REKLAMA

Budżet będzie gromadził niewykorzystane środki niewygasające na specjalnym rachunku. Projekt MF

2022-11-17 15:32
publikacja
2022-11-17 15:32

Niewykorzystane środki niewygasające będą gromadzone na specjalnym rachunku budżetu państwa – wynika z projektu rozporządzenia MF. Ma to zwiększyć elastyczność i efektywność gospodarowania wolnymi środkami budżetu.

Budżet będzie gromadził niewykorzystane środki niewygasające na specjalnym rachunku. Projekt MF
Budżet będzie gromadził niewykorzystane środki niewygasające na specjalnym rachunku. Projekt MF
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa. Wśród proponowanych zmian znalazły się nowe przepisy, dotyczące zasad gospodarowania środkami niewygasającymi, czyli m.in. takimi, które pozostały z poprzednich lat budżetowych i związane są np. z określoną, trwającą inwestycją.

„W celu bardziej elastycznego i efektywniejszego gospodarowania wolnymi środkami budżetu państwa przewiduje się automatyczne przekazywanie, każdego dnia roboczego, niewykorzystanych środków na wydatki niewygasające na wyodrębniony rachunek wydatków centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa, według stanu środków na rachunkach dysponentów, po zakończeniu dnia operacyjnego” – czytamy w uzasadnieni do projektu rozporządzenia.

Dodatkowo MF zapisało, że dysponenci będą składać wnioski o ujęcie wydatków niewygasających w planie finansowym i wykazie zadań, a także zapotrzebowania na środki na wydatki niewygasające wyłącznie w formie elektronicznej.

W projekcie znajduje się także propozycja zmian zapisów, dotyczących budżetu środków europejskich.

„Kolejne zmiany dotyczące środków europejskich wiążą się z faktem, iż za rok 2020 i 2021 wynik roczny budżetu środków europejskich spowodował konieczność dokonania operacji rozliczających z budżetem państwa, (…), tj. nie dokonano żadnych przelewów z budżetu państwa w ramach potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Jednak wynik sprawozdawczy budżetu środków europejskich na koniec roku wskazał nadwyżkę, którą należy zagospodarować w formie rzeczywistego przelewu. Ponieważ w rozporządzeniu, do tej pory, taka sytuacja nie została uregulowana, należy określić jej ramy, aby tytuł i termin przelewu na rachunek budżetu państwa nie budził wątpliwości” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

MF zaproponowało także zmiany w terminach przekazywania udziałów samorządów we wpływach z PIT i CIT.

„Obecnie udziały te przekazywane są każdego miesiąca w wysokości 1/12 prognozowanych na dany rok budżetowy wpływów z tytułu PIT i CIT, a nie wyliczane od bieżących wpływów w danym okresie. W związku z tym udziały w PIT i CIT za grudzień zostaną przekazane odpowiednio do 10 i 20 grudnia, a nie w styczniu roku następnego” – stwierdzono w uzasadnieniu.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki