REKLAMA

FANG-i „pękły”. Nasdaq runął w dół

2020-09-03 22:05
publikacja
2020-09-03 22:05
FANG-i „pękły”. Nasdaq runął w dół
FANG-i „pękły”. Nasdaq runął w dół
fot. Shannon Stapleton / / Reuters

Czwartkowa sesja przyniosła drastyczną przecenę akcji technologicznych gigantów spod szyldu FANG+. Indeks Nasdaq poszedł w dół o blisko 5% po tym, jak jeszcze dzień wcześniej ustanowił historyczny rekord.

Taki dzień prawdopodobnie był nieunikniony. Rozgrzane do białości wyceny modnych akcji technologicznych potentatów osiągnęły poziomy trudne do utrzymania. Zmasowana realizacja zysków pojawiła się już na początku czwartkowej sesji w Nowym Jorku.

Akcje Facebooka przeceniono o 3,8%. Kurs Apple’a spadł aż o 8%, zaś Amazona o 4,6%. Notowania Alphabetu (d. Google) spadły o 5,1%. Prawie 5% stracił Netflix. Cały indeks NYSE FANG+ odnotował spadek o przeszło 6%, lecz mimo to od początku roku wciąż jest na imponującym 73-procerntowym plusie. To pokazuje, jak spektakularna była zwyżka notowań tych walorów w ostatnich miesiącach. Podobnie zachowały się walory innej gwiazdy ostatnich miesięcy – kurs Tesli zanurkował o 9%.

- Skrajny optymizm związany ze spółkami technologicznymi dziś doprowadził do gwałtownej przeceny. Jej skala jest i tak niewielka w stosunku do skali wcześniejszych wzrostów, podważa jednak mit wiecznie rosnącego rynku. A takie odczucia mogły towarzyszyć akcjonariuszom spółek technologicznych, które nie przestawały zaskakiwać obserwatorów tempem wzrostu na giełdzie – skomentował Adam Torchała, analityk Bankier.pl

To właśnie spółki spod szyldu FANG+ (złośliwie nazywane S&P5) od maja napędzały hossę na Wall Street. Podczas gdy szeroki rynek praktycznie stał w miejscu, to tych kilka spółek odpowiadających za ponad 20% kapitalizacji całego rynku pchało w górę indeksy Nasdaq i S&P500. W czwartek ta maszyna się zacięła. Ale absolutnie nie jest przesądzone, że fangowa hossa (albo jak kto woli: bańka) uległa zakończeniu.

Mimo odrobienia części strat w samej końcówce notowań wynik czwartkowej sesji był jednoznacznie ujemny. Nasdaq poszedł w dół o 4,96 %, schodząc do 11 458,10 pkt. Po raz ostatni indeks ten znalazł się „tak nisko” 25 sierpnia. Zatem czwartkowe spadki wymazały raptem sześć dni wzrostów.

S&P500 po utracie 3,52% skończył dzień na poziomie 3 454,97 pkt., także powracając do stanu z zeszłotygodniowego wtorku.  Dow Jones stracił ponad 800 punktów, co przekłada się na zniżkę o 2,78 % i powrót do 28 291,60 pkt.

Czwartkową wyprzedaż można potraktować jako techniczną reakcję skrajnie wykupionego rynku lub jako „sumę wszystkich strachów”, jakie od wielu tygodni wisiały nad amerykańskim rynkiem akcji. Już za 60 dni w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory, gdzie obecnego gospodarza Białego Domu może zastąpić znacznie mniej prorynkowy Joe Biden. Gospodarcze ożywienie po dynamicznym początku wytraciło impet, a przed piątkową sesją pojawią się najnowsze dane z rynku pracy.

KK

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
meryt
_justus2018-07-31 09:27 "Cebulki tulipanów. Mówi Wam to coś ?'
pis_po_jedno_zlo2018-07-31 08:49 "Jak Apple negatywnie zaskoczy z prognozami wtedy powinno się zacząć na poważnie przekłuwanie bańki wszechczasów"
kimdzongtusk2018-07-31 09:00 "Jak się dopuszcza do tego, że portal spolecznościowy
_justus2018-07-31 09:27 "Cebulki tulipanów. Mówi Wam to coś ?'
pis_po_jedno_zlo2018-07-31 08:49 "Jak Apple negatywnie zaskoczy z prognozami wtedy powinno się zacząć na poważnie przekłuwanie bańki wszechczasów"
kimdzongtusk2018-07-31 09:00 "Jak się dopuszcza do tego, że portal spolecznościowy ma kapitalizację 0,6 biliona , to póżniej jest płacz"
_justus2018-07-31 09:25 "To niemożliwe żeby "inwestorzy" zmądrzeli :)"

"Trzecią sesję z rzędu amerykańscy inwestorzy wyprzedawali akcje swoich internetowych ulubieńców. Teraz FANGi są w niełasce, a bez nich nie ma hossy na Wall Street."
Nasdaq 7630 pkt

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Spadki-na-Wall-Street-Inwestorzy-juz-nie-kochaja-FANG-ow-7605654.html
znawca_wszystkiego
Takich sesji musiałoby być ze 100 po rząd żeby ceny amerykańskich akcji dotarły do jakichś rozsądnych poziomów.
sel
Jak zostanie 10% ceny to wszystko. i tak będzie dobrze.Będą robić splity w druga stronę zaraz jak na GPW..
fred_
Po co hamerykance inwestuja w Fangi, jak moga w apartamenty w Gdansku. Nawet w Mongolii juz wiedza, ze na nieruchomosciach nad Polskim morzem nie da sie stracic. Pewny zysk przez caly rok ;)
wtf2077
Ciekawe, że nie runął w górę
drzaraza
He, he ,Fangi są niedowartościowane, 5% niżej to zwykła korekta i przystanek przed następną jazdą o 123%.
filand
Byki wysłane na rzeź...zaraz specjaliści zaczną opisywać VIX.
open_mind
Jeszcze raz bo ciągle zmieniają na głównej zamiast uaktualnić, nawet nie można poprawnie skomentować tematu : A było poprzednio i uciekło - Ja bym się tym nie przejmował i metale szlachetne fizyczne które jeszcze są w detalu kupował. Swoją drogą Fed już przewyższył Matrix. FED przy obecnym nieograniczonym dodruku Jeszcze raz bo ciągle zmieniają na głównej zamiast uaktualnić, nawet nie można poprawnie skomentować tematu : A było poprzednio i uciekło - Ja bym się tym nie przejmował i metale szlachetne fizyczne które jeszcze są w detalu kupował. Swoją drogą Fed już przewyższył Matrix. FED przy obecnym nieograniczonym dodruku i zamianie go na fizyczne dobra znacznie go przebił. W tym towarzystwie brakuje tylko pijanej prostytutki na parkiecie giełdy i tańczącego pingwina.

Co do Joe Bidena to niech on spokojnie kolanko zrobi przed czarnym ludem. Gdyby on został prezydentem to przynajmniej elitom by ból głowy odszedł, bo bardziej uległego gościa to nie spotkasz – ale kasę na polityce cały czas robi a Trump kasę traci oj jak bardzo traci i to cała różnica no jeszcze że Trump to mniejszej klasy pacynka i fikołki robi tym za kurtyn świata. Dodatkowo odmówił federalnej pomocy finansowej komunistycznym landom, A gubernatorzy skaczą z tego powodu jak żaby na gorącej patelni.
znawca_wszystkiego
Ale miałeś wenę twórczą ;)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki