REKLAMA

Koniec taniego srebra w RFN

Krzysztof Kolany2013-12-10 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2013-12-10 14:30

Tylko do końca roku w Niemczech będzie obowiązywać obniżona stawka VAT na srebrne monety. Od 1 stycznia 2014 roku zostanie podwyższona z 7% do 19%. Ten ruch na Berlinie wymusiła Komisja Europejska.

Wszystko odbyło się dyskretnie i bez zbędnego rozgłosu. W czerwcu obie izby niemieckiego parlamentu przegłosowały zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania obrotu dziełami sztuki. Zmianę prawa wymusiła Komisja Europejska, według której „ulgi w podatku od wartości dodanej w Niemczech zbyt mocno zakłócały konkurencję między państwami członkowskimi”.

Rzecz w tym, że u naszych zachodnich sąsiadów srebrne monety zalicza się do „wartości kolekcjonerskich”. W związku z tym od 1 stycznia 2014 roku Niemcy stracą przywilej kupowania srebrnych monet (zarówno bulionowych jak i kolekcjonerskich) po obniżonej stawce VAT. Niemiecki 7-procentowy VAT na srebrne monety jest ewenementem w Unii Europejskiej – we wszystkich pozostałych krajach UE (poza Estonią) obowiązuje stawka podstawowa (czyli od 15% w górę).

Koniec srebrnego Eldorado

Preferencyjny VAT na srebrne monety czynił z Niemiec główny rynek srebra inwestycyjnego w Europie. Kto tylko chciał zainwestować w biały metal wsiadał w pociąg lub samochód i jechał do najbliższego niemieckiego miasta. Takie wycieczki do Berlina preferowali także niektórzy inwestorzy z Polski, zwłaszcza gdy jeszcze kilka lat rynek srebra nad Odrą i Wisłą praktycznie nie istniał.

Cena spot uncji srebra wyrażona w polskich złotych

Teraz jednak Niemcy stracą swój uprzywilejowany status. Jednouncjowy „Wiedeński Filharmonik” podrożeje z 17,60 euro brutto (stan na 10.12) do 19,58 euro, co oznacza podwyżkę o blisko dwa euro na monecie, a więc aż o 11%. Niewątpliwie będzie to czynnik zniechęcający obywateli UE do zamieniania papierowych pieniędzy na srebrne monety, co przez władze jest odczytywane jako akt apostazji. Co ciekawe, restrykcje nie będą dotyczyć złota inwestycyjnego, które na obszarze całej Unii pozostanie zwolnione z podatku VAT jako wartość dewizowa.

Dobry dealer znajdzie furtkę

Po przeczytaniu tych doniesień amatorzy srebra pewnie już kierują się na Berlin z zamiarem uzupełnienia portfela srebrnymi monetami. Zwłaszcza że rynek sam zorganizował przedświąteczną „promocję” - na początku grudnia sprowadzając cenę srebra poniżej 20 dolarów za uncję., czyli w rejon 3-letniego minimum.

Vatowska panika może się jednak okazać nieco przesadzona. Dobrze wiedzą o tym niektórzy polscy dealerzy stosujący faktury VAT marża, w ramach której podstawą opodatkowania nie jest cała wartość towaru, lecz tylko marża sprzedawcy. Dzięki wykorzystaniu tej procedury klient płaci VAT tylko od marży dealera, a nie od wartości kupowanego srebra.

Podobno wielu działających w Polsce dealerów rozlicza się w Fiskusem właśnie w ten sposób, dzięki czemu efektywna stawka podatku VAT na srebro jest znacznie niższa od oficjalnych 23%. Zdaje się to potwierdzać oferta. Przykładowo, 10 grudnia jeden z dużych polskich dealerów oferował jednouncjowych „Wiedeńskich Filharmoników” po 78,77 zł, w tym 23% VAT. Czyli o niespełna 5 złotych (7%) więcej niż ta sama moneta oferowana przez niemieckiego dealera ProAurum po 17,60 euro (73,57 zł) z 7% VAT-em. Są to oferty odpowiednio o 28,7% i 23,5% przewyższające bieżącą cenę spot w Nowym Jorku. Ogromnej różnicy (16 pkt. proc.) w stawce VAT-u nie widać.

Nie wykluczone, że niemieccy dealerzy także wykorzystają tę praktykę sprowadzając srebrne monety np. ze Szwajcarii, gdzie główna stawka podatku VAT wynosi 7,6%. Albo znajdą sposób na bezpodatkowe sprowadzenie srebra spoza krajów EFTA. Na przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nie znają europejskiego „dobrodziejstwa”, jakim jest podatek od wartości dodanej.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Do pobrania

srebroPLNpngsrebroPLNpng
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Ronson
W Polsce wjększość osób nie docenia srebra i nie wiele się o nim pisze w przeciwieństwie do złota. Tym czasem Niemcy wykupują na potęge wiele sklepów za odrą niema na składzie srebra a i u nas czas na dostawę się wydłużył
~ee
kg srebra kosztuje mniej niż uncja złota, za 100'000zł jest aż 60kg AG !!!, jeszcze ten VAT, więc po co zajmować sobie głowę srebrem ????
~Eryk
To się ciesz bo za 10 lat może będzie go 6kg zamiast 60kg.
Jak jest promocja to kupuj i zakopuj w ogródku
~Szwindel
Wszyscy glowni europejscy dillerzy maja juz filie w Estonii.

Estonia ma 0% Vat na srebro.

Zacznie sie wielka kontrabanda srebra z Estonii.

Kto handluje ten zyje, mamy przeciez Eurokomune
~Irol
Dnia 2013-12-10 o godz. 17:55 ~Szwindel napisał(a):
> Wszyscy glowni europejscy dillerzy maja juz filie w
> Estonii.

Estonia ma 0% Vat na srebro.

Zacznie sie wielka
> kontrabanda srebra z Estonii.

Kto handluje ten zyje, mamy
> przeciez Eurokomune

Juz niedlugo.Estonia tez planuje
Dnia 2013-12-10 o godz. 17:55 ~Szwindel napisał(a):
> Wszyscy glowni europejscy dillerzy maja juz filie w
> Estonii.

Estonia ma 0% Vat na srebro.

Zacznie sie wielka
> kontrabanda srebra z Estonii.

Kto handluje ten zyje, mamy
> przeciez Eurokomune

Juz niedlugo.Estonia tez planuje wrpowadzenei vatu na srebro od 2014
~Szwindel odpowiada ~Irol
No to wszyscy przezuca sie na Norwegie, tam tez 0% vat na srebro.
Przeciez tlumacze Ci, po to powstala Eurokomuna zeby dymac plebs.
Zawsze znajdzie sie jakis offshore lub strefa wolnoclowa. Dzis, RFN, jutro Estonia, pojutrze Norwegia. jaKIE TO MA ZNACZENIE? Bydlo pojdzie do Urny I wyglosuje nowego szulera.
~vvsvs
Promocja na zlocie, rewelacja, doładowuje i chronię po czesci moj ciezko uzbierany grosz! jesli nawet spadnie wiecej , to sie nei boje, bo mnei w jakims procencie uchroni przed przysżlymi zawirowaniami na świecie, a będa one na 100%
~Eryk
Mówią że nie będzie że będzie spokój bez wojen i bałaganu na świecie,mówią że banki nie upadną bo są w super kondycji,mówią że kryzys zakończony i same wzrosty nas czekają gospodarcze,dogadują się w sprawach budżetowych w USA itp.mówią że bezrobocie coraz niższe na świecie,mówią że nieruchomości i ziemia to przyszłość,mówią że tylko Mówią że nie będzie że będzie spokój bez wojen i bałaganu na świecie,mówią że banki nie upadną bo są w super kondycji,mówią że kryzys zakończony i same wzrosty nas czekają gospodarcze,dogadują się w sprawach budżetowych w USA itp.mówią że bezrobocie coraz niższe na świecie,mówią że nieruchomości i ziemia to przyszłość,mówią że tylko giełda się liczy i bitcoin,mówią że złoto mocno za drogie ....więc raczej nic z tego i złoto już nic nie warte sprzedawać póki czas bo będzie płacz :-) bo nie długo żyletki będziemy z tego robić.
~foxi
A tweraz coś na temat złota, PROSZę .
Pozdrowienia !

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki