproponowali 150 zł (brutto), to mają nie kończący się strajk. A emeryci nie protestują. To najg...bsza nacja w tym kraju, bez silna, bo nikt z polityków nie chce się nią zająć. Niech żyje bezprawie i niesprawiedliwość!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 grzegorzkubik

Proponuję obniżkę wynagrodzenia za czas strajków a tym co się nie podoba zaproponować kasę w Lidlu.

! Odpowiedz
9 9 smallsaver

Jasne, a kasjerki z Lidla niech nauczają w szkołach, geniuszu!

! Odpowiedz
5 5 grzegorzkubik odpowiada smallsaver

Lemingu. Kasjerki z Lidla na pewno sporo nauczą nauczycieli podczas szkoleń z obsługi kasy fiskalnej. Nie winduj tak nauczycieli bo niemal każdy z nich nie przeszedł by rozmowy kwalifikacyjnej do wielu firm w Polsce. Dziękuje za nazwanie mnie geniuszem bo nim jestem:)

! Odpowiedz
0 2 rubikk

za czas strajku nauczyciele nie otrzymuja wynagrodzenia

! Odpowiedz
5 6 search

Jestem za tym by podnies pensje nauczycielom o 100% ale i podniesc godziny pracy z 18 na 40 ma tydzien. Godziny dydaktyczne niech pozostana 18h a reszta na przygotowania, kolka naukowe, sprawdzanie klasowek itp. Tylko mi sie wydaje ze nauczyciele nie chca tego a poza tym miernoty musaly by sie przekwalifikowac.

! Odpowiedz
1 2 rubikk

ale tak jest już teraz, z tymże w 40h tygodniowo nauczyciel raczej się nie zmieści jesli chce wykonać wszystko co do niego należy

! Odpowiedz
10 1 dwam

Pieniądze się znajdą VAT dochody wzrosły teraz Cit da więcej a przecież można wycisnąć więcej z PIT - podatek progresywny jak w Niemczech stawka 45% i zabranie się za płaceniem pod stołem pracownikom którzy na papierze maj minimalną krajową...

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.