REKLAMA

Giełdowi inwestorzy dali się poznać

Krzysztof Kolany2016-07-18 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-18 06:00

Większość inwestorów indywidualnych uważa, że na GPW mamy bessę. Ale mimo to więcej z nich w 2015 roku zadeklarowało, że na giełdzie zarobiło, niż straciło pieniądze – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród Czytelników portalu Bankier.pl.

Giełdowi inwestorzy dali się poznać
Giełdowi inwestorzy dali się poznać
fot. Krystian Maj / / FORUM

Ankietę przeprowadziliśmy w czerwcu 2016 roku – a więc po roku spadku giełdowych indeksów, a w szczególności WIG-u 20. Wzięło w niej udział 1030 inwestorów, z czego ponad 70% było aktywnych na rynku w ciągu poprzednich trzech miesięcy. Odpowiedzi są jedynie DEKLARACJAMI uczestników, których ani nie chcieliśmy, ani nie byliśmy w stanie zweryfikować. Niniejsza ankieta nie rości sobie praw do reprezentatywności dla ogółu inwestorów indywidualnych w Polsce.

Zyski w bessie

Prawie 48% aktywnych inwestorów indywidualnych zadeklarowało, że rok 2015 zamknęło na plusie, z czego zyski 45% z nich nie przekroczyły 5000 złotych. Niespełna 41% przyznało się do poniesienia straty, z czego niespełna połowa straciła mniej niż 5000 złotych. Byłyby to rezultaty całkiem niezłe jak na zachowanie rynku: od końca maja ’15 do czerwca ‘15 WIG spadł o 19,5%, a WIG20 aż o 27,8%.

Zatem nie dziwi, że 57,8% aktywnych inwestorów biorących udział w naszej ankiecie uznało, że na rynku panuje bessa. Zdaniem 9,1% mamy hossę, a prawie jedna trzecia wyszła ze sceptycznego założenia, że „trudno powiedzieć”, w jakiej fazie obecnie znajduje się GPW. Jeszcze większa wstrzemięźliwość dotyczyła udziału w ofertach publicznych. Z IPO skorzystało tylko 13% aktywnych inwestorów indywidualnych, co po części można zrzucić na karb posuchy na rynku pierwotnym.

Stop-loss? A po co to komu?

Przy okazji postanowiliśmy was zapytać o stosowane techniki inwestycyjne. Tylko co czwarty aktywny inwestor przyznał się do stosowania zleceń obronnych typu „stop-loss”. Ponad dwie trzecie zadeklarowała, że ich nie używa, a 6,4% w ogóle nie wiedziało, co to jest.

Ku naszej konsternacji okazało się, że fakt stosowania bądź niestosowania „stoplosów” nie ma wpływu na fakt, czy inwestor poniósł zysk czy stratę. A przynajmniej na deklarowany rezultat portfela. Wśród inwestorów stosujących zlecenia obronne jako „zarobionych” zadeklarowało się 52,9%. Wśród osób niezabezpieczających się odsetek deklarujących zyski był wyższy i wyniósł 54,1%.

Fundamentaliści lepsi od techników

Zadaliśmy także pytanie o to, czym kierujcie się przy doborze akcji. Prawie co czwarty z Was wskazał na analizę fundamentalną. Co szósty kierował się w głównej mierze „własnym wyczuciem”. Synkretyczne podejście do inwestowania („wszystkim po trochu”) wybrało 15%, a tylko 12,9% na pierwszym miejscu wymieniło analizę techniczną i równocześnie nie wskazało na analizę fundamentalną.

Ale najliczniejszą grupę stanowili ci, którzy łączą „technikę” z „fundamentami” – tak wskazało 26,6% aktywnych inwestorów. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, które podejście sprawdza się najlepiej. A może raczej, które skutkuje większym odsetkiem deklaracji o odniesionym całorocznym zysku.

Wynik

Technicy

Fundamentaliści

AT + fundamentalna

Zysk

43,4%

54,7%

57,3%

Strata

40,6%

37,1%

31,9%

Nie wiem/Nie powiem

16,0%

8,2%

10,8%

Mimo wszystkich mankamentów naszego badania zarysowała się pewna prawidłowość. Z analizy wyników ankiety można wyciągnąć wniosek, że stosowanie analizy fundamentalnej ma pozytywny wpływ na to, czy w danym roku osiągniemy zysk. Pozytywnie (w sensie finansowym) rok 2015 zakończyło 43,4% „techników” i 54,7% „fundamentalistów”. Ale najlepszy wynik padł w grupie łączącej obie szkoły, gdzie zarobkiem na giełdzie pochwaliło się 57,3% ankietowanych.

Na giełdzie zarabia młody i bogaty?

Sprawdziliśmy, czy wiek ma wpływ na deklarowany rezultat inwestowania. Wśród inwestorów do 40-stki pozytywny wynik zadeklarowało 52,2%, a do straty przyznało się 34,2%. W grupie 40+ proporcje były odwrotne: do straty przyznała się ponad połowa inwestorów (50,3%), a do zysku 41%. W tej grupie wiekowej zdecydowanie rzadsze były przypadki odmowy odpowiedzi oraz nieznajomość osiągniętego wyniku.

Wynik/Wiek

do 40 lat

powyżej 40 lat

Zysk

52,2%

41,1%

Strata

34,2%

50,3%

Nie wiem/Nie powiem

13,6%

8,6%

Czy to oznacza, że starsi – i przynajmniej teoretycznie – bardziej doświadczeni inwestorzy przegrywają z „młodymi wilkami”? To niekoniecznie musi być prawdą. Pamiętajmy, że mówimy tylko o deklaracjach, a przy wypełnianiu ankiety nikomu nie zaglądaliśmy do dowodu. Raczej zaryzykowałbym tezę, że starsi częściej przyznawali się do straty i rzadziej koloryzowali swoje wyniki inwestycyjne. Ale to tylko przypuszczenie.

Wynik/Portfel

do 5000 zł

5001-20 000 zł

20 000 zł

- 50 000 zł

powyżej

50 000 zł

Odmowa

odpowiedzi

Zysk

32,0%

48,2%

48,5%

52,4%

45,7%

Strata

40,0%

36,9%

48,5%

39,4%

40,9%

Nie wiem/Nie powiem

28,0%

14,9%

3,0%

8,3%

13,4%

Za to ciekawe wnioski płyną z analizy osiągniętych wyników w zależności od grubości portfela inwestycyjnego. Wśród inwestorów z kapitałem do 5000 złotych aż 28% odmówiła odpowiedzi bądź nie wiedziała, jaki osiągnęła wynik w 2015 roku. W tej grupie tylko 32% zadeklarowało osiągnięcie zysku, a 40% straty. Odsetek „zarobionych” rośnie wraz z zarządzanym kapitałem: wśród graczy dysponujących do 50 000 zł prawie co drugi deklarował zyski. A wśród „grubszych leszczy” (powyżej 50 000 zł) ponad połowa (52,4%) twierdziła, że wyszła nad kreskę.

Pasjonaci miedziowego kombinatu

Najczęściej polecaną spółką okazał się KGHM, którego akcje zarekomendowałoby znajomemu 8,1% biorących udział w ankiecie aktywnych inwestorów. Drugie miejsce (4,5%) zajął CD Projekt, a podium uzupełniły walory PZU (3,4%). Na kolejnych lokatach znalazły się papiery JSW, CCC i Energa. Ponad 20% głosów rozłożyło się na 149 spółek.

Pomijając pierwszą dziesiątkę najczęściej polecanych akcji (łącznie 25% wskazań), inwestorzy wybierali spółki małe lub bardzo małe. Wyraźnie niepolecane były akcje banków (poza Aliorem) i spółek energetycznych (poza Energą), które odnotowały fatalne drugie półrocze 2015. Nasi inwestorzy często szukali giełdowych „perełek” poza polem zainteresowań krajowych i zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

Po bardzo słabych dwóch ostatnich półroczach nie zabrakło giełdowych rozczarowań. Stawka spółek „najczęściej żałowanych” była bardzo wyrównana. Liderem w tej niechlubnej klasyfikacji okazało się JSW, co, patrząc na wykres notowań spółki, nie powinno dziwić. Na kolejnych pozycjach znalazły się inne spółki Skarbu Państwa: Energa, KGHM, Tauron i PKO BP. Sektor prywatny był reprezentowany przez Hawe, InPost z Integerem, Petrolinvest i Bioton.

Gruby portfel w męskiej kieszeni

Naszą ankietę zdominowali mężczyźni – panie stanowiły zaledwie 7,1% aktywnych inwestorów. Polscy gracze giełdowi starzeją się wraz z całym społeczeństwem: tylko 31,3% ankietowanych miało mniej niż 30 lat. Najwięcej było 30-latków (27,3%) i inwestorów po 50-tce (24,6%). Ponad dwie trzecie legitymowało się wykształceniem wyższym, a ponad jedna czwarta średnim. Większość (56,8%) określiła swój status zawodowy jako „pracownik najemny”, a 22% prowadziło własną firmę.

Ponad jedna trzecia uczestników ankiety zadeklarowała, że jego portfel inwestycyjny wart jest ponad 50 000 złotych. Niemal co piąty dysponował aktywami rzędu 5 000-20 000 zł. Niewiele mniej uczestników mieściło się w przedziale od 20 000 zł do 50 000 zł. Co dziesiąty miał mniej niż 5 000 zł, a 17,4% odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Prowadzisz biznes? Poznaj ofertę kart Intercity

Prowadzisz biznes? Poznaj ofertę kart Intercity

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~ff
stopp los tylko kretyn stawia
~FOTO
na którym zdjęciu jest wiecej Redaktora Kolany w Redaktorze Kolany

http://dyskusja.biz/krzysztof-kolany
~przygodowy
Tylko dla wytrwałych inwestorów - Polecam wejść na stronę Inedukacjo i zobaczyć ich strategię Inwestor Skazany na Sukces. Nie jest łatwo, jest skutecznie
~th
Kiedy zlikwiduja ta SZULERNIE .
~jutrek
tytuł : ta wąska grupa manipulantów robi WASH TRADE na SOFTBLUE, to ci sami.

zgłaszam wielką aferę na rynku newconnect - wielomilionowe (kilkanascie moze kilkadziesiat mln) straty drobnych graczy spowodowane działalnością grupy manipulującej kursami akcji, która działa już prawdopodobnie od ponad 10 lat.

stosuja
tytuł : ta wąska grupa manipulantów robi WASH TRADE na SOFTBLUE, to ci sami.

zgłaszam wielką aferę na rynku newconnect - wielomilionowe (kilkanascie moze kilkadziesiat mln) straty drobnych graczy spowodowane działalnością grupy manipulującej kursami akcji, która działa już prawdopodobnie od ponad 10 lat.

stosuja tez inne metody manipulacje, to jest fałszowaniem arkusza zleceń poprzez wystawianie sztucznego popytu. robia to zaledwie z kilku kont ! tych metod manipulacji maja kilkanaście, opiszę je (np. podnoszenie kursu jedną akcją)


ta wąska grupa cypryjskich manipulantow, ktora obrobila Was na 01cybetaton, i na Borucie, wczoraj i caly czas od debiutu robila wash trade na softblue, wczoraj (2016.06.15) podbili 18%, by o 15:08 zasypac hurtem caly wzrost. Natomiast 2016.06.16 to samo zrobili na Boruta puszczając hurtem o równej 17 ponad 330 tys akcji w kilkunastu transakcjach!!! i trochę wcześniej podobnie dużo. Robią tak cały czas od kilku lat - dokładnie od 10 !, od czasu przekrętu na Victoria Asset Operation (to tam ci oszuści cypryjscy zrobili chyba swój pierwszy interes i tam się poznali), a knf mimo sygnałów nie chce się zainteresować. Ci ludzie juz tyle lat temu byli opisywani na forum vao, niestety, nikomu nie chciało się tym zająć. Te wszystkie informacje są dostepne w archiwum internetu, do którego mam dostep, więc policja także.

Softblue. Free float, który wynosił 4 miliony akcji zrobili 60 milionów wolumenu!!!! rozumiecie? przemielili w ciągu kilku tygodni 15 razy wszystkie akcje jakie mieli !!!! to chyba największy w historii wash trade na new connect, a może i całej giełdy. Zaniżyli kurs z 6 zł do 60 groszy, a że mają te akcje tak jakby "za darmo między sobą", to opłaca im się sprzedawać aż dojdą do 10 groszy.

Ich działanie można poznać właśnie po wywalaniu hurtem akcji w jednej sekundzie na 01cyberaton, Boruta, Softblue, BPC. To z ich kont leci kilkanaście zleceń w jednej sekundzie, to koeljny dowód na to, iż jest to zorganizowana grupa. Stąd też organa śledzcze bardzo łatwo pownny zidentyfikować rachunki maklerskie, z któych lecą zlecenia. To jest kwestia chęci i woli, a nie utrudnień, na ktore z jakichś powodów napotyka knf.

Oni w ogóle nie kryją się ze swoją działalnością ! czy są tak pewni swego dlatego, że są to podobno ludzie powiązani (*1 to pojdzie w oficjalnym liscie)

Ta grupa manipulantów dotarła nawet do pracowików portalu Bankier, na najpopularniejsze w Polsce forum poświecone gieldzie, gdzie każda spółka ma swoje osobne forum. Proszę sobie wyobrazić, że moderatorzy sami z siebie - bez zgłoszeń - usuwają natychmiast każdą informację inną niż wychwalającą pod niebiosa te cypryjskie spółki, usuwane są nawet informacje neutralne. Natomiast moderatorzy bankiera w ogóle nie ślędzą innych wątków, gdzie pojawiają się wyzwiska czy groźby i są one dopiero usuwane po kliknięciu na zgłoszenie. Moderatorzy Bankiera cały swój czas poświecają usuwaniu niewygodnych informacji ze spółek grupy cypryjskiej. Znikają one w ciągu 5 sekund !!!! Podejrzewam, że moderatorzy portalu bankier zostali przekupieni i są opłacani przez tę grupę. Dziennikarze bankiera do których wszystkich wysyłałem o tym fakcie zawiadomienie nie byli zainteresowani w ogóle sprawą. Obecnie portal bankier należy do zagranicznego właściciela, który w swoim kraju jest znany z niejasnych powiązań, a sami dziennikarze często nieprzychylnie wypowiadają się o Polsce i negatywne informacje o naszym kraju nie są usuwane od razu.


myslalem, ze to jakas zorganizowana grupa kilkunastu profesjonalnych specjalistow, a ich jest zaledwie kilku !!! zglaszaja z kilku komputerow naraz w jednym czasie do moderatora by usuwal nieprzyjazne komentarze (oprocz tego robi on to sam z siebie), zasypują trefnymi infami uzywajac zmiennego IP. to sa moze nawet czlonkowie rodziny cypryjczykow. Poznałem ich metody - dokładnie je opiszę.


przenoszą pieniadze ze spolki na spolke, dzis postawili na kupnie na borucie 400 tys zlotych (2016.06.16), a przed sesja bylo 170 tys zlotych - tak działaja. na 01cyberaton postawili obrone na 6 gr przed walnym, a obroty tam prawie zanikly.


Sprawdzajcie sobie oficjalne dane na Bankierze, zakładka podsumowanie i wszystkie inne - wszystko jest czarno na białym.


należy ich zgłosić, ale nie do KNF, ale na policje, cba, cbś, prokuratury - wydzialy gospodarcze i gdzie tylko mozna, bedzie zmiana prawa i bedzie mozna konfiskowac majatki pochodzace z przestepstwa. ponadto, nalezy poinfornować dziennikarzy śledczych i wszystkie tygodniki prasowe w Polsce.


zobaczcie na SOFTBLUE - napiszcie tam o nich prawde, zostalismy oszukani przez paru cwaniaczkow !!!!

Wątki, które nalezy wyjasnić. a drobni gracze wszystko dokładnie opisywali na forum tych spółek od kilku lat.

01cyberaton - 98% straty, skopowski nie moze znalezc dla spolki prezesa, wyprowadzenie ecomilanu, wyprowadzenie gruntow, procenty za fikcyjne pożyczki (zoukuma to skopowski)
boruta - tylko troche mniej, ale min bylo na 14 groszach i do tego zmierze, wyprowadzeni biochemi na cypr, akcje za 0,00465zl! strata ponad 90 %, darowizny akcji dla samego siebie do tonbo !!
softblue -nie wiem czy nie najwiekszy WASH TRADE w historii new connect, przemilili caly ff kilkadziesiat razy w ciągu kilku tyg. wash trade byl robiony akcjami, które na początku miało tonbo i viborera należace do marcina pawlikowskiego. Kierulowie sprzedali tak rozdzielone akcje by nie przekroczyć progów informacyjnych,
agtes - wykluczony z gieldy !!!!
BPC - to samo,.ale tam sie nie udalo
biomass - tez krecili

to tez oni swego czasu krecili na innych spolkach, ale jeszcze nie wiemy na jakich, teraz sie dowiemy, bo nie wierzę, by wolnym czasie nic nie robili, a na nc w roku 2015 bylo wiele dziwnych sytuacji i oszustw, w których ludzie stracili pieniadze.


czytajcie wpisy w tył, archiwalne na 01cyberaton - najwięcje pisał o nich niejaki drobny, zarobili co najmniej kilkanaście milionów złotych (może kilkadziesiąt) na samym kręceniu kółek, na drukowaniu i puszczaniu akcji w ulicę.
napisał: drobny

do zgłoszenia dorzucę to co już ustaliłem w innych postach - mam ich okolo 30 :-) - od roku do ich dzialanosc, niczym to przeczytaja zajmie im to kilka miesiecy....

Stopka redakcyjna:
Janusz Andrzej Skopowski - wyprzedał wszystkie swoje akcje 01cyberaton drobnym graczom pod rożne manipulacyjne infa, doprowadzil kurs 01cyberaton do historycznego minimum, do zrujnowania reputacji spółki i do free float prawie 90% !!! (wyprzedawał wbrew obietnicom w żywe oczy na walnym 2015, że tego nie będzie robił). swoimi działaniami doprowadził do finasowej tragedii wielu ludzi. po czym nastapila emisja akcji bez prawa poboru przez firme ZOUKUMA z Cypru (za którą stoi Janusz Andrzej Skopowski - tak! zoukuma i skopowski to to samo), w taki skali, że objęła 25% !!!!

Jest (lub był) powiązany (poprzez osoby lub kapitały lub władze spółek lub w inny sposób) z Marcin Henryk Pawlikowski, Jerzy Dmochowski, a także z takimi firmami jak Boruta na NewConnect, Midorana, dyrektorami tam są Marcin Pawlikowski i Janusz Skopowski, Viborera, Tonbo (firmy zarejestrowane na Cyprze), oraz Suntex, Russ Textiles International (UK) Limited z Anglii. oraz dwie firmy ze stanów: Pangeatec LLC, Acoustic Protection Solutions LLC. Jest prezesem prywatny fundusz 12Victoria, poprzednim był Marcin Pawlikowski. Fundusz 12victoria inwestował w Agtes, który został wykluczony z giełdy. Udziały w Agtesie ma (lub miała) Zoukuma, a także Jerzy Dmochowski.

Podobny sposób działania jaki ma Pan Janusz Skopowski i Zoukuma na Cyberatonie ma Pan Marcin Pawlikowski, Midorana na Borucie. Drenują kasę od drobnych na całego.

W fimie 01 Cyberaton była zatrudniona córka Janusza Andrzeja Skopowskiego pani Maria Anastazja Skopowska. Zachęcam do samodzielnego szukania informacji o tych osobach i spółkach zarówno na forum, jak i ogólnie w wyszukiwarce internetowej. Te 4 firmy z Cypru: Zoukuma, Midorana, Viborera, Tonbo należą do tych samych ludzi: Dmochowski, Pawlikowski, Skopowski - przewalają majątek, pożyczki, rózne komunikaty między sobą od wielu, wielu lat.
Np.
http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=4054813&strona=1
http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=4311061&strona=1
http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=4403883&strona=1
http://www.bankier.pl/forum/forum_o_agtes,6,21,10000001424.html
http://forum.parkiet.com/viewtopic.php?p=8516290
http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=4565843&strona=1


Proszę się zainteresować i poczytać fora:

Spółki zarejestrowane na Cyprze: ZOUKUMA, MIDORANA, TONBO, VIBORERA -czyli Dmochowski, Pawlikowski, Skopowski - tak, te 4 spółki należą do tych samych ludzi!


Spółki na giełdzie: Agtes, 01Cyberaton, Boruta, BPC, Biomass, Softblue - w tych spółkach mieszają cypryjczycy i wytwarzają wzajemne pożyczki, darowizny, przejęcia akcji za długi, niby to pozytywne komunikaty, wyprowadzają majątek zakupiony za pieniądze z giełdy do spółek na Cyprze, co chwila emitują akcje (mają je za darmo!), a potem wywalają je drobnym pod lipne infa. Czytajcie oficjalne Komunikaty lata w tył - wszystko to jest.


Spółki nie na giełdzie: fundusz 12victoria, Lignotec, Ecomilan, Reeco Kujawy,


Ludzie: Janusz Andrzej Skopowski, Marcin Henryk Pawlikowski, Jerzy Dmochowski, Robert Ziółek, Gocał, Foremny, Tomaszewski (były prezes), Anastazja Maria Skopowska - córka Skopowskiego.
Sam nie wiem, czy to wszystko.

~ROPCZYCE
ROPCZYCE perla sie wybudzi
~DyktatorMody
Pozostał ostatni dzień na transfer. Ewa płaci albo ja weznę.
~Edward_G
Stop-lossy powinien sobie nasz rząd ustawić, szczególnie na swoich obietnicach.
~salomon
TECHNIKA JEST JEDNA TANIO KUPOWAC DROGO SPRZEDAWAC

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki