REKLAMA
DZIEŃ UE

Chmura wg badania IBM CIO Study

2011-06-10 08:00
publikacja
2011-06-10 08:00
Z badania przeprowadzonego przez IBM na grupie ponad 3000 dyrektorów działów IT wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat, 60% organizacji zamierza wprowadzić rozwiązania opartych na chmurze. W opinii respondentów doprowadzi to do dalszego rozwoju ich firm i pozwali osiągnąć przewagę konkurencyjną. W stosunku do badania przeprowadzonego w 2009 roku podwoiła się liczba CIO, którzy chcą wprowadzić rozwiązania cloud computing, co świadczy o tym, że sprawdzają się one w wielu firmach na całym świecie.

Ponieważ popyt na coraz większe ilości informacji stale rośnie, firmy poszukują prostego i bezpośredniego dostępu do danych i aplikacji. Cloud computing redukuje koszty infrastruktury komputerowej i sprawia, że dane są dostępne z każdego miejsca o dowolnej porze. Początkowo przetwarzanie w chmurze używane było, jako wsparcie dla wdrożeń wewnątrz firmy. Teraz jednak stanowi wspólne narzędzie dla organizacji oraz jej partnerów biznesowych i klientów.
W 2009 roku tylko jedna trzecia respondentów twierdziła, że planuje wdrożyć cloud computing, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Tegoroczne badanie pokazuje gwałtowny wzrost zainteresowania przetwarzaniem w chmurze, szczególnie w dziedzinie mediów i rozrywki, gdzie chęć wdrożenia takiego rozwiązania deklaruje aż 73% ankietowanych. Duży wzrost zainteresowania dostrzegalny jest także w sektorze motoryzacyjnym (70%)
i telekomunikacyjnym (69%).

Co sądzą CIO’s

Z badania IBM wynika ponadto, że więcej niż 4 na 5 dyrektorów IT na świecie (83%) postrzega narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence, jako priorytety dla swojego przedsiębiorstwa. Dlatego firmy szukają sposobów oddziaływania na stale rosnącą ilość danych, które są w ich dyspozycji. CIO przykładają również uwagę do rozwiązań mobilnych, co wynika z konieczności nadążenia za szybko rozwijającym się rynkiem. Urządzenia mobilne
z rozszerzoną funkcjonalnością oraz aplikacje wspierające działalność biznesową i nowe możliwości rynkowe stały się bardzo popularne. W związku z tym komputery przenośne i rozwiązania mobilne są postrzegane, jako kluczowe przez ponad trzy-czwarte badanych (74%). To o 6% więcej niż w 2009 roku.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kluczowe branże

 • Narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence cieszą się największym zainteresowaniem branży chemicznej i naftowej, produktów konsumenckich i zdrowotnej. Dla każdego z tych segmentów odpowiednio 91%, 89%
  i 86% dyrektorów IT przyznało, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat planuje wdrożyć narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence, co ma doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności.
 • Z rozwiązań mobilnych najczęściej korzystają firmy z branży turystycznej (91%), medialnej i rozrywkowej (86%) oraz przemysłowej (82%).
 • Zarządzanie ryzykiem jest jednym z najpoważniejszych zagadnień w branży finansowej
  i bankowej. Ponad 80 procent dyrektorów IT przyznało, że koncentrują na nim swoją uwagę.

Badania przeprowadzone przez IBM w 2011 roku są wynikiem wywiadów bezpośrednich, z dyrektorami IT różnej wielkości przedsiębiorstw, z 18 branż i 71 krajów na całym świecie. Badanie zatytułowane "The Essential CIO" prezentuje strategiczną rolę, jaką odgrywają dyrektorzy IT - liderzy innowacji i rozwoju. Badanie zostało przeprowadzone z okazji 100-lecia firmy IBM, w celu podkreślenia roli, jaką odegrała ona w dostarczaniu usług dla dyrektorów IT w latach 50. i 60. - wczesnej fazie przemysłu komputerowego.

"Ponieważ technologia coraz bardziej staje się zarówno wyznacznikiem konkurencyjności, jak i poziomu zaawansowania danego przedsiębiorstwa, rola dyrektorów IT jeszcze nigdy nie była tak znacząca. Badanie to potwierdza, że IT może wspierać przedsiębiorstwa w ich dążeniach do zdobycia pozycji lidera. Sukces osiągną te firmy, które zrozumieją i będą w stanie wykorzystać potęgę drzemiącą w technologiach takich jak chmury, narzędzia analityczne czy mobilne" – powiedział Andrzej Więckiewicz, Dyrektor Działu Usług IT w IBM Polska.

Pozostałewnioski płynące z badania:

 • Ponad 80% dyrektorów IT planuje wprowadzić uproszczenia procesów wewnętrznych.
 • Po raz pierwszy, wizja rozwoju dyrektorów IT jest spójna z dyrektorami generalnymi. Kluczowym jest dla nich wzmacnianie relacji z klientami, rozwój umiejętności pracowników i uzyskiwanie informacji ze zgromadzonych danych.
 • W celu przekształcenia dużej ilości danych w informacje praktyczne, poszukiwane są innowacyjne metody i narzędzia. Dotyczy to zarówno problemów z zarządzaniem kluczowymi danymi (68%) czy analizą profilu klienta (66%), jak i hurtowni danych, paneli wizualnych (64%) czy możliwości wyszukiwania (59%).
 • CIO nie jest już postrzegany jako "szef komputerowych mechaników", ale jako specjalista od technologii posiadający wiedzę na temat złożonych systemów informacyjnych.
 • Przedsiębiorstwa ograniczają koszty, dlatego dyrektorzy IT starają się wykazać kreatywnością i innowacyjnością utrzymując ten sam poziom świadczonych usług.

Narzędzia analityczne, cloud computing i rozwiązania mobilne są głównym obszarem zainteresowań dyrektorów IT. W ich opinii inne obszary zajmują mniej czasu, co nie znaczy, że są mniej istotne. Wirtualizacja, zarządzanie ryzykiem i zgodność zajmują dalsze miejsca na „liście przyszłych zadań” CIO. Wynika to z faktu, że są one przeznaczone do powszechnego użytku (nie należą do ścisłych obowiązków dyrektorów IT) i ryzyko z nimi związane zostaje przekierowane do odpowiedniego departamentu.

Raport wyjaśnia również szereg zaleceń, począwszy od strategicznych działań biznesowych, jak i kluczowych technologii, które mogą zaimplementować dyrektorzy IT, bazując na informacjach zawartych w badaniu. Pełne wyniki badania i wywiadów dostępne są na stronie: www.ibm.com/ciostudy.

Na temat badania IBM 2011 CIO           
Badanie 2011 CIO jest częścią programu IBM C-Suite Study Series. Opublikowany przez Instytut Wartości Biznesowej IBM, C-Suite Study Series zawiera pogłębione informacje na temat dyrektorów generalnych, dyrektorów finansowych, dyrektorów HR i – bardzo często – dyrektorów ds. łańcucha dostaw. Badanie CIO zawiera ponad 3,000 wywiadów osobistych, przeprowadzonych w ciągu czterech miesięcy od października 2010 roku do stycznia 2011 roku. Oprócz opinii respondentów przy tworzeniu badania, IBM wykorzystał wskaźniki finansowe, statystycznei szczegółowe analizy.

 • Polska edycja raportu będzie dostępna we wrześniu 2011 r.


Cezary Tchorek-Helm/IBM

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki