Egzaminy na prawo jazdy za trudne? Zdaje tylko co trzeci kandydat

Tylko co trzeci kursant zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy. Średnia zdawalność w Polsce wzrosła względem zeszłego roku, ale o imponujących statystykach mówić raczej nie można. Lepiej radzimy sobie z pierwszym etapem – testem teoretycznym – wynika z raportu zdawalności egzaminów państwowych na prawo jazdy sporządzonego przez miesięcznik „Szkoła Jazdy”.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

W 2017 roku do egzaminu podeszło mniej kandydatów niż w 2016 roku. Od stycznia do grudnia 2017 roku przeprowadzono 1,3 mln egzaminów, podczas gdy w 2016 było to 1,46 mln sprawdzianów umiejętności i wiedzy w ruchu drogowym.

35 proc. – tyle podejść do egzaminu praktycznego na prawo jazdy zakończyło się wynikiem pozytywnym w 2017 roku. To o zaledwie 1 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Oszałamiające statystyki nie dotyczą także części teoretycznej – tylko co drugie podejście kończyło się sukcesem (52 proc.).

Raport „Szkoły Jazdy” został opracowany na podstawie danych z 49 WORD-ów (uwzględnia dane filii w statystykach głównych ośrodków ruchu drogowego) dotyczących zdawalności egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Pod uwagę brano wszystkie podejścia z 2017 roku.

Najlepszą zdawalnością w przypadku egzaminów teoretycznych (czyli uzyskania prawa jazdy kat. B, ponieważ nie można podejść do praktyki bez zaliczenia teorii) notuje kolejny rok z rzędu WORD w Ostrołęce. Analizowany wskaźnik wyniósł tam 59,68 proc. Ponad połowa podejść kończyła się uzyskaniem uprawnień dla egzaminowanych także w przypadku WORD-ów w Łodzi (57,27 proc.), Bydgoszczy (57,21 proc.), Lublinie (56,89 proc.), Krośnie (56,7 proc.)., Bielsko-Białej (56,48 proc.), Suwałkach (56,08 proc.), Rzeszowie (56,08 proc.) i Szczecinie (56,06 proc.). W dwunastu z analizowanych ośrodków odnotowano średni poziom zdawalności wynoszący poniżej 50 proc.

Znacznie gorzej jest w przypadku części praktycznej – egzamin w ruchu drogowym najlepiej zdają ponownie kandydaci z rejonu Ostrołęka – to jedyny WORD, w którym zdaje go więcej niż co drugi egzaminowany (54,19 proc.). Nieco poniżej 50 proc. kursantów zdaje tę część w Jeleniej Górze, Płocku i Łomży.

Autorzy badania podkreślają wzrost zdawalności egzaminu praktycznego we Wrocławiu. Jeszcze w 2015 roku stolica Dolnego Śląska należała do najgorszych ośrodków pod względem zdawalności – w ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł już natomiast 39,88 proc. (wcześniej 29,46 proc.).

Mniej niż co trzeci egzamin praktyczny został zakończony pozytywnie w Koszalinie, Pile, Szczecinie, Łodzi, Opolu, Elblągu, Gdańsku i Bydgoszczy.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 2 adamowski

Moim zdaniem egzaminy wcale nie są zbyt trudne. Przecież wszystkiego, co pojawia się na kursie, uczy się podczas jazd. Co w nich jest takiego, z czym nie da się sobie poradzić? A może to zależy od szkoły jazdy i tego czego w niej uczyli? Jeśli ktoś kiepsko przygotowany, to może faktycznie mieć problem ze zdaniem. Ja uczyłem się kilka lat temu w Auto Akademii w Krakowie, zdawałem egzamin też w krakowskim ośrodku. Nic mnie na tym egzaminie nie zaskoczyło, ani nie przerosło. Stąd właśnie moje zdziwienie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 ajwaj

Robilem prawko w umilowanym przez PISy USA, (polskie tam bylo wazne 2 tyg.-choc rózne przep. stanowe, county)
Impreza na 1 godz. w Police Dep., szkola jazdy nieobowiazkowa. psychotesty, a dokladnie wzrok na stojaco przy ladzie w urzadzeniu jak milkroskop
Jazda prosto 200yards, zawracanie na 3, parkowanie miedzy dosc szerokimi slupkami.
Folka polaroid > zalaminowali > dali :) Kasa < 20 $
Chyba 20 pytan z rozdawanych broszur z ca 150 WAZNYMI pytaniami = pociag, zakazy, nakazy, autostrada, hamulce, jakie swiatla itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 15 tomes

Za trudne ....?!?! Śmiech na sali ... Jak patrzę na sieroty poruszające się po drogach, ilość i rodzaj wypadków, a zwłaszcza stłuczek i zachowań w trakcie, wymuszania pierwszeństwa, sygnalizowanie (nadmierne kiedy nie trzeba i brak kiedy konieczne) zmian pasa, kierunku jazdy, etc etc to uważam, że powinien być 2, jeśli nie 3 razy trudniejszy ...
Egzamin za trudny bo zdaje co trzeci - świetna teza, tyle świetna co głupia ... Parafrazując wieszcza: jacy zdający, takie wyniki .....
Moja teza: szukanie łatwizny ...
... a potem jazda pod prąd na autostradzie czy innej drodze jednokierunkowej ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 58 ajwaj

Bo tak ma byc :)
Przemysl strzyzenia kierowców musi miec klientów (ubezpieczenia, przeglady, parkowania itd.itp.).. Jest niesmialy, smutny petent > znajda sie sposoby, puscic go "skarpetkach" :)

! Odpowiedz
1 21 nostromo25

Prawko latwo zdac, ale jeszcze latwiej oblac...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia