REKLAMA
BADANIE

Podwyżki cen paliw wróciły do jadłospisu

Krzysztof Kolany2023-01-27 11:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-27 11:30

Mijający tydzień przyniósł podwyżki cen na polskich stacjach paliw. Szczególnie mocno zdrożała benzyna, która osiągnęła najwyższe ceny od ponad dwóch miesięcy. Sytuacja na rynku hurtowym sugeruje, że to jeszcze nie koniec podwyżek przy dystrybutorach.

Podwyżki cen paliw wróciły do jadłospisu
Podwyżki cen paliw wróciły do jadłospisu
fot. Jacek Szydłowski / / Forum

Potwierdził się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy tydzień temu. Zwyżki cen paliw na światowych giełdach w ostatnich dniach doprowadziły do rewizji cenników na polskich stacjach. W ostatnim pełnym tygodniu stycznia średnia krajowa cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła 6,64 zł/l i była aż o 10 gr/l wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy tankowano przeciętnie po 7,65 zł/l, czyli o 2 gr/l drożej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Czwarty tydzień z rzędu drożał autogaz. W tym tygodniu o 4 gr/l, osiągając średnią krajową cenę na poziomie 3,20 zł/l. Tak wysokie ceny tego paliwa obserwowano w sierpniu. Ponadto już czwarty miesiąc z rzędu mamy do czynienia z nieobserwowaną nigdy wcześniej sytuacją, w ramach której ON jest o przeszło złotówkę na litrze droższy od Pb95.

Ponownie mamy do czynienia z sytuacją, gdy wszystkie trzy gatunki paliw płynnych są droższe, niż były rok wcześniej. Benzyna Pb95 jest przeciętnie o 77 gr/l (czyli o 13,1%) droższa niż pod koniec stycznia 2022 roku. Olej napędowy aż o 1,73 zł/l (o 29,2% rdr), a LPG o 10 gr/l (wzrost o 3,2% rdr).

Stawki hurtowe zapowiadają dalsze podwyżki w detalu

Od połowy grudnia obserwowaliśmy wzrost notowań gotowych paliw na rynkach światowych. Kontrakty na benzynę w Nowym Jorku wyceniane są na ponad 2,6 USD za galon, podczas gdy jeszcze 12 grudnia było to 2,02 USD/galon. Oznacza to wzrost o blisko 30%. Z kolei tona oleju napędowego na londyńskiej ICE kosztuje prawie 980 USD, podczas gdy na początku grudnia było to 800 USD/t. To zwyżka o 22,5%.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Część tych podwyżek została zniwelowana przez osłabienie dolara, ale zdecydowana większość znalazła przełożenie w cennikach polskich rafinerii. 27 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 5 444 zł/m3, czyli po ok. 6,70 zł/l po doliczeniu 23% VAT (akcyza, opłata paliwowa i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową). To aż o 16 gr/l więcej niż tydzień temu. Jest to także stawka o 6 gr/l wyższa od przeciętnej ceny detalicznej. Jeśli nic się tu nie zmieni, to w najbliższych dniach można spodziewać się kolejnych podwyżek w detalu.

Znacznie mniej wzrosły za to hurtowe ceny oleju napędowego, który w płockiej rafinerii w piątek oferowany był po 6 214 zł/m3, a więc po ok. 7,64 zł/l po doliczeniu VAT-u. To poziom zbliżony do średniej ceny detalicznej, co oznacza niemal zerową implikowaną marżę dla operatorów stacji.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia przywrócono „stare” stawki VAT (wzrost z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia), przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków. Nie zmienia to faktu, że w dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosują się do 23-procentowego VAT-u i finalnie zapłacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
carlito1
pis-y jadą po bandzie :) ale lud wiwatuje więc jest ok.
felek543
Czyli tylko ON powyżej inflacji, reszta tanieje bo rosnące dochody pozwalają na większe zakupy.
binokl
Droga Redakcjo przed 2022r. kwestie, które mogły wpływać na cenę paliwa można było tłumaczyć czy to cenami ropy, czy rezerwami w magazynach, kursami walut... Zeszły rok i celowe zawyżanie cen po czym niemała dziwne zachowanie na stacjach paliw od listopada, baaa i sytuacja z początkiem roku niweczy jakiekolwiek tłumaczenie i analizy Droga Redakcjo przed 2022r. kwestie, które mogły wpływać na cenę paliwa można było tłumaczyć czy to cenami ropy, czy rezerwami w magazynach, kursami walut... Zeszły rok i celowe zawyżanie cen po czym niemała dziwne zachowanie na stacjach paliw od listopada, baaa i sytuacja z początkiem roku niweczy jakiekolwiek tłumaczenie i analizy związane z cenami paliwa. Takie artykuly obecnie są po prostu śmieszne i pozbawione ekonomicznej wiedzy. Cena Pb95 obecnie powinna kształtować się około 5.90 a ON 6.15.
inwestor.pl
Teraz podnoszą, żeby przed wyborami obniżyć. Niewiarygodne co oni robią z polskim narodem. Czy ciemny lud znowu to kupi?
simonsoft8
jak ustawić SL na bezynie ....
grzegorzkubik
USD spada ale ropa poszła nieco w górę. Zatem na stacjach w ZG mamy 6,52 zł za litr.
andregru
"PKN Orlen - sponsor wszystkiego. Multidyscyplinarny mecenas" - kasa potrzebna dla naszych "gwiazd"
jarekzbyszek
Mniej inteligentni dalej nie wiedzą, czemu diesel jest u nas droższy od benzyny. Piszą bajki o czołgach w Ukrainie. Orlen od dawna zaniedbywał rozbudowy rafinacji ropy naftowej. Brakujące rocznie klika mln ton diesla sprowadzano z Rosji i Białorusi lub z Niemiec. Teraz mamy efekty.
trolley
1) benzyna jest w sumie półżartem półserio odpadem poprodukcyjnym ON, bezwzględnie ON jest najważniejszy (ON gospodarka zużywa 3x tyle co benzyny) i rządzi za sprawą ciężkiego transportu a teraz jeszcze sprzętu wojskowego (praktycznie wszystko jeździ na ON) 2)możliwości wytwórcze Orlenu są drugorzędne względem źródeł surowca, cen,1) benzyna jest w sumie półżartem półserio odpadem poprodukcyjnym ON, bezwzględnie ON jest najważniejszy (ON gospodarka zużywa 3x tyle co benzyny) i rządzi za sprawą ciężkiego transportu a teraz jeszcze sprzętu wojskowego (praktycznie wszystko jeździ na ON) 2)możliwości wytwórcze Orlenu są drugorzędne względem źródeł surowca, cen, gwarancji dostaw zarówno samej ropy jak i gotowego ON 3) Pisowska sekta zdrajców łgała i łże dalej w kwestii ilości i typów przekazanej broni i to od początku wojny i tak samo łgała i łże w ilości przekazanych paliw jak również w kwestii zapłaty za nie, JEDNO WIELKIE KŁAMSTWO!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki