REKLAMA

Chiny hamują. Dlaczego?

Ignacy Morawski2021-09-16 10:13główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-09-16 10:13
Chiny hamują. Dlaczego?
Chiny hamują. Dlaczego?
/ Reuters

Chińska gospodarka, która potężnie wybiła się w ostatnim roku z recesyjnego dołka, wykazuje oznaki czkawki.

Ostatnie dane makroekonomiczne z tego kraju są wyraźnie gorsze — hamują produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Wiele wskazuje jednak, że w dużej mierze hamowanie jest wynikiem ograniczeń po stronie zdolności produkcyjnych, a nie osłabienia popytu. Skąd ten wniosek? Spójrzmy na ceny surowców, które są wrażliwe na popyt z Chin. Trzymają się bardzo mocno.

Puls Biznesu

Produkcja przemysłowa wzrosła w Chinach w sierpniu o 5,2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,4 proc. w lipcu. Na wykresie pokazuję dynamikę dwuletnią (czyli sierpień 2021 wobec sierpnia 2019 i tak dalej dla kolejnych miesięcy), by pozbyć się z ostatnich danych efektów słabej bazy z wiosny 2020 r. Hamowanie jest dość wyraźne. Jeszcze na początku tego roku dwuletnia dynamika była zbliżona do 20 proc., teraz ledwo przekracza 10 proc. I to w okresie, gdy popyt i nastroje w światowym przemyśle są naprawdę bardzo dobre.

Sprzedaż detaliczna zaś wzrosła (w ujęciu nominalnym) tylko o 2,5 proc. rok do roku w sierpniu wobec wzrostu o 8,5 proc. w lipcu. Sprzedaż jest zaledwie 3 proc. powyżej poziomu sprzed dwóch lat. To pozwala zresztą zobaczyć, jak wygląda dziś model globalnej gospodarki — rynki wschodzące odnotowują dużo mocniejszy wzrost produkcji niż konsumpcji, ponieważ zaopatrują rosnący popyt konsumpcyjny w krajach rozwiniętych.

Na wykresie wyraźnie widać, że hamowanie chińskiej sprzedaży detalicznej jest dość gwałtowne. Co się dzieje? Jedna odpowiedź może tkwić w zmianie struktury konsumpcji i uwolnieniu popytu na usługi, druga w zaburzeniach podażowych, szczególnie na rynku motoryzacyjnym. W sierpniu w Chinach sprzedano niemal 15 proc. mniej samochodów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Swoją drogą jest to problem światowy. Dotyczy również Polski. Rozmawiałem z pewnym dilerem samochodowym, który powiedział, że teoretycznie przy obecnym popycie powinien sprzedawać 200 aut miesięcznie, a sprzedaje 30. Oczywiście ten wynik nie jest reprezentatywny, ale generalnie ograniczenia podaży w motoryzacji są bardzo duże i bolesne dla producentów, sprzedawców i konsumentów.

W normalnych czasach tak ostre hamowanie chińskich wskaźników makroekonomicznych wzbudziłoby obawy na rynkach finansowych. To w końcu druga gospodarka świata, a chiński konsument odpowiada za około 30 proc. globalnej konsumpcji.

Tym razem nie widać jednak oznak strachu o kondycję Chin. W poszukiwaniu informacji o chińskim popycie zawsze warto spoglądać na rynki metali, ponieważ Chiny są ich potężnym konsumentem i wszelkie zaburzenia w tamtej gospodarce są od razu widoczne w cenach miedzi czy aluminium.

Na rynkach metali nastroje są dobre. Ceny miedzi utrzymują się od wielu tygodni w stabilnym trendzie, niedaleko historycznych szczytów. Wczoraj nawet rosły. Ceny aluminium na początku tygodnia osiągnęły najwyższy poziom od 2010 r., a wczoraj były nieznacznie niżej. W komentarzach można przeczytać, że popyt na metale ze strony Chin jest potężny.

Wiele zatem wskazuje, że hamowanie wskaźników makro ma charakter podażowy, a to, choć nieprzyjemne, jest mimo wszystko mniej groźne, niż gdyby chodziło o recesję popytu.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
drole
Z tego może wyklarować się kolejna recesja lub coś bardziej potężnego. Zastopowanie podaży czyli tak naprawdę zamknięcia fabryk co spowoduje? Po pierwsze to że towary będą drożały bo ich brak na rynku winduje ich cenę a proste prawa podaży i popytu mówią że im cena wyższa tym popyt niższy. Po drugie robotnicy w swej wielkiej przytłaczającej Z tego może wyklarować się kolejna recesja lub coś bardziej potężnego. Zastopowanie podaży czyli tak naprawdę zamknięcia fabryk co spowoduje? Po pierwsze to że towary będą drożały bo ich brak na rynku winduje ich cenę a proste prawa podaży i popytu mówią że im cena wyższa tym popyt niższy. Po drugie robotnicy w swej wielkiej przytłaczającej masie społeczeństwa jeżeli nie zarobią kasy za pracę w zamkniętych fabrykach to co to spowoduje? Oczywiście że to spowoduje ograniczenie i zahamowanie popytu - oni nic nie kupią, ich rodziny nic nie kupią i właśnie tak nakręca się spirala deflacyjna po okresie inflacji.
mooooo
Hamują aby podnieść ceny swoich produktów i to cala specyfika
chlopekroztropek
Skoro ceny surowców biją rekordy przy kulejącej chińskiej gospodarce, to ile wzrosną gdy nastąpi ożywienie?
jarunia
Trzeba szybko budować CPK i przywozić te kostki z Chin
kwiecien2021
Już nie mam sił do bankier.pl jak piszą ws. Chin. Trochę ich usprawiedliwia że nie są jedyni.
Może zamiast własnych komentarzy prezentować same dane - niech dane przemówią. Proszę.
ajwaj_
Miedzy innymi
Caly swiat czeka na czesci, procesory, wyroby z Chin
Fabryki staja, bo brak zapasów > wczesniej bylo "Just in time",
bez posiadania zapasów w magazynach
Ladunki czekaja na transport, w tamtej olbrzymiej gospodarce nadrobic przerwy Covida
trwa
Nowy droge kombinuje Rosja z Chinami, transport
Miedzy innymi
Caly swiat czeka na czesci, procesory, wyroby z Chin
Fabryki staja, bo brak zapasów > wczesniej bylo "Just in time",
bez posiadania zapasów w magazynach
Ladunki czekaja na transport, w tamtej olbrzymiej gospodarce nadrobic przerwy Covida
trwa
Nowy droge kombinuje Rosja z Chinami, transport wokól Syberii, oprócz nowych pociagów towarowych-tuneli. Przy okazji drozeje transport
ajwaj_
Oprócz Corony mieli rózne kleski zywiolowe, co razem ostro hamuje konsumpcje
Poza tym Chiny koncentruja sie na High-Tecu, proste > lepsza kasa
_______________________
""Kraj dążył do modernizacji przemysłowej i technologicznej. W ubiegłym miesiącu produkcja w tym sektorze wzrosła o 18,3 proc. rok do roku, przyspieszając
Oprócz Corony mieli rózne kleski zywiolowe, co razem ostro hamuje konsumpcje
Poza tym Chiny koncentruja sie na High-Tecu, proste > lepsza kasa
_______________________
""Kraj dążył do modernizacji przemysłowej i technologicznej. W ubiegłym miesiącu produkcja w tym sektorze wzrosła o 18,3 proc. rok do roku, przyspieszając o 2,7 punktu procentowego w porównaniu z danymi zarejestrowanymi w lipcu.

Sporadyczne wybuchy epidemii COVID-19 i klęski żywiołowe, takie jak powodzie, utrudniały podróże i hamowały konsumpcję podczas wakacji letnich, powiedział rzecznik NBS Fu Linghui, dodając
Wraz z opanowaniem epidemii wariantu Delta na początku września, wzrost sprzedaży detalicznej może odbić się we wrześniu, powiedział Nomura Securities w nocie badawczej.""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki