REKLAMA

Bilet do teatru za 300 gr z okazji Dnia Teatru Publicznego

2018-05-11 08:13
publikacja
2018-05-11 08:13

Sto teatrów z 39 polskich miast zagra spektakle, na które wstęp kosztować będzie 300 groszy. Organizowana w ramach Dnia Teatru Publicznego akcja pn. "Bilet do teatru za 300 groszy" rozpocznie się w sobotę i potrwa do 19 maja.

Sprzedaż biletów będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów, które przyłączyły się do akcji. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety na spektakle dla dorosłych i pięć biletów na przedstawienia dla dzieci.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Teatralnego Łukasz Orłowski, w tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz czwarty. "Idea tego święta narodziła się w 2015 r. przy okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, które koordynował Instytut Teatralny. Bardzo zależało nam wówczas, aby te obchody nie były jednorazowym wydarzeniem, ale byśmy mogli regularnie przypominać o idei teatru finansowanego z publicznych środków. Instytut jest miejscem, które 15 lat temu powstało po to, aby »opowiadać teatr Polakom«. Wierzę, że między innymi dzięki takim działaniom nam się to udaje" powiedział.

Jak dodał, cena biletu na spektakle jest symboliczna i nawiązuje do badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Teatralnego przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej. "Zbadaliśmy, jak subwencje i środki publiczne przekazywane do teatrów oddziałują na region, w którym działa dana placówka. Okazało się, że jedna złotówka, czyli 100 groszy publicznych środków przekazywanych do teatrów generują ponad 300 groszy, czyli 3 zł zysku dla regionu. Badania wykazały także, że środki przenoszone na stałą działalność bardziej efektywnie stymulują region, w którym ta działalność się odbywa, niż jednorazowe wydarzenie artystyczne" wyjaśnił Orłowski.

Rzecznik Instytutu Teatralnego podkreślił, że "repertuar jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie". "Decyzję o wyborze spektakli, które będą grane w ramach tego wydarzenia zawsze pozostawiamy teatrom. Robimy to bardzo świadomie. Ufamy, że to właśnie teatry najlepiej znają oczekiwania swojej publiczności. Natomiast zwracamy uwagę, żeby teatry skorzystały z szansy i zaprezentowały się w sieci ponad stu różnorodnych teatrów publicznych działających w Polsce. Aby zaproponowały widzom to, co mają najlepszego w swoim repertuarze" powiedział Orłowski.

W akcję włączyło się sto teatrów z 39 polskich miast. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. "Bulwar Zachodzącego Słońca" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, "Dwie wyspy" w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, "Kordiana" w Teatrze Narodowym w Warszawie, "Mistrza i Małgorzatę" w Teatrze Groteska w Krakowie, "Ożenek" w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, "Piaf" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Romea i Julię" w Teatrze Miejskim w Gliwicach, "Szalone nożyczki" Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz "Upiora w operze" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie wspólny spacer w ramach projektu "Spacerowników teatralnych". Proponowane trasy spacerów, które mają zachęcać mieszkańców do poznawania teatralnej historii miast, odbędą się m.in. w Kaliszu, Białymstoku, Szczecinie i Kielcach.

"Bilet do teatru za 300 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Szczegółowe informacje na temat spektakli granych w ramach akcji można uzyskać pod adresem: www.dzienteatrupublicznego.pl.

autor: Daria Porycka

edytor: Paweł Tomczyk

dap/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki