REKLAMA

CD Projekt większy niż Pekao. Nowy rekord notowań

Adam Torchała2019-12-23 13:32redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-12-23 13:32

Na poniedziałkowej sesji za notowane na GPW akcje CD Projektu płacono najwięcej w historii. Z obliczeń Bankier.pl wynika, że producent "Wiedźmina" pod względem kapitalizacji właśnie wyprzedził Bank Pekao i jest już piątą największą polską spółką na giełdzie. 

Na 26,7 mld zł wyceniany jest obecnie na giełdzie CD Projekt. Dzięki wzrostom notowanym od połowy grudnia spółka zdołała poprawić swoje historyczne maksima i wyprzedzić pod względem kapitalizacji Bank Pekao (26,2 mld zł), czyli gigant polskiej bankowości komercyjnej. Warto przypomnieć, że jeszcze w czerwcu 2018 roku CD Projekt wart był połowę Pekao, zaś na początku 2016 roku (a więc już po premierze "Wiedźmina 3") Pekao warte było aż 14 razy więcej od CD Projektu. Bank pozostaje jednak od dłuższego czasu w trendzie spadkowym, producent gier zaś regularnie śrubuje swoje maksima.

Porównanie kapitalizacji Pekao i CD Projektu (w mld zł) / Bloomberg Chartmaker

Ostatnie wzrosty CD Projektu wiązać można z premierą na Netfliksie serialu "Wiedźmin". Wprawdzie sam CD Projekt w produkcję zaangażowany nie był, jednak wiedźmińskie gry to obecnie najważniejsza marka, jaką ma CD Projekt, zainteresowanie serialem może więc przełożyć się i na kolejne zakupione gry. Szczególnie że wokół serialu było ostatnio sporo pozytywnego hałasu. W międzyczasie CD Projektowi udało się także dogadać z Andrzejem Sapkowskim, autorem książek, na których bazie powstała gra i serial. Mimo wcześniejszej umowy twórca postaci Geralta domagał się dodatkowych profitów, sprawę rozwiązano polubownie, nie podano jednak kwoty, jaką CD Projekt przekazał Sapkowskiemu.

Nie tylko "Wiedźmin"

Dla samego CD Projektu najważniejsza będzie jednak to, jak przyjęta zostanie inna gra. W kwietniu na sklepowe półki trafić ma "Cyberpunk 2077", który zdaniem wielu branżowych serwisów jest najbardziej wyczekiwaną grą roku na świecie. CD Projekt doceniony został także przez analityków. W październiku spółka trafiła na elitarną listę "50 spółek wartych obserwowania w 2020 roku" Bloomberga.

Wspomniane wyróżnienie oraz fakt wyprzedzenia Pekao pokazują jak wielka jest skala oczekiwań związana z "Cyberpunkiem", inwestorzy liczą jednak, że jeżeli gra okaże się sukcesem, spółkę czeka kolejny skok do przodu. Nie wszyscy podzielają jednak ten entuzjazm, nawet wśród przewidujących sukces "Cyberpunka". Przykładowo analitycy Ipopemy w grudniowym raporcie zalecili sprzedaż akcji spółki. "Postrzegamy inwestycję w CD Projekt jako bardziej ryzykowną w porównaniu do porównywalnych spółek spoza Polski, których wyniki oparte są o wiele franczyz growych, co sprawia, że są bardziej powtarzalne i bardziej przewidywalne" - napisano w rekomendacji.

CD Projekt to obecnie piąta największa polska spółka na giełdzie / CD Project

"Nie zaprzeczamy wysokiej potencjalnej sprzedaży 'Cyberpunk 2077' (oczekujemy sprzedaży 28 mln kopii w dwanaście miesięcy), zwracamy jednak uwagę, iż dotychczas podobny sukces udało się odnieść jedynie GTA V, które było kolejną częścią bardzo rozpoznawalnej serii oraz zawiera niezwykle popularny tryb rozgrywki online (obydwa czynniki postrzegamy jako przewagi wobec C2077)" - dodano.

CD Projekt jest obecnie piątą największą polską spółką na warszawskiej GPW. Wyprzedzają go tylko tacy giganci jak Orlen, PKO BP, Santander oraz PZU. Za plecami producenta "Wiedźmina" znajdują się zaś takie firmy jak Pekao, ING, KGHM, Lotos, PGNiG, LPP, czy mBank.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
rekin1986
CD projekt jest obecnie najbardziej przepłaconą spółką jaka jest notowana na Warszawskim parkiecie i nie ma się co obrażać tylko trzeba przyjąć wiadro zimnej wody na głowę

Kupowanie papieru w cenie zysk x 140 dywidenda x 280 i wartość księgowa x 28 to proszenie się o kłopoty

Wycena papieru powyżej
CD projekt jest obecnie najbardziej przepłaconą spółką jaka jest notowana na Warszawskim parkiecie i nie ma się co obrażać tylko trzeba przyjąć wiadro zimnej wody na głowę

Kupowanie papieru w cenie zysk x 140 dywidenda x 280 i wartość księgowa x 28 to proszenie się o kłopoty

Wycena papieru powyżej z x 20 dywidenda x 30 i wartość księgowa x 3,0 to już jest drogo

Czekać na dzień jak zanurkuje na 45 zł za papier

CD projekt nie ma szans na dorównanie bankom czy energetyce w oparciu o rzetelne wyceny

Przykład przychody CD projektu w ciągu roku ok 400 mln zł pekao ma wynik 9 mld zł przychodów gdzie i z czym do ludzi bądźmy poważni

Będzie taki sam huk jak był na petolinvest i jw construction na początek szał a potem gorzka pigułka
nie_lewacz_lemingu
dokładnie, jeśli bym je miał to sell asap, bo nie ma co ryzykować czy pójdą jeszcze do góry o 20, 50 czy 100 zł. jak w filmie: "bierz forsę i w nogi"
piotr_malkontent
Pan stworzył owce byśmy je strzygli... niech pracują, kupują i grają. Świata nie uratujesz.
micheel
Głupoty wypisujesz. CD Projekt jest znany prawie na całym świecie, a za dekadę każde dziecko na świecie będzie znało tą firmę. Pekao SA to lokalny bank, który nigdy nie będzie znaczył niczego za Polską miedzą, a jeszcze pod Pisowskim butem skończy jak SKOK od wydawania lewych kredytów swoim. Porównanie żałosne :)
kimdzongtusk
Czyli CD przejmie w Polsce sektor bankowy , a póżniej energetyczny ?
mb-1
i TVP, bo inaczej taki twór by nie upadł.
mb-1
Problemem Pekao jest głownie cały system oparty na Cobolu. Nie, że Cobol jest zły, tylko zna go obecnie garstka osób, które ciągnie naprawdę grubą kasę za obsługę.
tantael
Jeżeli myślisz że 50 programistów zarabiających po 50 k miesięcznie to problem dla banku, polecam wrócić do excela i policzyć na nowo ;) Nordea wydaje 100 razy tyle kasy na obsługę it :)
nie_lewacz_lemingu
No ale to tylko gra, a palić w kotłach trzeba. Gdybym miał te akcje to bym sprzedał od razu.
antonicaracal
Pl to kraj naiwnych udawaczy !

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki