Czytam, oglądam, polecam. Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, analityk SpotData

2020-06-19 12:00
publikacja
2020-06-19 12:00
Czytam, oglądam, polecam. Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, analityk SpotData
Czytam, oglądam, polecam. Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, analityk SpotData
/ Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których redakcja Bankier.pl i jej goście specjalni dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Podpowiadamy, co naszym zdaniem warto obejrzeć, przeczytać czy posłuchać, jeśli jesteście ciekawi gospodarczego wymiaru świata.

W dzisiejszym odcinku swoimi rekomendacjami dzieli się z Państwem Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl i analityk SpotData.

#1 Książka "Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą"

Autor: Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund

Przeczytałam tę książkę rok temu i zdałam sobie sprawę, że idea, która mi przyświecała przy tworzeniu projektu ciekaweliczby.pl (ma już ponad 3 lata), była również podstawą "Factfulness". Chodzi o pokazanie prawdziwego obrazu różnych zjawisk, ale  przez pryzmat faktów i danych, a także o walkę z ignorancją i wyciąganiem wniosków wyłącznie na bazie opinii czy stereotypów.

Ja w projekcie skupiam się głównie na kwestiach dotyczących Polski, Factfulness – świata. Książka pokazuje, że świat jest lepszy, niż myślimy i konfrontuje naszą wiedzę z faktami. Czy wiemy, jaki procent rocznych dzieci na świecie jest poddany szczepieniom albo jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową w krajach o niskich dochodach? Świat się zmienia szybciej niż nasza wiedza o nim.

Factfulness pokazuje, jak ulegamy takim instynktom jak: generalizowanie, strach, wyolbrzymianie czy pojedyncza perspektywa. To, że stacje newsowe mówią ciągle o wypadkach, zabójstwach czy katastrofach nie znaczy, że ich jest więcej. Po prostu wiele lat temu te stacje nie istniały, więc my nie byliśmy bombardowani takimi złymi informacjami prawie 24 h na dobę. Książkę powinien przeczytać każdy, kto chce lepiej zrozumieć otaczający świat, krytyczniej spojrzeć na serwowane nam „newsy”, a pseudonauki i fake newsy chciałby zastąpić realną wiedzą.

#2 Książka "Człowiek w poszukiwaniu sensu"

Autor: Viktor E. Frankl

To jedna z najbardziej poruszających książek, jakie przeczytałam. Przedstawia wstrząsający opis osobistych przeżyć Frankla z obozów koncentracyjnych. Jednak wydźwięk tej książki jest bardzo pozytywny, dający siłę i nadzieję. Na bazie doświadczeń Frankl stworzył nurt psychoterapii - logoterapię, w myśl której każdy człowiek osobiście decyduje, czy w danej sytuacji, nawet tragicznej, zachowa się przyzwoicie i z godnością, czy też wyzbędzie się wszelkich hamulców i zachowa podle. Te wnioski mają odniesienie nie tylko do naszego życia prywatnego, ale i tego jak postępujemy w biznesie.

Frankl pokazuje, że człowiek zawsze ma możliwość przekucia porażki i tragedii w zwycięstwo oraz może odnaleźć w tym sens. Książka zawiera  wiele zdań, które spokojnie można sobie wywiesić jako motto na ścianie: „Nikt nie ma prawa źle postępować, nawet jeśli sam został źle potraktowany”, „Człowiek zdolny jest zmieniać świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmieniać siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne”.

#3 Film "Brexit"

„Brexit” na HBO Go to oparty na faktach film, pokazujący kulisy kampanii referendalnej za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przedstawia jak robiono kampanię „od kuchni”, do jakich metod się posuwano i jak wykorzystywano dane, by mikrotargetować przekazy w Internecie pod osoby, które wcześniej nie uczestniczyły w wyborach. „Brexit” pokazuje jak trudno przebić się z wiarygodnym przekazem opartym na faktach, gdy po drugiej stronie mamy do czynienia z algorytmami, fake newsami i przekazem pobudzającym pierwotne instynkty, takie jak strach i nienawiść.

Film niezwykle ważny, pomaga lepiej zrozumieć przelewającą się przez świat falę populizmu. Zmusza on również do zastanowienia się, czy po osiągnięciu doraźnych celów faktycznie chcemy żyć w kulturze, w której nikt nikomu nie ufa, odrzuca się wiedzę i rozsądek, a dane wykorzystuje się, by innymi manipulować.

Co zdaniem Państwa warto teraz obejrzeć lub przeczytać? Czekamy na rekomendacje w komentarzach!

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
„nie byliśmy bombardowani takimi złymi informacjami prawie 24 h na dobę.” Taka jest prawda, nie bombardowano nas 24 godziny na dobę o postępach LGBT i jak i kiedy rozpoczynać współżycie oraz jak uprawiać samogwałt, a przecież te zachowania istnieją od początku świata. Ale ja nie jestem za tym aby mnie i moje dzieci „nie byliśmy bombardowani takimi złymi informacjami prawie 24 h na dobę.” Taka jest prawda, nie bombardowano nas 24 godziny na dobę o postępach LGBT i jak i kiedy rozpoczynać współżycie oraz jak uprawiać samogwałt, a przecież te zachowania istnieją od początku świata. Ale ja nie jestem za tym aby mnie i moje dzieci na siłę uświadamiano jaki to ja jestem cofnięty w rozwoju i że nie macham przyjaźnie klaun-ującym LGBT i wyuzdanym pochodom ulicznym. Jak również kongres USA i policja nie klękała przed czarnymi i ubierała się w afrykańskie szaty. To jest groteska która prowadzi cały świat do wielkiej rozpierdaki. Również nie pamiętam aby jakiś polityk Niemiecki witał nachodzców chlebem i solom w swoim kraju, jednocześnie prowadząc cały kraj do degradacji obyczajowo społecznej. Przykłady można mnożyć. Ludzie jakoś byli inni i wsłuchiwali się w swój zdrowy rozsądek, którego teraz mas-media nas pobawiły. A już biblijnym wydarzeniem jest obecnie pierdylionowe zadłużenie świata które nigdy nie wystąpiło na tak pierdylion-ową skalę w historii i w prostej linii wywoła wojnę światową.
grzechu_comeback
Ach, jeszcze jedno. Gdy ktoś DUMNIE podkreśla słowo FAKTY, to od razu przypomina mi się taki żart, którego można streścić jako T V N..... czyli w tym przypadku byłbym równie ostrożny w BEZkrytycznym odbiorze tego, co ZACHÓD napisał ;)
grzechu_comeback
Droga pani! Ja jednak dłużej chodzę po TYM świecie i pamiętam czasy, gdy samochód był niebywałym luksusem. Dziś nie ma gdzie zaparkować. Proszę mi nie wmawiać, że wzrost liczby pojazdów to tylko porównywalna liczba wypadków. Z innej beczki. Pamiętam czasy, gdy szeptano na widok ludzi którzy sięgali po coś, co Droga pani! Ja jednak dłużej chodzę po TYM świecie i pamiętam czasy, gdy samochód był niebywałym luksusem. Dziś nie ma gdzie zaparkować. Proszę mi nie wmawiać, że wzrost liczby pojazdów to tylko porównywalna liczba wypadków. Z innej beczki. Pamiętam czasy, gdy szeptano na widok ludzi którzy sięgali po coś, co dziś nazywa się tylko miękkim. Ba! Mówi się o LEGALIZACJI! A śmierć od "dopalacza" to w sumie szara proza życia. A "srelity" mają nie tylko białe noski, ale nawet całe twarze. Aby analizować dane, to trzeba je mieć! Proszę mi nie wmawiać, że dane sprzed np. 60 ciu, czy w przypadku POLSKI, choćby 30stu są równie szeroko dostępne jak dziś. W jednym się zgodzę - MENDia. POLSKA miała się już dawno zawalić a wszelkie deficyty miały sięgnąć Księżyca. Jedynie gigantyczne bezrobocie, dziury w Vat, energetyczne haracze itd. to był cud i miód malina, BO.... jedynie słuszna władzunia rządziła. ŚWIAT się "luzuje" i coś takiego jak np. drags..x, czy darkro..my (wczesna pora) są objawem "otwartości" i równości....a ABORCJA, bardziej dostępna niż wafelek, bo za niego trzeba zapłacić.
Popieram kierunek - czytać warto. Jednak warto się spieszyć, bo już sama opinia powoduje ZAKAZ sprzedaży książki....... TU, nad Wisłą się to dzieje, nie za A.H.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki