REKLAMA

Egzaminy na prawo jazdy za trudne? Zdaje tylko co trzeci kandydat

2018-02-20 10:19
publikacja
2018-02-20 10:19

Tylko co trzeci kursant zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy. Średnia zdawalność w Polsce wzrosła względem zeszłego roku, ale o imponujących statystykach mówić raczej nie można. Lepiej radzimy sobie z pierwszym etapem – testem teoretycznym – wynika z raportu zdawalności egzaminów państwowych na prawo jazdy sporządzonego przez miesięcznik „Szkoła Jazdy”.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

W 2017 roku do egzaminu podeszło mniej kandydatów niż w 2016 roku. Od stycznia do grudnia 2017 roku przeprowadzono 1,3 mln egzaminów, podczas gdy w 2016 było to 1,46 mln sprawdzianów umiejętności i wiedzy w ruchu drogowym.

35 proc. – tyle podejść do egzaminu praktycznego na prawo jazdy zakończyło się wynikiem pozytywnym w 2017 roku. To o zaledwie 1 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Oszałamiające statystyki nie dotyczą także części teoretycznej – tylko co drugie podejście kończyło się sukcesem (52 proc.).

Raport „Szkoły Jazdy” został opracowany na podstawie danych z 49 WORD-ów (uwzględnia dane filii w statystykach głównych ośrodków ruchu drogowego) dotyczących zdawalności egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Pod uwagę brano wszystkie podejścia z 2017 roku.

Najlepszą zdawalnością w przypadku egzaminów teoretycznych (czyli uzyskania prawa jazdy kat. B, ponieważ nie można podejść do praktyki bez zaliczenia teorii) notuje kolejny rok z rzędu WORD w Ostrołęce. Analizowany wskaźnik wyniósł tam 59,68 proc. Ponad połowa podejść kończyła się uzyskaniem uprawnień dla egzaminowanych także w przypadku WORD-ów w Łodzi (57,27 proc.), Bydgoszczy (57,21 proc.), Lublinie (56,89 proc.), Krośnie (56,7 proc.)., Bielsko-Białej (56,48 proc.), Suwałkach (56,08 proc.), Rzeszowie (56,08 proc.) i Szczecinie (56,06 proc.). W dwunastu z analizowanych ośrodków odnotowano średni poziom zdawalności wynoszący poniżej 50 proc.

Znacznie gorzej jest w przypadku części praktycznej – egzamin w ruchu drogowym najlepiej zdają ponownie kandydaci z rejonu Ostrołęka – to jedyny WORD, w którym zdaje go więcej niż co drugi egzaminowany (54,19 proc.). Nieco poniżej 50 proc. kursantów zdaje tę część w Jeleniej Górze, Płocku i Łomży.

Autorzy badania podkreślają wzrost zdawalności egzaminu praktycznego we Wrocławiu. Jeszcze w 2015 roku stolica Dolnego Śląska należała do najgorszych ośrodków pod względem zdawalności – w ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł już natomiast 39,88 proc. (wcześniej 29,46 proc.).

Mniej niż co trzeci egzamin praktyczny został zakończony pozytywnie w Koszalinie, Pile, Szczecinie, Łodzi, Opolu, Elblągu, Gdańsku i Bydgoszczy.

MG

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adamowski
Moim zdaniem egzaminy wcale nie są zbyt trudne. Przecież wszystkiego, co pojawia się na kursie, uczy się podczas jazd. Co w nich jest takiego, z czym nie da się sobie poradzić? A może to zależy od szkoły jazdy i tego czego w niej uczyli? Jeśli ktoś kiepsko przygotowany, to może faktycznie mieć problem ze zdaniem. Ja uczyłem się kilka Moim zdaniem egzaminy wcale nie są zbyt trudne. Przecież wszystkiego, co pojawia się na kursie, uczy się podczas jazd. Co w nich jest takiego, z czym nie da się sobie poradzić? A może to zależy od szkoły jazdy i tego czego w niej uczyli? Jeśli ktoś kiepsko przygotowany, to może faktycznie mieć problem ze zdaniem. Ja uczyłem się kilka lat temu w Auto Akademii w Krakowie, zdawałem egzamin też w krakowskim ośrodku. Nic mnie na tym egzaminie nie zaskoczyło, ani nie przerosło. Stąd właśnie moje zdziwienie.
ajwaj
Robilem prawko w umilowanym przez PISy USA, (polskie tam bylo wazne 2 tyg.-choc rózne przep. stanowe, county)
Impreza na 1 godz. w Police Dep., szkola jazdy nieobowiazkowa. psychotesty, a dokladnie wzrok na stojaco przy ladzie w urzadzeniu jak milkroskop
Jazda prosto 200yards, zawracanie na 3, parkowanie miedzy dosc szerokimi
Robilem prawko w umilowanym przez PISy USA, (polskie tam bylo wazne 2 tyg.-choc rózne przep. stanowe, county)
Impreza na 1 godz. w Police Dep., szkola jazdy nieobowiazkowa. psychotesty, a dokladnie wzrok na stojaco przy ladzie w urzadzeniu jak milkroskop
Jazda prosto 200yards, zawracanie na 3, parkowanie miedzy dosc szerokimi slupkami.
Folka polaroid > zalaminowali > dali :) Kasa < 20 $
Chyba 20 pytan z rozdawanych broszur z ca 150 WAZNYMI pytaniami = pociag, zakazy, nakazy, autostrada, hamulce, jakie swiatla itd.
tomes
Za trudne ....?!?! Śmiech na sali ... Jak patrzę na sieroty poruszające się po drogach, ilość i rodzaj wypadków, a zwłaszcza stłuczek i zachowań w trakcie, wymuszania pierwszeństwa, sygnalizowanie (nadmierne kiedy nie trzeba i brak kiedy konieczne) zmian pasa, kierunku jazdy, etc etc to uważam, że powinien być 2, jeśli nie 3 razy Za trudne ....?!?! Śmiech na sali ... Jak patrzę na sieroty poruszające się po drogach, ilość i rodzaj wypadków, a zwłaszcza stłuczek i zachowań w trakcie, wymuszania pierwszeństwa, sygnalizowanie (nadmierne kiedy nie trzeba i brak kiedy konieczne) zmian pasa, kierunku jazdy, etc etc to uważam, że powinien być 2, jeśli nie 3 razy trudniejszy ...
Egzamin za trudny bo zdaje co trzeci - świetna teza, tyle świetna co głupia ... Parafrazując wieszcza: jacy zdający, takie wyniki .....
Moja teza: szukanie łatwizny ...
... a potem jazda pod prąd na autostradzie czy innej drodze jednokierunkowej ...
ajwaj
Bo tak ma byc :)
Przemysl strzyzenia kierowców musi miec klientów (ubezpieczenia, przeglady, parkowania itd.itp.).. Jest niesmialy, smutny petent > znajda sie sposoby, puscic go "skarpetkach" :)
nostromo25
Prawko latwo zdac, ale jeszcze latwiej oblac...

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki