REKLAMA

Chmurowa rewolucja zmienia rynek pracy. Zyskają nie tylko specjaliści IT

2016-08-18 07:01
publikacja
2016-08-18 07:01
YAY Foto

Cloud computing, czyli rozwiązania chmury obliczeniowej, szturmem zdobywają kolejne dziedziny biznesu. Obawy, że zagrozi to miejscom pracy są bezpodstawne - podkreślają przedstawiciele spółki ATM. Chmurowa rewolucja oznacza bowiem nowe miejsca pracy i ogólny wzrost zatrudnienia oraz efektywności pracowników.

- Chmura obliczeniowa to obszar, który zasadniczo wpływa na rynek pracy. To nie znaczy jednak, że należy się spodziewać redukcji zatrudnienia w firmach i instytucjach, wręcz przeciwnie - mówi agencji informacyjnej Newseria Robert Zaklika, wiceprezes zarządu firmy ATM SA, operatora marki Atman. - Wzrośnie zapotrzebowanie zarówno na pracowników, którzy są bezpośrednio związani z tworzeniem chmury, jak i pracowników obsługujących systemy chmurowe.

Najbardziej korzystają na tym specjaliści IT. W międzynarodowym serwisie Indeed pula ofert pracy dla inżynierów chmury obliczeniowej przekracza nawet 29 tys., przewyższając np. liczbę wakatów dla doradców finansowych czy specjalistów HR. Na serwisach publikujących oferty pracy w Polsce fraza „cloud computing” prowadzi do zdecydowanie większej liczby wyników niż w przypadku inżyniera aplikacji czy specjalisty CRM, nie mówiąc o tradycyjnych zawodach.

- Duże korporacje zaczynają skłaniać się ku rozwiązaniom chmurowym. Szybko adaptują technologie cloudowe przede wszystkim firmy, których działalność silnie związana jest nowymi technologiami. Przykładem mogą być banki, które łączą chmurę z big data - wymienia Zaklika. - Również segment e-administracji zaczyna się powoli rozwijać w tym kierunku. Podobnie przemysł i produkcja, gdzie środowiska chmurowe stosuje się coraz częściej.

Firma badawcza IDC stwierdza jednoznacznie, że dzięki wdrażaniu rozwiązań chmurowych na przestrzeni ostatnich kilku lat przedsiębiorstwa co roku zdecydowanie zwiększały swoje przychody. Z kolei większe budżety pozwalały na inwestycje i systematyczny wzrost zatrudnienia. Według danych rynkowych w ubiegłym roku na świecie w związku z chmurową rewolucją przybyło 7,5 mln miejsc pracy w sektorze małych i średnich firm (MŚP), a w korporacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników nawet 6,3 mln. 

- Dzięki chmurze będzie rósł popyt nie tylko na zawody związane z jej tworzeniem i utrzymaniem, lecz także na profesje związane z rozwojem sprzedaży rozwiązań cloudowych - ocenia wiceprezes ATM. - To dotyczy też Atmana, który będzie silnie ukierunkowany na sprzedaż, w związku z czym będzie potrzebował nowych handlowców.

Według Gartnera globalne wydatki związane z migracją firm do chmury wyniosą 216 mld dolarów do 2020 r. Z kolei z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej, można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i zwiększyć PKB Unii o 1 proc. rocznie do 2020 roku.

- Rynek chmurowy rozwija się szybko, cały czas potrzeba więc nowych pracowników. Rolą państwa jest to, by tworzyć w szkolnictwie kierunki, na których będą się kształcić inżynierowie - specjaliści od chmury. Ważne są również działania samych przedsiębiorców i przekwalifikowanie dotychczasowych pracowników - stwierdza Zaklika. - Dzięki temu będą oni w stanie zaspokajać bieżące potrzeby kadrowe, mimo że kształcenie wymaga trochę czasu. Przewidujemy, że za 2-3 lata liczba specjalistów w obszarze chmury obliczeniowej będzie już odpowiednia.

W związku z rozwojem chmury ATM prognozuje wzrost zatrudnienia również w innych segmentach rynku, co potwierdzają już napływające globalne dane. W ostatnich latach chmura umożliwiła stworzenie 2,5 mln nowych miejsc pracy w sektorze mediów i komunikacji. Blisko 1,5 mln osób zostało zatrudnionych w bankowości, a 1,3 mln w produkcji. Cyfryzacja stworzyła ponad 700 tys. miejsc pracy w edukacji, handlu (ponad 600 tys.), administracji (ponad 0,5 mln) czy służbie zdrowia (ponad 350 tys.).

- Te trendy będą zyskiwać na znaczeniu, gdy firmy przesuną budżety do tej pory przeznaczane na utrzymanie własnych zasobów informatycznych, na wynagrodzenia dla nowych pracowników, którzy będą szerzej świadczyli usługi - stwierdza Zaklika. - Tym bardziej że atutem chmury jest również mobilność. Modna jest w tej chwili telepraca. Z rozwiązań chmurowych można korzystać na telefonach i tabletach, łączyć się z firmowym serwerem z dowolnego miejsca. Dzięki temu pracownicy stają się bardziej wydajni.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~wiatraczek
CHMURA to jak te znane aktorki co im zdjecia gole wykradli z chmury, CO TO JE MIALY W TELEFONIE, ale na serwerze 3000 km dalej.
~Obywatel
Ten artykul to zwykla reklama a chmura to sciema. Komu ma sie to oplacac i komu ma byc przydatne. Mozna przeczytac w sieci opinie mbanku na ten temat.
~pa
Na tym się za bardzo nie znam, ale tak na najbardziej ogólnym poziomie to czy ta cała "chmura" to nie jest po prostu przestrzeń na cudzym serwerze, poza własną kontrolą? I np. instytucja finansowa miałaby na tym polegać? Uczyńmy banki JESZCZE bezpieczniejszymi? :D
~uber
Artykuł tendencyjny. Tak jakby chmura rozwiązywała wszystkie problemy świata :P Wyoutsoursować można wszystko tylko czy zawsze musi się to opłacać?
~niepelnosprawny_org
reklama tego typu to nie najlepsza praktyka, ogromne wszystko: możliwośći, ceny, kradzież, wykorzystanie danych (poufnych), terroryzm itp....
~Calc
2,5 mln miejsc pracy, czyli ok. co 10-ty pracujący Polak pracuje na nowym stanowisku ostatnio stworzonym przez chmurę. To już wiemy, skąd ten spadek bezrobocia.
~zez
Chmura to MNIEJ miejsc pracy dla administratorów systemów i sieci i generalnie wszystkich z IT ktorzy pracują w "utrzymaniu". Kto twierdzi inaczej ten kłamie. Poza tym globalizacja już dawno dopadła IT, w Polsce tego jeszcze nie widać, ale tylko dlatego, że Polacy są tylko niewiele drożsi niż Hindusi
~ronin
To wszystko wskazuje na lekki przerost tresci nad formą, modna jest chmura ktora jest niczym innym jak umieszczną gdzieś -niewiadomo gdzie wielką "farmą" serwerów. Więc nie jest tak ze jest cos z niczego. Fizyczny serwer musi być, to jaka jest roznica - i jeszcze te dodatkowe zatrudnienia specjalistów od obsługi To wszystko wskazuje na lekki przerost tresci nad formą, modna jest chmura ktora jest niczym innym jak umieszczną gdzieś -niewiadomo gdzie wielką "farmą" serwerów. Więc nie jest tak ze jest cos z niczego. Fizyczny serwer musi być, to jaka jest roznica - i jeszcze te dodatkowe zatrudnienia specjalistów od obsługi "cloud"-ów . Jaka jest róznica z serwerem stojącym w firmie ? A banki ktore tez mają sie przenosić w "Chmurę" - co z bezpieczenstwem danych- czy wiekszą kontrolę ma sie nad wlasną serwerownią czy tez nad taką ktora niewiadomo gdzie jest?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki