Czaputowicz: W RB ONZ jednym z priorytetów Polski umocnienie prawa międzynarodowego

Umocnienie prawa międzynarodowego jako podstawy relacji między państwami, ochrona ludności cywilnej i wsparcie mniejszości narodowych to priorytety Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 roku i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia.

Podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym szef MSZ podsumował wcześniejsze przewodnictwo Polski w RB ONZ; zarysował także cele i priorytety na miesięczne przewodnictwo, które rozpocznie się 1 sierpnia.

Czaputowicz podkreślał, że priorytetem Polski w trakcie pierwszej prezydencji w ubiegłym roku było m.in. promowanie zgodności działań z prawem międzynarodowym, ochrona ludności cywilnej w obszarach wojennych, w tym przede wszystkim dzieci, kobiet, osób niepełnosprawnych i przedstawicieli mniejszości religijnych.

Przypomniał również, że z perspektywy Polski RB ONZ przyjęła pierwszą rezolucję dotyczącą sytuacji osób niepełnosprawnych w regionach objętych działaniami wojennymi. W samej rezolucji - jak mówił - podkreślono konieczność zapewnienia pomocy humanitarnej i psychologicznej osobom niepełnosprawnym w regionach objętych działaniami wojennymi. Akcentował także wymiar regionalny aktywności Polski w sektorze bezpieczeństwa, w tym zaangażowanie w sytuację na Ukrainie czy Gruzji.

Na briefingu dla dziennikarzy szef MSZ podkreślił, że celem Polski w RB ONZ jest "umocnienie prawa międzynarodowego jako podstawy relacji między państwami, ochrona ludności cywilnej w konfliktach, wsparcie dla mniejszości narodowych, ochrona praw człowieka".

Poinformował, że Polska zaplanowała debatę 2 sierpnia na temat dzieci w konfliktach zbrojnych, briefing wysokiego szczebla 13 sierpnia w sprawie prawa humanitarnego, debatę 20 sierpnia na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz 22 sierpnia spotkanie dotyczące praw osób należących do mniejszości religijnych.

Szef MSZ przypomniał również o ustanowieniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski 20 sierpnia jako międzynarodowego dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy na tle religijnym. "Uważamy, że wolność religijna jest podstawową wolnością, z której możemy inny wolności wywodzić" - mówił Czaputowicz.

"To szczególnie ważne dla Polski, państwa chrześcijańskiego, obrona chrześcijan w konfliktach zbrojnych. To jest naszym zdaniem podstawowe zadanie społeczności międzynarodowej" - dodał.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 roku i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia.

RB ONZ jest jednym z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwo na świecie. RB ONZ, podobnie jak Zgromadzenie Ogólne może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz dziewięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnie kadencje, zgodnie z kluczem regionalnym (5 państw z Afryki i Azji, 2 z Ameryki Łacińskiej, 2 z Europy Zachodniej i 1 z Europy Wschodniej).

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 r. (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83 oraz 1996-97. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil