REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

JSW zakłada w '17 średni benczmark dla węgla koksującego na poziomie 130 USD/t

2016-11-30 23:39
publikacja
2016-11-30 23:39

JSW ocenia, że racjonalne jest oczekiwanie w 2017 roku średniej ceny benczmarkowej dla węgla koksującego na poziomie 130 USD/t - poinformowała w środę wiceprezes JSW Jolanta Gruszka.

fot. Peter Andrews / / FORUM

Podczas sejmowej komisji Gruszka przytoczyła dane, według których średnia prognoz banków na 2017 rok dla australijskiego węgla koskującego najlepszej jakości wynosi 130 USD/tonę.

"Założenie takiego poziomu jako średnia cena benczmarkowa (..) wydaje się racjonalne do prognozowania przychodów spółki w przyszłym roku" - powiedziała wiceprezes.

Dodała, że średnia cena benczmarkowa dla bieżącego roku to 114 USD/tonę, co stanowi wzrost o 12 proc. rdr.

Zdaniem wiceprezes nie widać po stronie popytowej uzasadnienia dla optymistycznych prognoz zakładających poziom cen benczmarkowych węgla z IV kwartału tego roku (ok. 200 USD/t).

"W okresie wzrostu cen benczmarkowych, od sierpnia do października, do czasu ustalenia benczmarku na IV kwartał, wykorzystanie mocy produkcyjnych stali wzrosło, ale teraz jest wyhamowanie tego trendu" - powiedziała Gruszka.

Przedstawicielka zarządu JSW poinformowała, że europejskie hutnictwo, główny odbiorca węgla JSW, boryka się z problemami i notuje nadwyżki mocy produkcyjnych.

"To co nas dotyczy najbardziej, to kwestia działań podejmowanych przez hutnictwo w zakresie redukcji kosztów produkcji" - powiedziała, dodając, że chodzi m.in. o większe zużycie rudy żelaza i złomu.

Wskazała też, że za cenami węgla koksującego nie podążają ceny koksu.

Gruszka powiedziała, że elementem decydującym o benczmarkach jest jakość węgla.

"Ze względu na walkę przemysłu stalowego o marże i redukcję kosztów, obserwujemy systematyczne podwyższanie wymagań odnośnie parametrów koksu, co przeniesione jest na węgle. Węgle o parametrach słabszych są wypierane z rynku" - powiedziała wiceprezes. (PAP)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~tomasz
Nowa wiceprezes robi swoje Krupiński już dawno jest sprzedany Niemcom
Górnik KWK JASTRZĘBIE
~kris odpowiada ~diw_iw
Dobrze pisze. Zamykają Krupińskiego bo złoża w okolicach Orzesza kupiła niemiecka słka której prezesem jest Markowski (były minister z SLD który zamykał kopalnie). Ta nowa kopalnia bedzie korzystała z infrastruktury Krupińskiego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki