REKLAMA

Finlandia też już ma swój własny terminal LNG

Marcin Hołubowicz2016-09-14 14:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-14 14:19

W Finlandii działa już oficjalnie terminal LNG. To pierwsza taka inwestycja w tym kraju. Inwestycja powstała w celu dywersyfikacji dostaw gazu. Podobny, choć znacznie większy terminal LNG, działa m.in. w Świnoujściu.

fot. / / Gasum

Fińska spółka gazowa Gasum pochwaliła się nowo otwartym gazoportem. Inwestycja znajduje się w miejscowości Pori, a dostawą surowca zajmuje się firma Skangas. Terminal LNG rozpoczął działalność komercyjną. Gaz będzie trafiał do odbiorców za pomocą sieci gazociągów oraz drogą morską i transportem drogowym. Przykładem może być znajdujący się w pobliżu park technologiczny M20, do którego surowiec będzie wysyłany specjalnie zbudowanym w tym celu rurociągiem.

- Otwarcie terminala LNG w Pori pomoże zdywersyfikować fiński rynek energii. Surowiec będzie w prostszy sposób dostarczany do odbiorców, będzie można bowiem ominąć sieć gazociągową. Na szczęście inwestycja została otwarta zgodnie z planem i bez żadnych incydentów – powiedziała prezes Gasum Johanna Lamminen cytowana w komunikacie spółki. Finlandia do tej pory była uzależniona od importu gazu z Rosji.

Inwestycja kosztowała 81 mln euro, z czego 23 mln dorzucił fiński rząd. Zbiornik nowego terminala nie jest duży – ma wysokość 35 metrów i średnicę 42 metrów, i będzie mógł magazynować ok. 30 tys. m3 gazu (15 tys. ton). W planach jest rozbudowa gazoportu, aby był w stanie magazynować 115 tys. ton surowca.

Spółka Gasum i operator Skangas dostarczyły w ubiegłym roku prawie 367 tys. ton LNG do odbiorców w Finlandii, Szwecji i Norwegii. Oprócz gazoportu w Pori, Sknagas obsługuje terminale m.in. w norweskim Ora i szwedzkim Lysekil.

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~zez
Ja tych Finów nie rozumiem, przecież mają "tani" gaz z Norwegii i nawet nie muszą budować gazociągu przez Bałtyk... ;)
~MacGawer
Gdzie mają gazociąg do Norwegii?

http://www.mappery.com/maps/Europe-Proposed-Natural-Gas-Pipelines-Map.gif
~Ferdek odpowiada ~MacGawer
nawet jak nie mają to bardzo szybko mogą wybudować . PYTANIE BRZMI . Dlaczego przez tyle lat tego nie zrobili ?
~MacGawer odpowiada ~Ferdek
Ktorędy moga szybko wybudować: przez fiordy czy morze? I jaką miałby opłacalnośc drogi rurociąg przy zużyciu na poziomie 2 mld m3 rocznie (dla przypomnienia nasz Baltic Pipe ma mieć przepustowość min. 5 mld m3).

W przypadku tak małego panstwa sa dwa wuyjścia: podpiąć się pod to co jest w poblizu lub sprowadzać gaz w postaci
Ktorędy moga szybko wybudować: przez fiordy czy morze? I jaką miałby opłacalnośc drogi rurociąg przy zużyciu na poziomie 2 mld m3 rocznie (dla przypomnienia nasz Baltic Pipe ma mieć przepustowość min. 5 mld m3).

W przypadku tak małego panstwa sa dwa wuyjścia: podpiąć się pod to co jest w poblizu lub sprowadzać gaz w postaci skroplonej. Obecnie LNG jest tak tani, że gazoport jest oczywistym rozwiązaniem.
~kramator4 odpowiada ~MacGawer
Nie tylko LNG, ale każda forma gazu jest tańsza, bo są niskie ceny ropy. Natomiast LNG zawsze będzie droższe od ruskiego gazu z rury, bo wymaga kosztownego procesu Świnoujścia kosztuje ok. 300$ za 1000 m3, a Gazprom sprzedaje gaz w UE za ok. 170 - 180 $ za 1000 m3.
~kramator4 odpowiada ~MacGawer
Nie tylko LNG, ale każda forma gazu jest tańsza, bo są niskie ceny ropy. Natomiast LNG zawsze będzie droższe od ruskiego gazu z rury, bo wymaga kosztownego procesu skraplania, co prawie podwaja cenę gazu. Przykładowo LNG sprowadzane z Kataru do Świnoujścia kosztuje ok. 300$ za 1000 m3, a Gazprom sprzedaje gaz w UE za ok. 170 - 180 Nie tylko LNG, ale każda forma gazu jest tańsza, bo są niskie ceny ropy. Natomiast LNG zawsze będzie droższe od ruskiego gazu z rury, bo wymaga kosztownego procesu skraplania, co prawie podwaja cenę gazu. Przykładowo LNG sprowadzane z Kataru do Świnoujścia kosztuje ok. 300$ za 1000 m3, a Gazprom sprzedaje gaz w UE za ok. 170 - 180 $ za 1000 m3.
~Tomasz odpowiada ~kramator4
A Polsce Gazprom sprzedaje gaz za 400$ za 1000 m3. Czyli nam się opłaca LNG.
~AdamG
Rosja i putin są tak nieobliczalni że wszyscy dotychczasowi odbiorcy boją się jego humorków i wolą kupować gdzie indziej i bardzo dobrze w końcu kupując od ruskich gaz czy ropę dostarczamy im pieniędzy na zbrojenia a karabin w rękach małpy jest bardzo niebezpieczny.
~kramator4
A jakiez to humorki miał do tej pory Putin? Bo jak dotąd to tylko Ukraina kradła gaz tranzytowany do UE - w 2006 i 2012 roku
~Plutarch
polski terminal jest 4 razy większy ale kosztował 10 razy więcej .Ot drobny szczegół.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki