FUNDUSZE UNIJNEErasmus już nie tylko dla studentów. Te osoby też mogą wyjechać za granicę

Piotr Bożek2023-09-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-13 06:00

Zagraniczne wymiany kojarzą się większości z okresem edukacji. Okazuje się jednak, że z tego typu wsparcia mogą skorzystać również osoby prowadzące od niedawna firmę lub mające zamiar ją założyć. Mowa o programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, dzięki któremu można poznać perspektywę innych osób z branży, działających na terenie całej Unii Europejskiej. Wiąże się to też z dotacją w wysokości do 6600 euro. 

Erasmus już nie tylko dla studentów. Te osoby też mogą wyjechać za granicę
Erasmus już nie tylko dla studentów. Te osoby też mogą wyjechać za granicę
fot. Pacific Press Media Production Corp. / / Alamy / Forum

Mówi się, że lepiej uczyć się na błędach cudzych, niż na swoich. W biznesie może być podobnie, a dzięki Erasmusowi dla Młodych Przedsiębiorców jest szansa na zdobycie umiejętności i wiedzy od doświadczonego przedsiębiorcy z branży.

Jeśli chodzi o szczegóły, to taka wizyta w kraju Unii Europejskiej może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Wiąże się to z otrzymaniem dotacji w wysokości od 530 do 1100 euro miesięcznie, a kwota zależy od wybranego kierunku. Ważnym warunkiem uczestnictwa w programie jest maksymalny czas prowadzenia działalności - on nie może przekraczać 3 lat. 

Reklama

Przedsiębiorcy z jakiej branży mogą skorzystać z programu?

Tak naprawdę, z każdej, o czym mogą świadczyć prawdziwe historie przytaczane przez uczestników, którzy zdecydowali się skorzystać z programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. “Uczestnictwo w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców otwiera oczy, poszerza horyzonty, pozwala zebrać doświadczenie i spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy – mówi Dorota Giżyńska, właścicielka szkoły językowej English Lab. Doświadczenia zdobyte u hosta w Anglii, m.in. prowadzenie zajęć bez podręcznika, wykorzystuje z powodzeniem we własnej szkole językowej.

Swoją historią zdecydowała się podzielić również Natalia Deineko z Ukrainy, będąca stylistką paznokci. Po inwazji Rosji na Ukrainę postanowiła uciec z kraju. Trafiła na Litwę pod skrzydła Ievy Malukiene, właścicielki salonu Urban Green Sanciai. Natalia podczas zagranicznego pobytu dowiedziała się sporo o technikach manicure, odpowiednim doborze produktów i technikach marketingu przydatnych w branży beauty. 

“Tkactwo to malarstwo nićmi” – mówi Marta Pokojowczyk, właścicielka wrocławskiego Interweave Studio. Dzięki udziałowi w programie zdobyła rzadki fach, wzięła sprawy w swoje ręce i założyła firmę, w której produkuje unikatowe wyroby – kanwy 3D. Zwraca uwagę również na finansowy aspekt uczestnictwa w programie. “Bardzo ważne jest to, że Erasmus daje finansowe poczucie bezpieczeństwa. Żyje się skromnie, ale dieta z powodzeniem wystarcza na to, żeby wynająć kąt do spania i kupić sobie jedzenie” - dodała Marta Pokojowczyk.

Jednym z punktów kontraktowych dla programu w Polsce jest Polska Agencja Przedsiębiorczości. Więcej informacji na temat uczestnictwa w Erasmusie dla Młodych Przedsiębiorców można uzyskać pod tym adresem

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki