REKLAMA
BADANIE

DB Energy widzi coraz większe zainteresowanie ofertą ze strony zagranicznych podmiotów

2023-03-02 15:40
publikacja
2023-03-02 15:40

DB Energy, działająca w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu, widzi coraz większe zainteresowanie swoją ofertą ze strony podmiotów za granicą - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki. Środki z emisji nowych akcji mają pomóc w rozwoju działalności w modelu inwestycyjnym, w tym ESCO.

DB Energy widzi coraz większe zainteresowanie ofertą ze strony zagranicznych podmiotów
DB Energy widzi coraz większe zainteresowanie ofertą ze strony zagranicznych podmiotów
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

DB Energy ruszyło z ofertą publiczną kierowaną do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, zakładającą emisję do 415.000 akcji serii D. Spółka chce pozyskać z oferty publicznej do 14 mln zł i w drugim kwartale przenieść się z NewConnect na rynek główny GPW.

"Oferta publiczna spółki to naturalna konsekwencja zwiększania skali działalności, zarówno liczby, jak i wartości projektów. Rynek efektywności energetycznej dynamicznie rośnie. Mamy dość dużo ciekawych zapytań od klientów na realizację projektów, zarówno w modelu generalnego wykonawstwa, jak i ESCO. Znacząca część środków, które chcemy pozyskać z emisji nowych akcji zostanie przeznaczona na rozwój tego segmentu" - powiedział PAP Biznes Łukasz Feldman, dyrektor finansowy DB Energy.

DB Energy realizuje projekty poprawy efektywności energetycznej w zakładach przemysłowych, od identyfikacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przez ich projektowanie i realizację, uwzględniając finansowanie w modelach ESCO (finansowanie długoterminowe) lub EPC (finansowanie na czas realizacji) po monitoring instalacji przemysłowych.

Wpływy z emisji mają zostać przeznaczone na rozwój działalności w modelu inwestycyjnym, w tym modelu ESCO (11 mln zł), intensyfikację działań związanych z internacjonalizacją (2 mln zł) i kontynuację prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (1 mln zł).

"Nasza współpraca z Susi Partners ma wymogi formalne, w tym minimalną wielkość projektu, więc szereg mniejszych projektów nie kwalifikował się do uzyskania takiego wsparcia finansowego w ramach współpracy z tą instytucją w modelu ESCO, a chcielibyśmy takie projekty też realizować. Zamierzamy zatem wpływy z emisji przeznaczyć na sfinansowanie tych projektów" - powiedział Łukasz Feldman.

"Od rozmów z klientami zależeć będzie, czy będziemy realizować więcej projektów w generalnym wykonawstwie, czy w ESCO. Klienci zgłaszają zainteresowanie realizacją projektów w obu modelach" - dodał dyrektor.

Firma chce mocniej zaistnieć na rynkach zagranicznych

"Jednym z naszych celów strategicznych jest internacjonalizacja naszej działalności. Coraz mocniej wychodzimy na rynki zagraniczne. Potrzebujemy więc środków na ten rozwój. Ponadto wcześniejsze wejście spółki na NewConnect, a teraz jej przejście na rynek główny GPW ma na celu poprawę rozpoznawalności spółki, pokazanie jej wiarygodności dla partnerów zagranicznych" - powiedział PAP Biznes wiceprezes DB Energy, Dominik Brach.

Jak wskazał, zarządzający korporacjami przemysłowymi mają świadomość potrzeby transformacji energetycznej. Są zainteresowani, by wdrażać rozwiązania we wszystkich swoich zakładach, a nie tylko w Polsce.

"Najczęściej też najpierw musimy zrobić dla takiej korporacji +proof of concept+ i dopiero wtedy mamy możliwość przeskalowania rozwiązań na kolejne zakłady. Ten proces się zaczął, ale będzie rozłożony w czasie" - powiedział wiceprezes.

Rozmowy na temat projektów za granicą trwają, zainteresowanie jest coraz większe

"Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie naszą ofertą ze strony podmiotów za granicą. Prowadzimy szereg rozmów w tym zakresie. To następstwo działalności naszej niemieckiej spółki, która realizowała projekty audytowe na rzecz partnerów z różnych krajów UE. Zaczyna to przynosić wymierne rezultaty w postaci konkretnych rozmów na temat inwestycji" - powiedział dyrektor Łukasz Feldman.

"Realizacja przedsięwzięć będzie się rozkładać w czasie, bo z jednej strony procesy decyzyjne w dużych koncernach trwają, a z drugiej dotyczą często projektów w różnych częściach Europy i musimy inaczej rozplanować kwestie logistyczne" - dodał dyrektor.

W środę DB Energy poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego z EFESO Consulting. Firmy chcą zawiązać i rozwijać działalności joint venture oraz wspólnie świadczyć usługi efektywności energetycznej w przemyśle na rynku międzynarodowym.

"Mamy też cały czas zapytania z Polski, wszystko nabiera tempa. Widzimy większe zainteresowanie podmiotów, które od stycznia 2023 płacą więcej za energię" - powiedział dyrektor finansowy.

DB Energy odnotowało w roku obrotowym 2021/2022 8,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2,5 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 11,5 mln zł wobec 3,4 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 12,2 mln zł, co oznacza wzrost o 198 proc. rdr. Spółka nie opublikowała w prospekcie prognoz.

Od 2019 roku na rynku dużo się wydarzyło, co wpłynęło negatywnie na działalność przedsiębiorstw

"Od naszego debiutu na NewConnect w 2019 roku na rynku dużo się wydarzyło, co wpłynęło negatywnie na działalność przedsiębiorstw i utrudniło ich transformację energetyczną. Pandemia spowodowała, że wiele firm przemysłowych się pozamykało na dłuższy czas, a potem nie myślało o inwestycjach. Później problemy eskalowały po wybuchu wojny w Ukrainie. Mimo to notowaliśmy mocne wzrosty wyników, a w ubiegłym roku wyniki były rekordowe" - powiedział Łukasz Feldman.

"Pewnie ciężko będzie utrzymać taką dynamikę wzrostu wyników jak w ubiegłym roku, bo wzrosty były trzycyfrowe, ale naszym celem jest dalszy wzrost mimo niestabilnego otoczenia. Gdy rynek się ustabilizuje, to tylko nam pomoże, bo procesy decyzyjne w firmach wrócą na właściwe tory. Teraz przedsiębiorcy są jeszcze ostrożni, ale nie wynika to z braku racjonalności i opłacalności projektów, ale z obaw przed dalszą zmiennością rynkową" - dodał dyrektor.

"Zaangażowanie spółki w realizację projektów ESCO ma spowodować, że zbudujemy sobie portfel projektów i wypracujemy znaczącą bazę cash flow na wiele lat" - powiedział wiceprezes Dominik Brach.

Zarząd będzie rekomendował niewypłacenie dywidendy

Firma podała w prospekcie emisyjnym, że jej zarząd będzie rekomendował akcjonariuszom niewypłacenie dywidendy w ciągu najbliższych trzech lat, a zyski będą reinwestowane w celu zoptymalizowania rozwoju spółki. W przyszłości intencją zarządu będzie, w zależności od bieżącej sytuacji finansowej i zapotrzebowania na gotówkę, rekomendowanie wypłaty części wypracowanego przez spółkę zysku netto na wypłatę dywidendy.

"Nie przewidujemy dywidendy w najbliższych latach, skupiamy się na budowaniu wartości spółki. Całość środków z emisji będzie przeznaczona na rozwój biznesu, traktujemy się jako spółkę wzrostową" - powiedział Łukasz Feldman.

"Miniony rok pokazał bardzo dużą zmienność na rynku cen energii, a następstwem tego są działania biznesu wokół transformacji energetycznej. Będą one implementowane w horyzoncie wieloletnim. To będzie stymulować nasz rozwój. Nie jesteśmy spółką jednego sezonu, ale budujemy pozycję rynkową długoterminowo" - dodał dyrektor finansowy.

Zapisy w transzy inwestorów detalicznych przyjmowane będą od 20 do 29 marca. Od 20 do 30 marca trwać będzie budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. 30 marca opublikowana ma zostać cena emisyjna. W dniach 31 marca - 4 kwietnia zaplanowano przyjmowanie zapisów inwestorów instytucjonalnych. Przydział akcji przewidziany jest na 6 kwietnia.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki