Chiński know-how już wkrótce podbije świat

Wydaje się, że czasy dominacji „Zachodu” w dziedzinie nowych technologii dobiegają końca. Według opublikowanego raportu ośrodka analitycznego Thomson Reuters w kolejnej dekadzie Chińczycy osiągną przewagę nad wszystkimi konkurentami – informuje „Rzeczpospolita”.

„Chińskie władze od lat 80. prowadzą konsekwentną politykę wspierania sektora naukowego. Inwestują w uniwersytety i ściągają chińskich naukowców wykształconych za granicą, oferując im konkurencyjne warunki pracy.” - czytamy w „Rzeczpospolitej”. „ W ciągu ostatnich 20 lat kraj zdołał osiągnąć najwyższe światowe standardy w technologiach nuklearnych, kosmicznych, biologii i informatyce. W kolejnych latach błyskawiczny rozwój będzie przeżywał sektor naukowy związany z rolnictwem, a także biotechnologia i genetyka.”

„Środowiska naukowe w USA i Unii Europejskiej biją na alarm. W 2007 roku prestiżowy ośrodek RAND w raporcie ostrzegał, że USA tracą przewagę w dziedzinie nauki i technologii, która była motorem napędowym rozwoju ekonomicznego kraju.” czytamy dalej w „Rz”. W grudniu zeszłego roku grupa europejskich ekspertów zaapelowała do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o opracowanie skutecznej strategii rozwoju nauki. Przyjęta w 2000 roku strategia lizbońska, która zakładała, że Europa przegoni technologicznie USA, zakończyła się spektakularną porażką.

Okoliczności dla europejskiej i amerykańskiej nauki, w kontekście apelów środowisk naukowych, nie są łaskawe. Wydawanie kolejnych sum z budżetów unijnego lub stanowego będzie bardzo trudno wynegocjować. Natomiast Chiny pomimo kryzysu finansowego w 2009 roku mogły pochwalić się wzrostem gospodarki nawet o 8%. I choć te dane dla wielu ekspertów nie są wiarygodne, nie zmienia to faktu, że nieprzerwany od lat wzrost gospodarczy oraz nieskrępowana wola i konsekwencja w działaniu decydentów chińskich, czynią z Kraju Środka silnego konkurenta, nie tylko na polu nauki.

Więcej na ten temat można przeczytać w „Rzeczpospolitej” w artykule Wojciecha Lorenza pt. „Chiny gonią Zachód w nauce. I wkrótce go prześcigną”

PS
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil