REKLAMA

Ipsos: jeśli KORWiN przekroczy próg wyborczy, PiS straci 8 mandatów

2015-10-25 23:15
publikacja
2015-10-25 23:15

Jeśli KORWiN przekroczy próg wyborczy i wprowadzi posłów do parlamentu, stracą inne ugrupowania, które weszły do Sejmu. Najwięcej miejsc straciłby PiS; zamiast 242 posłów miałby 234 - podaje Ipsos, prezentując kilka wariantów ostatecznych wyników.

fot. Radoslaw Nawrocki / / FORUM

W trzech, spośród czterech możliwych wariantów podziału mandatów w nowym Sejmie, PiS uzyskuje samodzielną większość potrzebną do stworzenia rządu.

Według podstawowego sondażu PiS uzyskał 39,1 proc. głosów, PO - 23,4 proc. Próg 5 proc. poparcia przekroczyły i miejsca w Sejmie uzyskały także Kukiz'15 - 9,0 proc. poparcia, Nowoczesna - 7,1 proc. i PSL - 5,2 proc. Do Sejmu nie wejdzie Zjednoczona Lewica, którą miało poprzeć 6,6 proc. głosujących, ale ponieważ była to koalicja partii, próg wynosił w tym przypadku 8 proc. Z kolei na granicy wejścia do Sejmu znalazł się KORWiN - 4,9 proc. poparcia według sondażu.

Wyniki sondażowe mogą jednak różnić się od ostatecznych, szczególne znaczenie ma to w przypadku ugrupowań znajdujących na granicy progu wyborczego. Bez partii KORWiN spodziewany podział mandatów w nowym Sejmie mógłby wyglądać następująco: PiS 242 posłów, co oznacza, że będzie miał bezwzględną większość, PO - 133, Kukiz'15 - 44, Nowoczesna Ryszarda Petru - 22, PSL - 18, Mniejszość Niemiecka - 1.

Z kolei w przypadku wejścia do Sejmu partii KORWiN podział mandatów będzie następujący: PiS - 234, PO - 132, Kukiz'15 - 42, Nowoczesna Ryszarda Petru - 20, PSL - 17, KORWiN - 14, Mniejszość Niemiecka - 1. W tym przypadku PiS nadal miałby w Sejmie reprezentację powyżej większości 231 posłów, jednak już nie tak zdecydowaną.

Ipsos przygotował także warianty podziału mandatów w przypadkach możliwego wahania ostatecznego wyniku wyborów, w porównaniu do wyników sondażowych, o dwa punkty procentowe. Gdyby PiS uzyskał 41,1 proc., zaś PO 21,4 proc. rozkład mandatów między tymi ugrupowaniami byłby następujący: PiS - 252, PO - 123. Z kolei w przypadku poparcia dla PiS na poziomie 37,1 proc., zaś PO 25,4 proc. Prawo i Sprawiedliwość miałoby 223 posłów, zaś Platforma Obywatelska 151. W takim przypadku PiS nie miałby koniecznej większości do samodzielnego rządzenia. (PAP)

mja/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
~maciejjjjko
Dalej JANUSZ! zagranica z Tobą!
~olo
szkoda ze na forum a nie przy urnie...
~Igor
Oby zamiast Nowoczesnej wszedł Korwin ! Ten dziwny 3 miesięczny twór PO jest bardzo niebezpieczny dla Polski
~Nekroekonom
Tak się go boicie bo jest dla was największą konkurencją - nieradykalna partia liberalna gospodarczo i światopoglądowo.
I dlatego odebrał wam część elektoratu.
~MFP odpowiada ~Nekroekonom
Partia liberalna gospodarczo jak PO.
Zamiast 3x15 mamy VAT 23%
Zamiast 3x16 będziemy mieli 3x26

Ja rozumiem że pociotki PO na nich głosowały.
Ale że ktoś jeszcze raz dał sie oszukać tym samym ludziom?!
~rtg odpowiada ~MFP
a za pisu będzie wszystko po 9,99 jak na promocji
~Ania
Wiecej Polakow mieszka w Niemczech niż Niemców w Polsce wiec dlaczego nie mamy przedstawiciela w Bundestagu?
~zeflik
Gdyby wybory były uczciwe, to po podliczeniu 'zagranicy' Korwin wchodzi bez problemu. Niestety w nocy działy się ciekawe rzeczy biorąc pod uwagę ile zyskało lsd i Petru, a ile stracił PIS i Kukiz. Cóż, przyjdzie nam niestety czekać na plajtę Polski lub zgon wielbicieli PRLu.
~koma
Wejdzie Korwin, nie wejdzie PSL. Tak bardzo mi się marzy taki układ.
~żyd_prawdziwy
PSL wbrew pozorom mógłby zostać, odebrało by to więcej głosów PiSlamistom, i była by szansa na to że KORWiN będzie w koalicji.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki