REKLAMA

Audytor odmówił wydania opinii do raportu Getin Banku

2022-04-29 09:21, akt.2022-04-29 13:21
publikacja
2022-04-29 09:21
aktualizacja
2022-04-29 13:21

Getin Noble Bank poinformował w komunikacie, że audytor spółki, Grant Thornton Polska, odmówił wydania opinii do raportu rocznego banku. Bank złożył do KNF nowy plan naprawy. Akcje spółki po równoważeniu na początku sesji otworzyły się ponad 20 proc. na minusie.

Audytor odmówił wydania opinii do raportu Getin Banku
Audytor odmówił wydania opinii do raportu Getin Banku
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Getin Noble Bank podał w komunikacie, że "według stanu na 31 marca współczynnik kapitału podstawowego Tier I wynosi 0,14% w ujęciu jednostkowym i 0,51% w ujęciu skonsolidowanym, natomiast wskaźnik dźwigni wynosi 0,09% w ujęciu jednostkowym i 0,34% w ujęciu skonsolidowanym". Współczynniki adekwatności kapitałowej Getin Noble Banku kształtują się poniżej wymogów regulacyjnych. Spółka poinformowała w komunikacie o wystąpieniu "przesłanki zagrożenia upadłością Banku",

Getin Noble Bank

"Kapitał na 31 marca uwzględnia m.in. negatywną wycenę portfela obligacji skarbowych, których wycena spadła w stosunku do września ub.r. o 0,4 mld zł. Negatywny efekt będzie się amortyzował wraz ze zbliżaniem się do terminu wykupu" - pisze bank w prezentacji wynikowej.

Na współczynniki negatywnie wpływają również rezerwy zawiązane na ryzyko prawne kredytów frankowych. "Łączna wartość utworzonych rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych 1 295 mln zł (16% wartości całego portfela kredytów w CHF" - podaje Getin Noble Bank.

"Utworzenie tak znaczących rezerw na koniec minionego roku to efekt odzwierciedlenia ostatnich negatywnych trendów w zakresie orzecznictwa sądowego dotyczącego kredytów indeksowanych do walut obcych" - powiedział prezes Artur Klimczak cytowany przez PAP.

Przedstawiciele banku podali, że luka kapitałowa w zależności od tego, czy dotyczy to wskaźnika podstawowego czy całkowitego wymogu zawiera się w przedziale 1,4-2,2 mld zł, ale aby osiągnąć współczynnik wypłacalności zgodny z wszystkim wymogami luka ta wynosi 4,5 mld zł.

Biegły rewident - firma Grant Thornton Polska - odmówił wydania opinii do rocznego sprawozdania finansowego banku oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy banku za rok obrotowy 2021.

"W uzasadnieniu odmowy biegły rewident wskazał, iż pomimo uzyskania wystarczających i odpowiednich dowodów badania odnośnie ryzyka zagrożenia kontynuacji działalności, na które składają się w szczególności obszary i czynniki ryzyka wpływające na przyszłą sytuację finansową banku związane z:

  • niespełnianiem minimalnych wymogów kapitałowych,
  • ryzykiem prawnym związanym z kredytami indeksowanymi do CHF oraz
  • niepewnością co do możliwości pełnego wykorzystania w przyszłości aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

nie jest możliwe sformułowanie opinii na temat badanych sprawozdań ze względu na potencjalne wzajemne oddziaływanie tych niepewności i ich możliwy skumulowany wpływ na to sprawozdania finansowe" - podał Getin Noble Bank w komunikacie.

"Zarząd banku wskazuje, iż będąc świadomym istniejących niepewności związanych z obszarami wskazanymi przez biegłego rewidenta, sporządził sprawozdania finansowe w najlepszej wierze, zakładając kontynuowanie działalności na podstawie planów i założeń związanych z już prowadzonymi oraz planowanymi na przyszłość procesami i działaniami restrukturyzacyjnymi. Założenie kontynuacji działalności dokonane zostało również w oparciu o analizy wszelkich aspektów działania banku oraz jego bieżącej i prognozowanej sytuacji finansowej" - dodaje spółka w ESPI.

Bank poinformował również, że złożył w kwietniu do KNF nowy plan naprawy zawierający pakiet działań zmierzających do odbudowy wskaźników kapitałowych banku do 2027 roku. Pod koniec grudnia 2021 roku Komisja Nadzoru Finansowego wezwała Getin Noble Bank do przedstawienia w ciągu 4 miesięcy nowego planu naprawy banku i zdecydowała o ustanowieniu w Getinie kuratora, którym został Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bank utworzył dodatkową rezerwę na ryzyko prawne kredytów CHF

Bank podał, że zdecydował o dotworzeniu rezerwy na ryzyko prawne kredytów CHF w wys. 882,4 mln zł, co obniżyło wyniki za ostatni kwartał 2021 roku. Z wyliczeń PAP Biznes wynika, że w ostatnim kwartale 2021 roku strata netto Getinu wyniosła 995,6 mln zł. W całym ubiegłym roku strata netto grupy wyniosła 1,07 mld zł, podczas gdy rok wcześniej strata była na poziomie 559,4 mln zł. W pierwszym kwartale grupa miała 18,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank szacuje, że pozytywny wpływ obserwowanych od zeszłego roku podwyżek stopy referencyjnej wyniesie od 620 mln zł do 740 mln zł w perspektywie 12 miesięcy. "Wzrost stóp procentowych otwiera nam przestrzeń do tego, by zyski banku były znaczące (...) Jeśli się zmieni sytuacja na rynku, to będziemy się rozglądali za możliwościami dokapitalizowania z zewnątrz" - powiedział prezes Klimczak.

Notowania Getin Noble Banku nie otworzyły się wraz z początkiem piątkowego handlu na GPW. Następnie spadały o ponad 25 proc.

MKa/PAP

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (20)

dodaj komentarz
interstellar
Ten kraj - rządzony prze osoby pokroju Glapińskiego - wykończy nawet swój sektor bankowy.
Obligacje beznadziejne, inflacja już 12% i nawet nie potrafią porządnie rozwiązać kwestii kredytów frankowych.

Ukarać banki? Tak, ale PROPORCJONALNIE do przewinienia, a nie doprowadzając je do upadku.
Beznadziejna władza - prości,
Ten kraj - rządzony prze osoby pokroju Glapińskiego - wykończy nawet swój sektor bankowy.
Obligacje beznadziejne, inflacja już 12% i nawet nie potrafią porządnie rozwiązać kwestii kredytów frankowych.

Ukarać banki? Tak, ale PROPORCJONALNIE do przewinienia, a nie doprowadzając je do upadku.
Beznadziejna władza - prości, zawistni ludzie.
Finalnie pewnie wszyscy zapłacimy z budżetu (czyli w podatkach) za problemy wywołane sytuacją banków. Dodatkowo mniejsza oferta kont i kredytów skutkuje wyższymi opłatami pobieranymi od klientów. Nie chcę się rozpisywać o znikających miejscach pracy...
Zostanie tylko PKO rządzone przez Sasina i PIS będzie decydował kto zasłużył na kredyt a kto nie. Zadowoleni? :)
lukaszslask
Powiedzmy sobie szczerze,jakby Rzad nie trawil Pana Czarneckiego to nikomu nie jest na reke bankructwo tego banku…
Istnieje tylko przejecie…
Bo bankructwo moze uruchomic efekt kuli snieznej
I tak trzeba bedzie wyplacic depozyty rory do wartosci 100 tys €
Co z kredytami,leasingami,funduszami inwestycyjnymi i w koncu kontami
Powiedzmy sobie szczerze,jakby Rzad nie trawil Pana Czarneckiego to nikomu nie jest na reke bankructwo tego banku…
Istnieje tylko przejecie…
Bo bankructwo moze uruchomic efekt kuli snieznej
I tak trzeba bedzie wyplacic depozyty rory do wartosci 100 tys €
Co z kredytami,leasingami,funduszami inwestycyjnymi i w koncu kontami maklerskimi itp produktami….
Wydaje mi sie ze lepiej nbp pozyczyc getinowi 4 mld niz ryzykowac upadek innych mniejszych bankow deweloperow firm,ktore trzymaja tam kase i koszty pewnie urosna do 30-50 mld….
trolley
Tjaaa XD I tak będziemy może przez wieczność każde g. nierentowne utrzymywać bo nie daj Boż weźmie i upadnie. To tak misiu nie działa :) Albo bankrutują podmioty albo pomagamy a na końcu zwija się całe państwo co okaże się o rząd wielkości gorsze. Polska to jest za mały i za biedny g.kraj na takie zabawy.
lukaszslask odpowiada trolley
No to co proponujesz???
Co z pieniedzmi wspolnoty np mieszkaniowej,co jak sie okaze,ze swoje konto ma tam np twoja silownia czy sklep osiedlowy itd itp
Oczywiscie napiszesz zeby przeniesli konto gdzie indziej i co wtedy jak jasy jest tylko dla 10%
Najprawdopodobniejsze jest przejecie tego banku za przyslowiowa zlotowke….
wizytator odpowiada trolley
Ale jak to że nie działa jak działa. A jak było 2008r. Komu nadrukowali kasy? A Lehman B. już zapomniałeś co się działo? Oj krótką masz pamięć.
andybrandy odpowiada trolley
.."tak to MISIU nie działa". Tekścik godny pseudo-experta.
trolley odpowiada wizytator
Pamiętam doskonale. I już wtedy mówiono że jak się nic nie zmieni kolejny kryzys wybuchnie na tle zadłużenia państw. Tym razem jednak kryzys bankowy poprzedziła pandemia i światowa wojna gospodarcza. Sytuacja jest o rząd wielkości trudniejsza niż w 2007. I tak. Można starym sposobem wszystko próbować zadrukować tylko drukowanie dla Pamiętam doskonale. I już wtedy mówiono że jak się nic nie zmieni kolejny kryzys wybuchnie na tle zadłużenia państw. Tym razem jednak kryzys bankowy poprzedziła pandemia i światowa wojna gospodarcza. Sytuacja jest o rząd wielkości trudniejsza niż w 2007. I tak. Można starym sposobem wszystko próbować zadrukować tylko drukowanie dla banków ,+ postcovidowy poprzedni dodruk + wojna gospodarcza i o surowce + druk tarczowy , + wojna na Ukrainie i tym razem pokojowo się w Polsce może nie obejdzie. Tym bardziej że byłoby to wielu na rękę. Jest wystarczająco źle żeby to widział nawet taki finansowy dyletant jak ja hehe.
trolley odpowiada andybrandy
Bo nie działa Misiu :) Na nieszczęście dla banków pieniążki już się rozeszły i widzi to nawet finansowy ułom jak ja :) Rzuć w ulicę jeszcze ratowanie banków, kiedy ludzie są i tak potężnie finansowo dociśnięcie, i ten kraj ma bardzo duże szanse zapłonąć :)
my_kroolik
Nie bedzie zadnej upadlosci, tylko resolution. Obstawiam Pekao. Jakby mozna obstawic termin, to bym postawil, ze do konca czerwca ten bank zostanie zdjety z rynku przez KNF
inwestor.pl
Mądry człowiek. Jakby wydał opinię pozytywną to by poszedł siedzieć, a jak negatywną to by "miał wypadek".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki