REKLAMA

Duńczycy przenoszą się z Chin do Polski

2015-10-19 02:04
publikacja
2015-10-19 02:04

Bardziej opłaca się przetwarzać ryby nad Wisłą niż za Wielkim Murem — orzekł Espersen. Branża liczy, że pójdą za nim inni.

fot. RADOSŁAW KOLEŚNIK / / Puls Biznesu

Espersen, duński gigant rybny, przenosi produkcję z Chin, m.in. do Polski. Ma u nas fabrykę w Koszalinie, specjalizującą się w przetwórstwie dorsza — Rozbudowaliśmy zakład, dzięki czemu rozszerzyliśmy portfolio o produkcję kolejnych rodzajów ryb, weszliśmy też w kategorię ryb chłodzonych. Nasze moce wzrosły w tym roku o 30 proc. i to nie koniec inwestycji — mówi Adam Basałaj, dyrektor zarządzający Espersen Polska.
Nie ujawnia, jak duże będą kolejne projekty. Podaje jednak, że w perspektywie roku spółka zwiększy zatrudnienie o 200 osób. Dziś zatrudnia 1200, a jej roczne obroty sięgają 600 mln zł.

— Espersen przenosi produkcję z fabryki w Chinach do zakładu w Wietnamie i fabryk europejskich, czyli do nas i na Litwę. Spodziewamy się, że do Polski trafi największa część. Przesądziła efektywność — choć koszty pracy są niższe w Chinach, to dzięki naszej wydajności jesteśmy w stanie produkować na podobnym poziomie kosztowym. To przekonuje globalny zarząd firmy do lokowania produkcji właśnie u nas — tłumaczy Adam Basałaj. Tłumaczy, że to początek nowego trendu.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~Kwinto
Wszyscy Duńczycy przenoszą się z Chin do Polski. Vabank 3.33
~Obywatel
A odpady z przetwórstwa ryb gdzie trafią?Jadłem kiedyś hiszpańskie kartofle nawożone mączką rybną. Niezapomniany smak...
~StanRS
Widzicie lemmingi, Siuśk z Polski przez 8 lat zrobił jedynie tanią siłę roboczą dla zagranicznych fabryk i eksport nisko przetworzonych produktów. Płace nawet w Chinach już są wyższe. Hity eksportowe to palety, jabłka, meble.
~AMY
Czytej pls ze zrozumieniem;). W tekstach czasem są lapsusy.
~blabla
nasz kochany bngladesz europy...
~Masz_tu_jak_na_dłon
"choć koszty pracy są niższe w Chinach, to dzięki naszej wydajności jesteśmy w stanie produkować na podobnym poziomie kosztowym."
~234
ojj Duda się weźmie za takich oj się weźmie
~radek
Za ,,takich" czyli za jakich? Za inwestorów, którzy dają miejsca pracy? Nawet jak mało płaca, to jednak płacą i ludzie zamiast ciągnąć zapomogi z budżetu, dokładają się do tego budżetu. To nie rząd, tylko obywatele mają zakładać firmy, jeśli Polacy zakładają ich za mało, należy całować po nogach obcokrajowców,Za ,,takich" czyli za jakich? Za inwestorów, którzy dają miejsca pracy? Nawet jak mało płaca, to jednak płacą i ludzie zamiast ciągnąć zapomogi z budżetu, dokładają się do tego budżetu. To nie rząd, tylko obywatele mają zakładać firmy, jeśli Polacy zakładają ich za mało, należy całować po nogach obcokrajowców, że raczą u nas dawać pracę, bo nie muszą - zawsze mogą wybrać mądrzejsze kraje, które ich przyjmą z pocałowaniem w rękę.
~plutarch
Trolle Putina już szczekają, że POlandia gorsza od Chin. Putin, odejdź, nie psuj mi wątroby. I zabierz swoje kundle ze sobą.
~teżmundry
Oczywiscie, że Chiny są gospodarczo daleko za Polską. Każdy kto twierdzi inaczej jest ruskim trollem, a w Wolnej Polsce takimi zajmuje się Ministerstwo Miłości. Proponuję rozpętać nową falę tropienia imperialistycznych agentów. Tylko dzięki temu polski lud zrozumie w jak wolnym i szczęśliwym kraju żyje. Szalom bracia Oczywiscie, że Chiny są gospodarczo daleko za Polską. Każdy kto twierdzi inaczej jest ruskim trollem, a w Wolnej Polsce takimi zajmuje się Ministerstwo Miłości. Proponuję rozpętać nową falę tropienia imperialistycznych agentów. Tylko dzięki temu polski lud zrozumie w jak wolnym i szczęśliwym kraju żyje. Szalom bracia z PO i PIS.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki