Chiny odbijają od dołka?

Z Chin nadchodzą kolejne zaskakujące dane, świadczące o poprawie koniunktury gospodarczej za Murem. Przemysł przyspiesza, a konsumenci wydają więcej.

Listopadowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Państwie Środka okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań analityków. Produkcja zwiększyła się o 6,2 proc. rdr (prognoza: 5 proc.), a sprzedaż - o 8 proc. rdr (7,6 proc.). W obu przypadkach było to mocne odbicie po październiku i najwyższe odczyty od czerwca. Z kolei inwestycje w aglomeracjach miejskich wzrosły w pierwszych jedenastu miesiącach roku o 5,2 proc., tyle samo co przed miesiącem. Inwestycje infrastrukturalne spowolniły do 4 proc. z 4,2 proc. w październiku.

(Bankier.pl)

To nie pierwsze dane sygnalizujące ożywienie koniunktury na finiszu roku. Odwrócenie cyklu w Chinach pokazuje indeks wyprzedzający koniunktury OECD. Po 6 miesiącach oficjalny PMI dla chińskiego sektora przemysłowego w końcu wynurzył się ponad 50 pkt. Z kolei wskaźnik Caixinu sygnalizuje już najsilniejsze ożywienie od 3 lat.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Nieco mniej optymistyczne są dane z sektora nieruchomości. Spośród 70 największych miast ceny nowych mieszkań wzrosły tylko w 44, wobec 50 przed miesiącem.

Lepsze od oczekiwań dane za listopad nie zmieniają również szerszych perspektyw chińskiej gospodarki, która wraz ze wzrostem wielkości (i nabierania długu) naturalnie spowalnia. Czasy wzrostu realnego PKB o 10 proc. rocznie odeszły już do lamusa. Listopadowe dane mogły podbić słabe wyniki w październiku (w przypadku przemysłu) i szał zakupowy w dzień singla.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 9 tristans

dla chin nadchodzi nowy etap rozwoju - konsumpcja na kredyt. Państwa które nie będą chciały kupować chińskich produktów lub będą się domagały spłaty pożyczek, spotkają się z sankcjami lub chińską armią.

! Odpowiedz
14 33 ajwaj

póki co to Chiny pozyczaja i inwestuja u innych np. USA 1 300 mld $

A przez 5 000 lat Chiny siedza za murem i nie atakuja innych, kal-boje przez swoje 150 lat wywolali 200+ wojen, agresji otwartych i zakamuflowanych pt. "demokratyzacji" np.

! Odpowiedz
14 19 sauk

Nie wiem, kto interpretuje te wykresy. Niejako zawodowo zajmuje się analizą szeregów czasowych i uważam, że z danych zaprezentowanych na pierwszym rysunku nijak nie da się wyciągnąć wniosków o jakimkolwiek odbiciu. Widać dość wysokie fluktuacje z miesiąca na miesiąc ale długowalowy trend jest ewidentnie spadkowy.

! Odpowiedz
11 25 ajwaj

Cós nie doczytales > autor

""Produkcja zwiększyła się o 6,2 proc. rdr (prognoza: 5 proc.), a sprzedaż - o 8 proc. rdr (7,6 proc.)"" (rok do roku)

= Chiny ida jak przecinak od lat, a UE karleje. Bedzie zielona pustynia z ludnoscia arabsko-afrykanska

! Odpowiedz
0 6 janusz26904029

Interpretuje się rok do roku, ze względu na sezonowość miesięcy przed nowym rokiem. Chińczycy obchodzą nowy rok i na ten czas produkuje się więcej.

! Odpowiedz
8 9 sdcs

Przede wszystkim te dane mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, komuniści masowo fałszują dane gospodarcze. Rzeczywiste wskaźniki są znacznie gorsze.

! Odpowiedz
3 7 ajwaj odpowiada sdcs

Zródlo?

Pani Zenia z magla :):):)

! Odpowiedz
9 27 kolumb1234

30 lat temu byliśmy na ówczesnym poziomie co Chiny smutne

! Odpowiedz
18 14 grzegorzkubik

Nie widzę dobrych danych dla Chin. Delikatne odbicie po danych kryzysowych. Przecież nawet tu od dłuższego czasu pisze się o kryzysie w chińskiej gospodarce.

! Odpowiedz
13 26 ajwaj

Cós nie zrozumiales, w Niemczech przemysl w recesji, a bedzie gorzej (klimat-eko) a u Chinskiego Smoka

""Produkcja zwiększyła się o 6,2 proc. rdr (prognoza: 5 proc.), a sprzedaż - o 8 proc. rdr (7,6 proc.)"" (rok do roku)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil