REKLAMA

Firma SpaceX wysłała na orbitę 60 internetowych satelitów

2019-05-24 19:50
publikacja
2019-05-24 19:50
Firma SpaceX wysłała na orbitę 60 internetowych satelitów
Firma SpaceX wysłała na orbitę 60 internetowych satelitów
/ SpaceX

Amerykańska firma SpaceX umieściła w piątek na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

fot. Gene Blevins / / Forum/Zuma Wire

Satelity wyniosła rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9, która w nocy z czwartku na piątek wystartowała z przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Kilkadziesiąt minut po starcie satelity zostały uwolnione z rakiety, a następnie samodzielnie zaczęły manewrować tak, aby znaleźć się w zaplanowanym wcześniej punkcie orbity.

Każdy z satelitów waży 227 kg, ma pojedynczy panel słoneczny oraz silnik napędzany kryptonem, dzięki któremu urządzenie może manewrować i utrzymywać się na odpowiedniej wysokości. Satelity wyposażone są też w mechanizm pozwalający im unikać zderzenia z innymi obiektami kosmicznymi.

Cała konstelacja satelitów będzie nosić nazwę Starlink i w pierwszym etapie ma składać się z 1800 takich urządzeń. Potem firma SpaceX chce wysyłać w kosmos kolejne satelity, a wszystko po to, aby jak twierdzi jej właściciel Elon Musk, ludzie mieli dostęp do szerokopasmowego internetu w każdym zakątku świata. Docelowo na orbicie ma być 12 tys. takich urządzeń.

Po tym gdy satelity zostały umieszczone na orbicie, Musk powiedział, że Starlink to jeden z najtrudniejszych projektów inżynieryjnych, z jakimi do tej pory się zmierzył. Wyjaśnił, że satelity mają wiele nowych technologii, i ostrzegł, że niektóre z nich mogą nie działać.

Satelity zostały tak zaprojektowane, aby po czterech lub pięciu latach, gdy będą wymieniane na nowe, mogły samodzielnie wejść w atmosferę i spalić się nad Pacyfikiem. Według Muska spadające odłamki urządzeń nie będą stanowiły żadnego zagrożenia.

Początkowo satelity miały znaleźć się na orbicie w zeszłym tygodniu, ale ich wysłanie zostało dwa razy przełożone. Najpierw z powodu silnego wiatru, a potem z konieczności zaktualizowania ich oprogramowania. (PAP)

zm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
and00
Musk skończy albo jak Edison, albo w więzieniu
zkurcz
Jak tylko zobaczę nad swoją działką to zestrzelę!
specjalnie_zarejestrowany2
Amber Gold 2, Tusk za tym stoi
carlito1
Mają rozmach ..... Jak to powiedział Siara Siarzewski
prs
Kto ten syf, za pare lat przestarzaly, pozbiera?
Elon - smieciarz?
Przydalyby sie jakies ustawy, odpowiedzialnosc jakas..
Teraz 12tys, za 10 lat 100tys smieci po 227kg latajacych nad glowa.
Na ziemi czlowiek uprawnienia musi miec na prace na wysokosci, jak mu co spadnie i kto w leb dostanie to odpowiedzialny zostanie
Kto ten syf, za pare lat przestarzaly, pozbiera?
Elon - smieciarz?
Przydalyby sie jakies ustawy, odpowiedzialnosc jakas..
Teraz 12tys, za 10 lat 100tys smieci po 227kg latajacych nad glowa.
Na ziemi czlowiek uprawnienia musi miec na prace na wysokosci, jak mu co spadnie i kto w leb dostanie to odpowiedzialny zostanie ukarany, smieci do oceanow tez wyrzucac nie wolno, spalac w atmosferze tym bardziej..
Ale, jak widac, niektorzy moga..
W imie nauki czy chciwosci, bo biznesmen, bo ciagle malo kasy ma..
5G to bron a nie internet.
pallmall
Taaaak. Satelity dostarczą internet do każdego zakątka ziemi, ale spadną nad Pacyfikiem. Toż to kosmiczna technologia albo zwykła ściema dla prostego tłumu.
skasowane_konto
najzabawniejsze, że najbardziej boją się osoby, których na prawdę nikt nie chce inwigilować bo są najzwyczajniejszymi szarymi do szpiku kości januszami.
abcx
To nie Ty będziesz miał dostęp do Internetu, to Internet będzie miał dostęp do Ciebie ;)
talmud
oczywiscie wtedy bedzie mozna ingwilowac kazdego & wszystko......

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki