Forma prawna dla firmy - co wybrać

Prowadzenie firmy jest prawdziwym wyzwaniem. Przedsiębiorcy na co dzień wykazują się determinacją, zmagając się z trudnymi decyzjami. Jednak jedną z najistotniejszych kwestii muszą rozważyć jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu, a mianowicie to, jaką formę prawną wybrać. Podjęta decyzja wpłynie na koszty prowadzenia bieżącej działalności oraz sposób rozliczania się z fiskusem.

Decyzja o wyborze formy prawnej jest podstawową kwestią, którą musi rozważyć przedsiębiorca przed założeniem firmy. Podjęta decyzja będzie bowiem rzutować na koszty prowadzenia działalności, wysokość opodatkowania czy składek ZUS. Będzie również miała znaczenie, czy właściciel ponosi odpowiedzialność za zobowiązania firmy własnym majątkiem czy wyłącznie majątkiem firmy. Aby wybrać odpowiednią formę prawną, przedsiębiorca również musi zdecydować, czy rozkręcany biznes chce prowadzić sam, czy może wraz ze wspólnikami. Jeśli wybierze drugi wariant – istotne jest podjęcie decyzji, jak zostanie rozłożona odpowiedzialność za sprawy firmy, kto będzie ją reprezentował oraz odpowiadał za zobowiązania.

Forma prawna dla Twojej firmy
Forma prawna dla Twojej firmy

Należy przede wszystkim pamiętać, że forma prawna powinna podpowiadać wielkości firmy. Jeśli zakładany biznes ma być niewielką firmą, najlepsza będzie prosta struktura. Natomiast w przypadku przedsiębiorstwa działającego na dużą skalę korzystniejsza oraz bezpieczniejsza może okazać się bardziej skomplikowana forma prawna. Podstawowa zasada jest taka, że im bardziej właściciel chce chronić majątek osobisty, tym bardziej złażoną formę prawną powinien wybrać. Jej wybór pociąga za sobą również decyzje dotyczące opodatkowania firmy. To od niego zależy zastosowanie mniej lub bardziej złożonej formy księgowości czy konieczności ujawniania danych dotyczących spółki, np. publikowania bilansu spółki.

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru formy prawnej:

  • koszty prowadzenia działalności (podatki, ZUS, koszty księgowości)
  • odpowiedzialność za zobowiązania firmy własnym majątkiem bądź majątkiem firmy
  • prowadzenie biznesu samodzielnie czy ze wspólnikami
  • wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa
  • kapitał firmy
  • forma opodatkowania
  • koszty związane z założeniem firmy (wpis do KRS, opłaty notarialne)

Podział firm ze względu na formę prawną przedstawia się następująco:

  • przedsiębiorstwa, których działalność reguluje prawo cywilne:

- samodzielna działalność gospodarcza

- spółka cywilna

- spółka jawna

- spółka partnerska

spółka komandytowa

spółka komandytowo-akcyjna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

- spółka akcyjna

Formy opodatkowania firm: co wybrać, żeby płacić mniej

Formy opodatkowania firm: co wybrać, żeby płacić mniej

Zarówno firmy rozpoczynające działalność gospodarczą, jak i te z dłuższym stażem są zobowiązane do odprowadzania daniny do państwa w postaci m.in. podatku dochodowego. Sprawdzamy jaką formę opodatkowania wybrać, czym się różnią i jakie dają korzyści.

Czytaj więcej...

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest to forma najprostsza oraz wymagająca najmniejszej ilości formalności przy jej rejestracji, przez co jest jednocześnie najczęściej wybierana przez przedsiębiorców. Firmę prowadzi się na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Prowadzenie działalności jednoosobowo nie wyklucza oczywiście zatrudnienia pracowników czy ustanowienia pełnomocnika. Jednak jest to forma rekomendowana głównie dla osób, które w całości chcą ponosić odpowiedzialność za prowadzenie własnej firmy oraz być właścicielem całego wypracowanego zysku. Wiąże się to również z odpowiedzialnością za wszelkie ewentualne zobowiązania firmy, które zostaną pokryte z majątku osobistego właściciela. Zakładając firmę, przedsiębiorca nie musi dysponować kapitałem zakładowym, jak ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych. Dodatkowo przedsiębiorstwo tego typu łatwiej zlikwidować. Kolejną charakterystyczną cechą dla tej formy jest opodatkowanie najczęściej na zasadach ogólnych według skali podatkowej (18% i 32%) lub w oparciu o podatek liniowy (19%).  Stosowany jest też ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zalety

Wady

- przedsiębiorca sam decyduje o swoich obowiązkach i uprawnieniach

- uproszczona rachunkowość oraz niskie koszty jej prowadzenia o ile obroty nie przekraczają równowartości 2 000 000 euro

- niewielkie koszty związane z uruchomieniem firmy

- co do zasady możliwość skorzystania z ulg podatkowych

- odpowiedzialność majątkiem osobistym za długi firmy

- bez względu na to, czy firma przynosi zyski czy straty, właściciel musi opłacać zobowiązania względem ZUS-u

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Spółka cywilna

Spółka cywilna zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcami, którzy najczęściej posiadają już swoje firmy. Nie ma ona osobowości prawnej, natomiast jej wspólnicy muszą posiadać wpis do CEIDG. Jej zaletą jest brak wymogu płacenia podatku dochodowego, każdy bowiem ze wspólników rozlicza się z niego samodzielnie. Dodatkowo umożliwia prowadzenie uproszczonej księgowości pod warunkiem, że jej wspólnikami są osoby fizyczne i wysokość obrotów nie przekracza 2 000 000 euro. Natomiast gdy co najmniej jeden ze wspólników posiada osobowość prawną lub obrót przekracza 2 000 000 euro, wówczas konieczne będzie prowadzenie pełnej księgowości. Ponoszą oni również odpowiedzialność za zobowiązania spółki własnym majątkiem. Każdy z nich ma prawo do reprezentowania firmy oraz do udziału w osiągniętych zyskach. Natomiast szczegóły dotyczące posiadanych udziałów przez wspólników muszą zostać wskazane w umowie spółki.

Spółka cywilna

Zalety

Wady

- prosta struktura

- uproszczona rachunkowość oraz niskie koszty jej prowadzenia, o ile obroty nie przekraczają równowartości 2 000 000 euro

- brak wymogu minimalnego kapitału założycielskiego - wspólnicy wnoszą wkład w dowolnej postaci, np. środki pieniężne, wiedza, usługi

- spółka posiada firmowy numer NIP oraz numer REGON, ale nie jest przedsiębiorstwem

- konieczność wpisu do CEIDG wszystkich wspólników

- brak osobowości prawnej spółki, co oznacza, że umowy są zawierane przez wszystkich wspólników w ich własnym imieniu

- osobista odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki

- solidarna odpowiedzialność za długi spółki

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Czytaj dalej: spółki prawa handlowego »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~endi

a nie można zlikwidować tego wszystkiego i wprowadzić jedną prostą formę ? poza tym spółka powinna mieć kapitał zakładowy w wysokości 50% domniemanych możliwych strat , a nie tak jak jest obecnie kapitał zakładowy spółki z o. o.5000 zł . Straty mogą iść w miliony a potem okazuje się , że nie można nic odzyskać

! Odpowiedz
0 0 ~Lol

Forma prawna firmy??? Co to znaczy?

! Odpowiedz
0 3 ~Buhahaha

Zanim założysz działalność gospodarczą w Polsce puknij się w głowę, przeczytaj historie takie jak Romana Kluski i załóż firmę w Czechach, Słowacji, UK, Niemczech dopóki w Polsce się nie obudzą jak się traktuje przedsiębiorcę.

! Odpowiedz
0 0 ~Dim

" sporządzenie statusu w formie aktu notarialnego" - to chyba też trzeba poprawić s=t

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~Jez

Jak w spółce z o.o. uniknąć podwójnego opodatkowania? Załóżmy, że jeden udziałowiec i ma 100 procent udziałów. Da się tak zrobić, żeby się utrzymywał się z zysku spółki, ale tak aby nie było formalnej wypłaty dywidendy? Np. samochód i dom jest na spółkę, ale właściciel używa ich do prywatnych celów. Jak to zrobić, żeby skarbówka nie miała się do czego przyczepić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ff

Chyba nie rozumiesz istoty spółki z o.o. bo to co proponujesz to niestety w żadnym wypadku nie przejdzie.

Jaki efekt tak naprawdę chcesz osiągnąć? Jeżeli zdjąć z siebie wszelką odpowiedzialność i optymalizować podatkowo to najlepiej założyć spółkę komandytową z własną spółką z o.o.

! Odpowiedz
0 5 ~ff

Artykuł bardzo nieprofesjonalny. Przy JDG: Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych jest od 2.000.000 euro, a nie od 1.200.000 (zmiana prawa od 2017 roku), dziedziczenie przedsiębiorstwa wprost zapewnia zapis windykacyjny, sprzedać przedsiębiorstwo tez mozna bez problemu.

Po tym przestałem czytać te wypociny.

! Odpowiedz
0 3 ~Dim

Ale komentarz zadziałał już poprawiono.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne