REKLAMA
Tour de spółki

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

2020-06-17 11:28
publikacja
2020-06-17 11:28
fot. FamVeld / Shutterstock

W maju inflacja w Polsce była wyższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Eurostatu. W efekcie okazała się najwyższa w całej Unii Europejskiej.

W ubiegłym miesiącu inflacja HICP sięgnęła 3,4 proc. w porównaniu do 2,9 proc. odnotowanych w kwietniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca przyspieszyła do 0,8 proc. z 0 miesiąc wcześniej.

Nieznacznie niższa, lecz wciąż przekraczająca 3 proc., była inflacja w Czechach. W około 2-proc. tempie rosły ceny w innych krajach Europy Środkowej - na Węgrzech, Słowacji i w Rumunii.

Cała Unia podzieliła się niemal na pół - w 13 krajach odnotowano inflację, a w 14 deflację. Najszybciej (o prawie 2 proc.) ceny spadały w Estonii. W UE inflacja HICP wyniosła 0,6 proc., a w strefie euro: 0,1 proc.

/ Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Inflację napędzał przede wszystkim wzrost cen żywności, alkoholu i papierosów (3,4 proc.), a najsilniej w przeciwną stronę oddziaływały zmiany cen energii (-11,9 proc.).

Eurostat do międzynarodowych porównań posługuje się wskaźnikiem inflacji HICP, który jest odmienną miarą inflacji od najpopularniejszego wskaźnika CPI, który w maju GUS obliczył na 2,9 proc. wobec 3,4 proc. w kwietniu. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar Bankier.pl » / Bankier.pl

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
henk54
Dla RPP to jeszcze za mało. Niech Polacy najlepiej robią za miskę ryżu...
talmud
wincyj inflacji wincyj okradania "tu spocznij" rozłoży sie jak kompost....wincyj 500+....wincyj "glosowania" .......LMAO
jes
Jak Nieinternowany obiecał tak zrobił. Będziemy pierwsi w Europie. Teraz pora na pierwsze miejsce na świecie, gonimy Wenezuelę.
ctrlz3
trwa kontrolowany rozkłąd Polski.....uderzenie w klasę średnią i w miliony drobnych ciułaczy trzymajacych oszczędności na kontach albo w skarpecie.....PODZIĘKUJMY IM W WYBORACH
karbinadel
Duda się dziś chwalił, że pensja minimalna wzrosła za rządów PiS o 850 zł. Zapomniał tylko dodać, że za tę pensję kupi się coraz mniej. A wkrótce 500+ ledwie na flaszkę styknie
ojkonomist
to oczywiście wina Dudy, nie tych pazernych "biznesmenów" różnej maści. Gratulacje! myślenie zawsze kosztowało trochę wysiłku...
jes odpowiada ojkonomist
Więc się wysil a nie powtarzaj papki z centrali. Patrząc na to co piszesz wysiłek jest tobie obcy.
luxferre
PiS spełnia prawie wszystkie obietnice.

500+ ? Ogarnięte
Hasło "Polska w ruinie", na końcówce wdrażania.
Dogonimy Europę? Przegoniliśmy (co prawda na razie tylko w inflacji, ale zawsze).

Szkoda, że z obniżką podatków nie wyszło, ale 3:1 to dobry bilans.
innowierca
Podaje tylko jako ciekawostke, bo to poza Unia : Inflacja UK odczyt za Maj
0.5 %

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki