REKLAMA

Alternatywa dla kart, czyli nowe formy płatności. Czym zastępujemy plastik?

Wojciech Boczoń2022-04-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-04 06:00
Alternatywa dla kart, czyli nowe formy płatności. Czym zastępujemy plastik?
Alternatywa dla kart, czyli nowe formy płatności. Czym zastępujemy plastik?
fot. Tanasan Sungkaew / / Shutterstock

Płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co potwierdzają dane publikowane cyklicznie przez Narodowy Bank Polski. Polacy mają w swoich portfelach już ponad 43 mln kart płatniczych. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do alternatywnych sposobów płatności – wybierają płatności telefonami lub zegarkami.

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane na temat rynku kart płatniczych. Wynika z nich, że na koniec 2021 r. Polacy mieli w swoich portfelach ponad 43,2 mln kart. Zdecydowana większość to karty debetowe, których jest ponad 35 mln. Za pomocą plastików dokonaliśmy w czwartym kwartale 2021 r. 1,9 mld transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości 137 mld zł. Dane publikowane przez NBP potwierdzają widoczny trend: coraz chętniej płacimy bezgotówkowo.

Przez lata to karty płatnicze wiodły prym na rynku instrumentów płatniczych. Dziś coraz więcej osób korzysta jednak z alternatywnych form płatności. Ogromna popularność smartfonów sprawiła, że to właśnie telefony komórkowe stają się dziś narzędziem do wykonywania płatności. Z danych branżowego serwisu PRNews.pl wynika, że Polacy podpięli już do swoich telefonów ponad 7 mln kart. Płacą nimi w formie wirtualnej korzystając z takich rozwiązań jak m.in. Google Pay czy Apple Pay.

Krótko o historii

I choć wydawać by się mogło, że płatności zbliżeniowe telefonem to nowinka z ostatnich lat, to w rzeczywistości pomysł jest dużo starszy. Już w 2010 roku w redakcji testowaliśmy płatności zbliżeniowe telefonem w Inteligo, dwa lata później pojawiły się takie usługi jak Orange Cash czy T-Mobile My Wallet. Wówczas jednak schematy płatności były dość skomplikowane, bo wymagały m.in. wymiany karty SIM. W praktyce klient musiał posiadać kartę SIM z określonej sieci komórkowej, posiadać odpowiedni telefon z NFC (co wówczas nie było standardem) i korzystać z określonych usług jednego z kilku banków.

Po latach eksperymentów przyszedł czas na karty HCE, ale prawdziwej rewolucji dokonały systemy Google Pay (początkowo Android Pay) i Apple Pay. Pierwszy z nich zadebiutował w Polsce w 2016 r., a kolejny dwa lata później. Okazało się, że podpięcie karty do telefonu jest dziecinnie proste i nie wymaga od klienta wymiany kart SIM. Od tego momentu liczba kart podpiętych do smartfonów rośnie dość szybko. Dziś usługi te udostępnia większość banków w Polsce, w tym Bank Pocztowy.

Jak działa Apple Pay i Google Pay

Aby skorzystać z tego rozwiązania wystarczy jedynie powiązać swoją kartę płatniczą z cyfrowym portfelem – Google Pay lub Apple Pay. By to zrobić należy jedynie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona. Cały proces trwa nie więcej niż kilka minut. Systemy Apple Pay i Google Pay pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem – by zapłacić, wystarczy podświetlić ekran urządzenia i zbliżyć telefon do terminala POS. Za pomocą obu systemów można też dokonywać płatności internetowych, np. w aplikacjach mobilnych.

Płatności kodami

W międzyczasie trwały eksperymenty z płatnościami telefonem, które wykorzystują kody (jednorazowe lub QR). W 2013 roku płatności IKO udostępnił Bank PKO BP, a chwilę później płatności PeoPay – Bank Pekao. Dwa lata później na bazie IKO uruchomiono polski standard mobilny Blik, który dziś cieszy się ogromną popularnością. Usługę wykorzystującą płatności kodami oferuje dziś w swoich aplikacjach większość banków, w tym Bank Pocztowy. Blikiem można płacić w terminalach POS, dokonywać wypłat z bankomatów, płacić w e-commerce Niedawno Polski Standard Płatności, operator Blika, udostępnił też płatności zbliżeniowe – na razie usługa dostępna jest tylko w kilku bankach.

Przyszedł czas na zegarki i smartbandy

Rynek poszedł jeszcze bardziej do przodu. Dziś osoby preferujące płatności bezgotówkowe mają jeszcze większe możliwości. W ostatnich latach pojawiły się bowiem płatności z użyciem zegarków i smartbandów. Na przykład w Banku Pocztowym klienci mogą wybrać płatności Garmin Pay lub Xiaomi Pay. Oba systemy pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych, np. podczas przerwy w treningu.

Karty do Garmin Pay lub Xiaomi Pay podpina się w podobny sposób, jak do Google Pay czy Apple Pay. Wystarczy powiązać plastik z odpowiednią aplikacją producenta. Do dokonywania płatności potrzebne są jeszcze odpowiednie urządzenia. To zegarki Garmin z modułem płatności lub szósta wersja opaski sportowej Xiaomi – Mi Band 6 NFC. Płatność następuje poprzez zbliżenie zegarka do terminala POS  -analogicznie jak w przypadku karty czy smartfona.

Płatności w tle

To jednak nie koniec możliwości wykonywania płatności bezgotówkowych. Bankowe aplikacje mają dodatkowe moduły, które pozwalają płacić np. za bilety czy parkingi. Ale nie tylko. Na przykład w Banku Pocztowym dostępny jest moduł Autopay, który w sposób automatyczny reguluje należności za przejazdy autostradami. Wystarczy jedynie wpisać dane samochodu do aplikacji, by po zbliżeniu się do bramki na autostradzie, płatność została dokonana automatycznie. Kamery zainstalowane w punktach kontrolnych rozpoznają numer rejestracyjny auta i uchylają szlaban – nie trzeba już pobierać biletów i zatrzymywać się w kasie. Z Autopay można płacić automatycznie za przejazdy autostradami A1 na odcinku Rusocin  Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Katowice – Kraków.

Dziś więc do funkcjonowania w społeczeństwie bezgotówkowym wcale nie potrzebujemy karty. Z powodzeniem zastąpią ją inne instrumenty. Najbardziej wszechstronnymi wydają się na ten moment smartfony, za pomocą których możemy płacić w sklepach tradycyjnych i internetowych, rozliczać się ze znajomymi czy dokonywać wypłat z bankomatów. Czy te rozwiązania są bezpieczne? Tak, bo telefony i aplikacje płatnicze zabezpieczone są kilkustopniowo. By skorzystać z funkcji płatniczych należy odblokować urządzenie za pomocą kodów lub biometrii. Jeśli telefon trafi w niepowołane ręce, osoba postronna nie będzie mogła skorzystać z jego funkcji płatniczych.

Artykuł jest częścią projektu „Bankowość cyfrowa w praktyce” przygotowanego we współpracy z Bankiem Pocztowym.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
joyjames
Jestem JOY JAMES, jestem bardzo szczęśliwy, że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, chcę użyć tego medium jako okazji, aby powiedzieć ci wszystko, że w końcu uzyskałem zysk z inwestycji. Wszystko dzięki firmie M-Net Investment Trading Company, ponieważ naprawdę spełniłeś moje marzenie. Więc jeśli szukasz miejsca, w którym możesz założyć Jestem JOY JAMES, jestem bardzo szczęśliwy, że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, chcę użyć tego medium jako okazji, aby powiedzieć ci wszystko, że w końcu uzyskałem zysk z inwestycji. Wszystko dzięki firmie M-Net Investment Trading Company, ponieważ naprawdę spełniłeś moje marzenie. Więc jeśli szukasz miejsca, w którym możesz założyć swoją inwestycję, skontaktuj się z M-Net Investment Trading Company, aby uzyskać bezpieczną inwestycję i ogromny zwrot zysku.
E-mail: RM3580785 na gmail . com -- Whatsapp: +15163602979. Dzięki .
lightning_network
Banksterzy, podjadę Tuskiem: z tym swoim archeo "wyginiecie jak dinozaury!" ;)

"Over 170 service stations in South Australia will accept payment in Bitcoin":
https://www.smartcompany.com.au/finance/service-stations-in-south-australia-crypto/
innowierca
Mysle ze programowalne chipy, sa wygodniejsze do placenie od smartphonow.
Technologia jest gotowa i czeka, ale sa problemy z wdrazaniem. Osobiscie uwazam, ze powinny byc dodawane do kontraktow na iPhone, wtedy pokolenie Z przetrze szlaki i platnosci chipowe zainstaluja sie w masowej swiadomosci, a czlowiek mowiacy cos do nadgarstka,
Mysle ze programowalne chipy, sa wygodniejsze do placenie od smartphonow.
Technologia jest gotowa i czeka, ale sa problemy z wdrazaniem. Osobiscie uwazam, ze powinny byc dodawane do kontraktow na iPhone, wtedy pokolenie Z przetrze szlaki i platnosci chipowe zainstaluja sie w masowej swiadomosci, a czlowiek mowiacy cos do nadgarstka, bedzie czyms normalnym.Oczywiscie chipy z asystentem glosowym, beda oferowane tylko w drozszych abonamentach.
innowierca
Ale zapomnialem wyjasnic dlaczego chipy, uwazam sa lepsze od smart-zegarkow.
A bo mialem taki kilka lat wstecz i doplacilem nawet troche za to, ze posiadal dzisiejsze technologie, juz kilka lat temu. Na poczatek, funkcja fitness, to zupelnie wlasciwie dla osob majacych wiedze treningowa, przydatna nie jest. Widzialem na silowni
Ale zapomnialem wyjasnic dlaczego chipy, uwazam sa lepsze od smart-zegarkow.
A bo mialem taki kilka lat wstecz i doplacilem nawet troche za to, ze posiadal dzisiejsze technologie, juz kilka lat temu. Na poczatek, funkcja fitness, to zupelnie wlasciwie dla osob majacych wiedze treningowa, przydatna nie jest. Widzialem na silowni jak koles, zamiast przyciagac drazek wyciagu do klatki piersiowej, to pracowal dolna czescia kregoslupa, zamiast przyciagac drazek ::)) a to ze zniszczy sobie stawy predzej czy pozniej, to rzecz oczywista i smart-zegarek, w ktorego ekran namietnial stukal, po kazdej skonczonej serii, nie uchroni go od tego :) Dalej, ten zegarek to kolejna rzecz (elektrownika ubieralna) o ktorej trzeba pamietac i ladowac i ustawiac....i ogolnie czym wiecej gadzetow, tym bardziej meczaco, tak sobie mysle.
Osobiscie uzywam zegarek Casio z bateria sloneczna i automatycznym ustawianiem czasu, poprzez radiowe laczenie sie z zegarami atomowymi, ktore wysylaja sygnal radiowy z aktualny czasem, od czasu do czasu. Nie musze tego zegarka ladowac, czy ustawiac i PAMIETAC o nim (najwazniejsze) , a osoby ktore trenuja na silowni i rozumieja co robia, wiedza, ze przydatny jest tylko stoper, do mierzenia przerw pomiedzy seriami :) Dlatego uwazam ze zegarki (te smart) sa meczace.
innowierca
*pomylka w pierwszym wpisie. Chodzilo ze chipy podskorne, sa wygodniejsze od smart-zegarkow do placenie. Nie chodzilo o smartpony.
demeryt_69
"Artykuł jest częścią projektu „Bankowość cyfrowa w praktyce” przygotowanego we współpracy z Bankiem Pocztowym" - Pocztowy to kolejna przechowalnia znajomych królika. Ichnia bankowość internetowa po prostu zwala z nóg - nie da się z niej nawet wysłać wiadomości. Zamykanie konta w oddziale albo poprzez e-mail, którego nikt "Artykuł jest częścią projektu „Bankowość cyfrowa w praktyce” przygotowanego we współpracy z Bankiem Pocztowym" - Pocztowy to kolejna przechowalnia znajomych królika. Ichnia bankowość internetowa po prostu zwala z nóg - nie da się z niej nawet wysłać wiadomości. Zamykanie konta w oddziale albo poprzez e-mail, którego nikt tam nie czyta. Czekanie na infolinii tylko dla super cierpliwych - po prostu porażka na całej linii i zacofana wiocha!

demeryt_69
Hehe, podobno noszenie telefonu komórkowego jest znacznie wygodniejsze niż noszenie karty w portfelu - amok!
1zed2
telefon i tak ze sobą noszę, a portfela już od jakiegoś czasu nie - jest większy od telefonu a wszystko co mi potrzebne (karty,dokumenty itp) mam w telefonie. Więc ?
demeryt_69 odpowiada 1zed2
Portfel masz większy od telefonu? Mój kumpel z wojska zawsze nosił zakupy w berecie :)

1zed2 odpowiada demeryt_69
tak, jest zdecydowanie grubszy niż telefon, przez co niewygodnie się go nosi w kieszeni. Rozumiem że ruble teraz nosisz w plecaku więc ci to kieszeni nie rozpycha,

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki