REKLAMA

Ceny paliw na Orlenie zainteresowały KE. UOKiK umywa ręce

Jacek Misztal2023-09-26 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-26 09:30

Nie milkną echa politycznych decyzji Orlenu. Spadającymi cenami paliw w Polsce zainteresowała się Komisja Europejska. "Obserwujemy rynek. [...] W przypadku naruszeń zasad konkurencji, takich jak sztuczne zaniżanie cen, Komisja może wszcząć postępowanie prawne i nałożyć kary na przedsiębiorstwa lub państwa członkowskie" - powiedział portalowi Money.pl wysoko postawiony urzędnik KE.

Ceny paliw na Orlenie zainteresowały KE. UOKiK umywa ręce
Ceny paliw na Orlenie zainteresowały KE. UOKiK umywa ręce
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

O przedwyborczych cudach na Orlenie piszemy od kilku tygodni. Sytuacja jest zdumiewająca - na rynkach światowych od początku wakacji baryłka ropy podrożała o prawie 25 dolarów, to i polski złoty osłabił się względem dolara o niemal 40 groszy (co od dołka z 17 lipca daje ok. +10 proc. w dwa miesiące).

Czytelnicy Bankier.pl w niedawnej sondzie wskazywali najczęściej, że przed wyborami ceny paliwa na Orlenie spadną do przedziału 6,00-5,91 złotych/l (28,27 proc. respondentów). Po 21,5 proc. przekonanych było, że będzie to przedział 5,90-5,81 złotych/l lub nawet poniżej 5,50 złotych/l. Na razie faktem jest, że na całkiem licznych stacjach benzynę Pb95 czy olej napędowy można zatankować za mniej niż 6 zł/l.

W czeskich sieciach społecznościowych komentowany jest spadek ceny litra benzyny w Polsce. Tankując nad Wisłą, w zależności od stacji benzynowej Czesi mogą zaoszczędzić 8 koron na litrze, czyli około półtora złotego. Paliwa w Czechach stopniowo drożeją od końca maja tego roku. Jesienią 2022 r. ceny były jednak jeszcze wyższe. Najdroższe paliwa są na stacjach w Pradze, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 41,60 koron, czyli 7,81 zł. Olej napędowy jest już niewiele tańszy.

Orlen na celowniku Komisji Europejskiej

Niski cenami paliwa w Polsce zainteresowali się nie tylko nasi sąsiedzi, ale także... Komisja Europejska.

Komisja Europejska przygląda się działaniom władz w tej sprawie. - W ostatnim czasie omawialiśmy sytuację na rynku paliw hurtowych i detalicznych w Polsce. W przypadku naruszeń zasad konkurencji, takich jak sztuczne zaniżanie cen, Komisja może wszcząć postępowanie prawne i nałożyć kary na przedsiębiorstwa lub państwa członkowskie, które łamią przepisy - powiedział wysoko postawiony urzędnik Komisji Europejskiej portalowi Money.pl.

- Z tego co wiem, to unijne urzędy odpowiadające za pilnowanie konkurencyjności rynku już bardzo przyglądają się temu, co dzieje się w Polsce pod kątem nieprawidłowości na rynku paliw i wykorzystaniu tej sytuacji do celów politycznych. Podejrzewam, że niebawem Unia Europejska może uruchomić działania kontrolne w tym zakresie. A tam są fachowcy, których trudno zbyć sloganami - mówił również dla Money.pl Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu.

- Kara finansowa dla firmy, prezesa i zarządu powinna być ogromna, bo to jest działalność na szkodę spółki - grzmiał były prezes Lotosu.

UOKiK nie widzi nieprawidłowości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie będzie interweniował w sprawie sytuacji na rynku paliw w Polsce. "Krótkoterminowa zmiana cen nie jest zjawiskiem niespotykanym czy niezgodnym z prawem, stąd nie widzimy obecnie przestrzeni do interwencji w oparciu o nasze ustawowe kompetencje" – poinformował urząd, odpowiadając na zapytanie Radia Tok FM.

UOKiK już raz pochylił się nad cenami paliw w Polsce.  W czerwcu br. Urząd zakończył postępowanie wyjaśniające ws. cen paliw notowanych pod koniec 2022 roku. Uznano, że ówczesne ceny stosowane przez PKN Orlen nie naruszały przepisów prawa ochrony konkurencji.

Przypomnijmy, że mniej więcej od połowy listopada 2022 r. notowania paliw na rynkach międzynarodowych zaczęły systematycznie spadać. Dotyczyło to zarówno notowań cen benzyn, jak i oleju napędowego. W tym samym czasie wysokość cen stosowanych przez Orlen nie spadała tak dynamicznie i proporcjonalnie jak notowania wykorzystywane do wyznaczania tej ceny. Sytuacja była więc odwrotna do obecnej.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (57)

dodaj komentarz
xqwztsa
"Krótkoterminowa zmiana cen nie jest zjawiskiem niespotykanym czy niezgodnym z prawem" - ojej! Skąd tu słowo KRÓTKOTERMINOWA, jak ORLEN twierdzi, że podwyższał nie będzie!? To już UOKiK nawet wie do kiedy ta obniżka, a ORLEN nie wie? :3
itso_not_to_be
2 wady 2 zalety

taka anty koniunkturalna polityka prowadzi tylko do zakupów ropy po wyżej cenie nie wspominając o niepotrzebnym buforze finansowym na takie okazje spowalniający obrót pieniądza a tym samym ma to wpływ na spadek inflacji

itso_not_to_be
a w jeszcze dłużmy okresie na wzrost tępa

ta polityka obwarzanka to jest zbieżna z Fit 55
rozsadkunamtrzeba
Nie ma niezależnego UOKiK, to monopolista Orlen może robić, co chce.
Teraz ustalił 5,99, bo prowadzi - za pieniądze nas wszystkich - kampanię wyborczą PIS
A po wyborach narzuci 7,99, albo i więcej
Skoro Orlen teraz dopłaca tankującym w Polsce Niemcom 1,6 PLN do litra paliwa, to my wszyscy za to zapłacimy
itso_not_to_be
no taka cena za otwartość żałujesz Niemcowi okazji mając taki poprawny rząd choć na chwile pragmatycznie za ceną uwolni się ze swojego raju pozna dzikusów za wschodniej granicy zrobi zakupy zostawi trochę swojego euro

Bóg zapłać
qart
Komunistom z UE nie podoba się ZBYT NISKA cena. To jest dramat. Chodzi im o dobro ludzi czy nie?
1as
Im się nie podoba, że rządzi PiS.
ONI chcą rządzić i decydować, kto ma rządzić w państwach członkowskich.
Gdyby to było za PełO, to nawet po 3 zeta byłoby ok, bo w końcu "umacnianie strony popytowej" (tak to nazywali przed przegranymi wyborami), to żadna manipulacja.
paros_23
Każdy zarząd spółki akcyjnej powinien działać na rzecz akcjonariuszy i dbać o Zysk firmy. Dzisiaj mamy sytuację że już niektóre stacje paliw ograniczają ilościowy zakup paliwa, bo tak jest zainteresowanie ze względu na nienaturalną niską cenę. Marzy mi się, proces dla pana obitek za Działanie na rzecz spółki i akcjonariuszy. Ale Każdy zarząd spółki akcyjnej powinien działać na rzecz akcjonariuszy i dbać o Zysk firmy. Dzisiaj mamy sytuację że już niektóre stacje paliw ograniczają ilościowy zakup paliwa, bo tak jest zainteresowanie ze względu na nienaturalną niską cenę. Marzy mi się, proces dla pana obitek za Działanie na rzecz spółki i akcjonariuszy. Ale to dopiero przy nowej władzy.
itso_not_to_be
zmień marzenia bo się wykończysz

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki