REKLAMA

Festiwal rekordów na Wall Street

2019-11-27 22:00
publikacja
2019-11-27 22:00
fot. REUTERS/Brendan McDermid / FORUM

Trzeci dzień z rzędu nowojorskie giełdy biły rekordy wszech czasów. Pretekstem do zwyżki podobnie jak ostatnio ponownie był „handlowy optymizm”. To się robi już nudne.

Zasadniczo to dzisiejszy komentarz mógłby brzmieć tak samo jak wczorajszy i przedwczorajszy. Wystarczyłoby tylko pozmieniać cyferki. S&P500 po wzroście o 0,42% osiągnął nowy szczyt na poziomie 3153,63 punktów. I znów kurs zamknięcia był nie tylko rekordem wszech czasów ale też śródsesyjnym maksimum. To miło ze strony S&P500, że ułatwił sprawę kronikarzom.

/ Bankier.pl

Taką samą sztuczką popisał się Nasdaq Composite, wieńcząc środową sesję historycznym szczytem na samym zamknięciu notowań. Po zwyżce o 0,66% nowy rekord wynosi  8705,17 pkt. Dow Jones zyskał 0,15% i dotarł na wysokość 28 164 punktów.

Giełdowi komentatorzy chyba nie bardzo wiedzą, dlaczego Wall Street tak mocno rośnie, bo od miesiąca każdy nowy rekord kwitowany jest tą samą frazą. Że oto nadzieja na zawarcie porozumienia handlowego z Chinami znów podniosła ceny akcji. Tak też było w środę, bo prezydent Donald Trump ocenił, że rozmowy w sprawie pierwszej fazy umowy handlowej z Chinami są już blisko finału po tym, gdy negocjatorzy obu mocarstw odbyli we wtorek konsultacje telefoniczne.

Niewątpliwie pomogły też dane z gospodarki, które w większości okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Pozytywnie zaskoczyła rewizja PKB za III kw., według której annualizowany wzrost sięgnął 2,1% wobec 1,9% we wstępnym odczycie.  Sensacyjnie wręcz wzrosły październikowe zamówienia na dobra trwałego użytku (+0,6% mdm) wobec prognozowanego spadku o 0,8%. Spadła też cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (z 228 tys. do 213 tys.).

Natomiast w raporcie o dochodach i wydatkach Amerykanów rozczarowały te pierwsze, które w październiku pozostały na poziomie z września (liczono na wzrost o 0,3% mdm). Za to wydatki gospodarstw domowych i tak zgodnie z oczekiwaniami wzrosły o 0,3% mdm. Bazowy deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE core) – czyli ulubiona miara inflacji Rezerwy Federalnej – obniżył się z 1,7% do 1,6% rdr. Nieco mniejszym rozczarowaniem był wskaźnik Chicago PMI, który podniósł się z zaledwie 43,2 pkt. w październiku do 46,3 pkt. w listopadzie (rynek oczekiwał 47 pkt.).

W czwartek sesji w Nowym Jorku nie będzie, ponieważ Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Sesja piątkowa zostanie skrócona i zakończy się o 19:00 czasu polskiego. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się sezon świątecznych wyprzedaży w sieciach handlowych, a na giełdowych parkietach to umowna data rozpoczęcia  tzw. rajdu św. Mikołaja.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mooooo
Czyli co ?? Małymi kroczkami dochodzimy do wniosku ze zza oceanem jest ,, Plenum Komitetu Centralnego , który z góry ustala plan 5-cio letni ! A może i 10-cio letni
open_mind
Starszy ex-Deutsche Bank Exec powiązany z milionami pożyczek Donalda Trumpa popełnia samobójstwo:
Bowers, były dyrektor banku Deutsche Bank i szef amerykańskiego prywatnego działu zarządzania majątkiem (tj. Grupy zajmującej się ultra zamożnymi klientami), zabił się, wieszając się w rezydencji Malibu we wtorek,
Starszy ex-Deutsche Bank Exec powiązany z milionami pożyczek Donalda Trumpa popełnia samobójstwo:
Bowers, były dyrektor banku Deutsche Bank i szef amerykańskiego prywatnego działu zarządzania majątkiem (tj. Grupy zajmującej się ultra zamożnymi klientami), zabił się, wieszając się w rezydencji Malibu we wtorek, 19 listopada. , zgodnie ze wstępnym sprawozdaniem koronera. Bowers miał 55 lat. Wiadomości o śmierci Bowersa po raz pierwszy zgłosił reporter New York Times, David Enrich, który obecnie kończy prace nad książką „Dark Towers”, która zawiera obszerne relacje pierwszoosobowe od Val Broeskmita, syna zmarłego dyrektora ds. Ryzyka Deutsche Bank, Williama Broeksmit, który jak wspomniano powyżej, powiesił się w Londynie w styczniu 2019 r. Ale najbardziej niezwykłe jest to, że według raportu tego samego Davida Enricha z raportu z marca 2019 r.Bowers był szefem osobistego bankiera Trumpa Rosemary Vrablic, który według raportu NYT pomógł w udzieleniu pożyczki Donaldowi J. Trumpowi w wysokości ponad 300 milionów dolarów lata zanim został wybrany prezydentem.
zbyszek_
Na zerohedge'u to pisali wszyscy juz to wiedzą
open_mind odpowiada zbyszek_
No i co w związku z tym ? Wszyscy to znaczy kto ty ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki