Facebook zmarłego poza zasięgiem rodziny

By uzyskać dostęp do danych cyfrowych po śmierci bliskiej osoby, trzeba udowodnić ich majątkowy charakter.

Facebook zmarłego poza zasięgiem rodziny
Facebook zmarłego poza zasięgiem rodziny (fot. Dado Ruvic / Reuters)

Przepisy nie regulują kwestii dziedziczenia danych cyfrowych. Będzie to rodzić coraz większe problemy w przyszłości, bo coraz więcej osób takie dane przechowuje, choćby na portalach społecznościowych. A prawnicy nie są jednomyślni w swoich opiniach - informuje "Rzeczpospolita".

"Nie ma w Polsce czegoś takiego jak dziedziczenie danych cyfrowych" - mówi dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda. Dodaje, że przedmiotem spadku są prawa i obowiązki majątkowe zmarłego. Stąd np. prawa do bazy danych mogą podlegać dziedziczeniu, ale zawartość konta na portalu społecznościowym nie jest przedmiotem spadku" - podkreśla.

Innego zdania jest Mateusz Borkiewicz, adwokat z kancelarii Olesiński i Wspólnicy. "Prawa i obowiązki majątkowe wchodzące do cyfrowego spadku zwykle mają swoje źródło w umowach zawieranych przez użytkowników z dostawcami. Odpowiednie zastosowanie mogą mieć np. przepisy o umowie-zleceniu, które wskazują, że nie wygasa ona na skutek śmierci użytkownika (zleceniodawcy).

Firmy świadczące usługi przechowywania danych (jak Facebook czy Google) niechętnie udostępniają hasła, powołując się na prywatność zmarłego użytkownika (użytkowniczki), a także osób, z którymi korespondował(a). Ich regulaminy przewidują możliwość ustanowienia przez pełnoletniego użytkownika osoby uprawionej do zarządzania kontem (ale z ograniczeniem, np. brakiem dostępu do wiadomości prywatnych). (PAP)

ksi/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

lex nova? budzic sie z reka w nocniku? przecież technologie cyfrowe maja juz x lat...

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy

1. Na FaceBook płacisz informacją, a nie walutą.
2. Pozbywasz się więc informacji, a w zamian dostajesz usługę.
3. Jak w każdej transakcji: Twoja zapłata należy już do usługodawcy.
4. Jak można dziedziczyć coś, co nie należało do zmarłego?

Dla mnie to logiczne. Zuckerberg zamienia sobie tę "walutę" w postaci informacji na $$ w "kantorach", czyli w firmach marketingowych i innych firmach łasych na dane osobowe i wszelkie połączenia między ludźmi. Sam też powiększa swoją bazę przeróżnych zachowań ludzkich, emocji, reakcji, przemyśleń itp. Pewnie posłuży mu to do wzbogacania tworzonej przez niego Sztucznej Inteligencji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Walsie

Zajefajny spadek... Zostawić konto na fejsie... Może jeszcze zestaw skasowanych biletów komunikacji miejskiej? Na co to komu? Hasła do konta VIP na RedTube to fo innego... :-D

! Odpowiedz
0 4 ~dociekliwy

Jeśli jest to konto zmarłego polityka, sławnego muzyka, dziennikarza, "celebryty", czy innego "ważniaka", to może być wartościowe pod kątem marketingowym. Pewnie z kilkanaście tysięcy polubień, kilka tysięcy znajomych...to wszystko są konkretne cele marketingowe: ludzie myślący podobnie jak ten polityk, wybierający podobne ciuchy jak ten celebryta, słuchający podobnej muzyki jak ten muzyk itp.

Przejmujesz taki profil, badasz "lubiących" i znajomych, opisujesz marketingowo i wykorzystujesz do sprzedaży. Możesz nawet dotrzeć do każdego z osobna. Podejrzewam, że Zuckerberg tak łatwo nie oddaje profili znanych piosenkarzy i celebrytów. Najpierw jego informatycy porządnie opiszą takie profile pod kątem marketingowym, zaszufladkują i skategoryzują "lubiących" i znajomych.

W tym wszystkim jak zwykle nie chodzi o zwykłych zjadaczy chleba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~aas

Przecież wszystko jest napisane więc skąd zdziwienie rodziny zmarłego ?
Nie ma składek i nic ale to całkowicie nic się nie płaci wszystko jest tam za darmo.
Czy już wszyscy zapisali się do nowej partii pana zuckerbooka

! Odpowiedz
2 8 ~hyu

a kto ma facebooka tylko idiota ? konto jest nieusiwalne nawet po śmierci ub to były niewinne dzieci w porównaniu z nimi ich wiedza i mozliowsciami

! Odpowiedz
0 11 ~pbx

Dane umieszczane na Facebook nie są waszą własnością drodzy użytkownicy i mogą być używane, przetwarzane, sprzedawane innym firmom bez waszej zgody...
Przeczytaj sobie regulamin użytkowniku :)

! Odpowiedz
0 0 ~WalkingDead

Dead but walking.

! Odpowiedz
1 13 ~zaq

w przypadku zuckerbooka żadne dane nie są wasze, drogie lemingi

! Odpowiedz
11 4 ~Bumerang

Oh, jaki ty niezależny, pewnie do pracy chodzisz pieszo, a wypłatę chowasz do skarpety..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.